Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Njerėzit kanė aftėsi tė pabesueshme por nuk kanė njohuri pėr to

E dini qė ne njerėzit kemi aftėsi tė pabesueshme nė trupin tonė?

Njerėzit kanė aftėsi tė pabesueshme por nuk kanė njohuri pėr to
Njerėzit kanė aftėsi tė pabesueshme por nuk kanė njohuri pėr to
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/11/2017 15:44

Mund tė shokoheni kur tė mėsoni se si trupi ynė ka disa aftėsi tė pazakonta.

Tė gjitha gjėrat e listuara mė poshtė janė aftėsi qė mund tė ketė ēdo njeri nė situata tė caktuara.

1. Mund tė parashikojmė motin

Po, kjo ėshtė e vėrtetė. Ata qė janė me arktrit do tė ndihen mė mirė pėrpara njė stuhie. Njė luhatje e presionit atmosferik mund tė shkaktojė ulje tė presionit tė lėngjeve nė trup dhe kjo shkakton dhimbje. Kėto gjėra janė vėrtetuar shkencėrisht tashmė.

2. Mund tė parashikojmė tė ardhmen

Nė nivelin e ndėrgjegjes, e ardhmja mund tė duket e pamundur por zemra mund tė dijė tė thotė se ēfarė do ndodhė. Pjesėmarrėsit e njė studimi po vėzhgonin njė set fotografish, disa foto ishin neutrale, tė tjera u krijuan pėr tė penguar njė pėrgjigje. Nė kėtė studim, rezultatet treguan se rrahjet e zemrės u rritėn ndėrsa po shfaqej njė foto e re; rrahjet e zemrės u rritėn rreth 10 sekonda mė parė se fotoja tė shfaqej. A e di zemra jonė se ēfarė do ndodhė?

3. E nxjerrim nė pah afeksionin pėr dikė

Keni dobėsi pėr dikė? Shmangni kontaktin me sy me tė? Studimet thonė qė sytė tanė zmadhohen kur shohim dikė qė duam. Kontollohet nga sistemi ynė nervorė simpatetik dhe ndodh gjithmonė kur shohim doēka tė bukur qė na kėnaq. Nėse nuk dėshironi tė shihni sytė tuaj tė zmadhohen, shkoni nė njė vend tė errėt, nė mėnyrė qė sytė tė mos tradhtojnė.

4. Jemi tė mbifuqishėm

Tė gjithė keni dėgjuar rreth konceptit kur njė nėnė bėhet e aftė sa tė ngrejė njė makinė kur fėmija i saj ėshtė nė rrezik. Kjo mund tė ndodhė nė njėfarė kuptimi. Sapo adrenalina tė lėshohet gjatė njė situate stresante, prisni njė situatė tė pazakontė. Rrahjet e zemrės dhe frymėmarrja rriten, sistemi tretės do pushojė. Kjo i ndihmon muskut tė tkurren mė shumė, duke bėrė tė mundur tė bėhemi edhe mė tė fortė.

5. Mund tė shohim me veshė

Nėse qėllon aksidentalisht qė tė bėhemi tė verbėr, memi akoma njė mundėsi tė kuptojmė se ēfarė ndodh rreth nesh. Trupi do tė pėrqendrohet tek veshėt pėr t'iu pėrshtatur shikimit. Nėse keni dėgjuar pėr "ekolokacionin", tė njėjtėn gjė bėjnė lakuriqėt e natės gjatė natės. Kjo ėshtė aftėsia pėr tė imagjinuar se ēfarė ndodh rreth nesh duke pėrdorur tingujt qė dėgjojmė. Daniel Kish ėshtė njė motorēiklist profesionist i verbėr dhe pėrdor "ekolokacionin".

6. Mund ta ngadalėsojmė kohėn

E keni parė filmin "Matrix"? Ekziston njė pjesė nė film ku plumbat shihen tek lėvizin ngadalė, ku koha ngadalėsohet dhe shihet ēdo gjė qartė. Disa oficerė policie dhe tė tjerė njerėz qė kanė qenė nė pozita tė ngjashme thonė se kanė parė gjėra qė tė lėvizin me ngadalė, taman si nėpėr filma. Derisa truri ėshtė ekstremisht i alarmuar, do tė filloni tė mendoni shumė shpejt, dhe ēdo gjė rreth nesh duket e avashtė. Nėse mund ta bėjmė kėtė gjė ēdo herė, atėherė do tė jemi tė aftė t'i bėjmė gjėrat mė me shpejtėsi.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
3)_R1

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė