Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mėsoni diēka pėr veten nė bazė tė formave nė vijat e dorės

Leximi nga pėllėmba e dorės ėshtė njė art i lashtė, i vjetėr mijėra vjet, i cili e ka origjinėn nė Indi.

Mėsoni diēka pėr veten nė bazė tė formave nė vijat e dorės
Mėsoni diēka pėr veten nė bazė tė formave nė vijat e dorės
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/11/2017 10:34, Ndryshuar: 06/11/2017 17:36

Leximi i dorės shpejt u pėrhap nėpėr Azi dhe Evropė, ndėrsa e obsesionoi edhe Aristotelin i cili dijen e tij ia pėrcolli Aleksandrit tė Madh. Ai kėtė teknikė e pėrdori shpesh kur e vlerėsoi karakterin e oficerėve tė tij.

Kjo praktikė ėshtė ruajtur pėr njė kohė tė gjatė, ndėrsa sot ajo hidhet poshtė si besėtytni. Arsyeja ėshtė se leximi i shuplakės ėshtė shfaqur dhe interpretuar gabimisht nė shumė libra, filma dhe emisione televizive.

Nė kėtė rast, fokusi ėshtė nė vijat horizontale menjėherė nėn pėllėmbė.

Interpretimi i pėrgjithshėm ėshtė se, sa mė shumė vija qė keni aq mė shumė do tė jetoni. Vija e parė, e cila shikon nga pėllėmba poshtė, ėshtė mė e rėndėsishme se tė tjerat. Nė qoftė se ajo ėshtė e qartė, e pandėrprerė dhe e definuar thellė, personi mund tė presė shėndet tė mirė fizik dhe forcė.

Nėse ėshtė e paqartė, e ndėrprerė apo e cekėt, personi konsiderohet tė jetė i pakujdesshėm dhe i dobėt. Shumica e njerėzve i kanė 2-3 vija, ndėrsa vetėm tė rrallėt i kanė 4. Vija e parė e tregon periudhėn nga lindja deri nė moshėn 28 vjeēare. E dyta e tregon periudhėn deri nė moshėn 46 vjeēare ose 56 vjeēare. Vija e tretė e tregon pjesėn deri nė 69 apo 84 vjeē, ndėrsa vija e katėrt e prezanton jetėn pas moshės 84 vjeēare.

Problemet shėndetėsore shprehen shpesh nėpėr secilėn prej vijave. Vija e parė dallohet tek meshkujt dhe femrat. Femrat, vija e parė e tė cilave ėshtė e ndėrprerė ose e lakuar, mund tė kenė probleme gjinekologjike, probleme me ngjizje apo lindje.

Vija e parė e ndėrprerė ose e lakuar ėshtė shenjė se ekziston mundėsia e problemeve me organet riprodhuese, vėshtirėsi urinimi apo probleme me prostatė.

Vija e dytė shėrben pėr vlerėsimin e pasurisė. Nėse vija ėshtė e definuar qartė, e drejtė dhe e pandėrprerė, personi mund t'i gėzohet prosperitetit dhe lumturisė.

Vija e tretė e tregon lavdinė dhe fuqinė. Nėse ėshtė e drejtė dhe e pandėrprerė, individi do tė jetė jashtėzakonisht me ndikim nė shoqėri.

Vija e katėrt zakonisht ndodhet nė paralele me vijėn e tretė dhe konsiderohet pėrforcim i vijės sė tretė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
>c2O

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.