Lakėr Turshi
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Lakėr Turshi

Pėr pėrgatitjen e turshive pėrdoren fuēi druri, enė balte ose qelqi. Ena duhet tė lahet mirė dhe tė shpėlahet me ujė tė valuar.

Lakra Turshi
Lakra Turshi
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 16/08/2016 21:21

Pėr 10 kilogramė lakėr duhen:

kripė, 1 filxhan ēaji

ujė, 10 litra

selino, 4-5 gjethe

kopėr

uthull, 4 gota, ose acid acetik 1/2 gote

Pėrgatitja:

Mė parė pėrgatitet shėllira: pėr 10 litra ujė duhet 1 filxhan ēaji me kripė. Zihet dhe lihet tė qėndrojė 12 orė. Zgjidhen lakra tė ngjeshura, tė bardha, u hiqen gjethet jeshile, koēani i tepėrt, lihen tė tera ose ndahen pėrgjysmė. Nė fuēi druri, balte ose qelqi shtrohen gjethe lakre, vendosen kokat e lakrės tė ngjeshura pranė njėra tjetrės, hidhen gjethe selinoje dhe kopėr, dhe sipėr gjethe lakre. Vihet njė kapak dėrrase me njė peshė tė rėndė (ose gurė tė pastėr) lihen 24 orė qė tė ngjeshen, pastaj hidhet shėllirė dhe uthull dhe pak acid acetik. Mbulohet sipėr me napė tė pastėr, lidhet gryka e enės dhe lihet 8-10 ditė. Herė pas here i hiqet cipa qė krijohet nė sipėrfaqe dhe pas 10-12 ditėsh i kullohet lėngu njė dite po njė ditė jo, dhe i njėjti ujė i hidhet pėrsėri sipėr. Shėllira sipėr lakrės duhet tė jetė rreth 10 centimetra. Sipas dėshirės, gjatė pėrgatitjes sė saj mund ti shtohen karrota ose panxharė. Nė disa krahina tė vendit tonė lakrės turshi i hedhin edhe speca.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
8fM^H

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.