Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ja muaji mė i keq i vitit

"Nėntori ėshtė muaji mė i papėlqyer i tėrė vitit" - Louisa May Alccot, "Little Woman."

Ja muaji mė i keq i vitit
Ja muaji mė i keq i vitit
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 01/11/2017 19:35

Ndoshta e keni dėgjuar shprehjen se Nėntori ėshtė muaji mė depresiv i tėrė vitit, por, ndonėse pėr disa mund tė mos jetė kjo e vėrtetė, pėr disa tjerė ėshtė shumė aktuale.

Siē deklarohen disa, nė Nėntor nuk ka ndonjė gjė emocionuese. Nė pėrgjithėsi vjeshta ėshtė sezon me axhendė tė ngjeshur.

Shkolla fillon nė Shtator, Halloween-i ėshtė nė Tetor, dhe tė gjithė e dimė se ēfarė ndodh nė Dhjetor.

Por, problemi ėshtė se asgjė nuk ndodh nė Nėntor!

Tjetra ėshtė se Nėntori ėshtė muaj shumė i ftohtė, dhe nėse jeni adhurues i stinės sė verės, normalisht se nuk do tė ndiheni tė kėnaqur gjatė Nėntorit.

Ngjyrat e vjeshtės nė Nėntor hiqen, pemėt mbesin pa gjete ndėrsa era ėshtė shumė mė e fortė!

Edhe psikologjia thotė se nėntori pėr shumė njerėz mund tė jetė depresiv. Sipas psikologjisė, kėto janė disa arsye se pėrse disa njerėz ndihen kėshtu:

Ėndrrat:

Ėshtė muaji i parafundit i vitit, ku jeni nė garė pėr tė arritur diēka tė cilėn e keni pasur synim ta arrini para se tė vjen fundviti. Dhe, nėse e keni marrė seriozisht kėtė "garė", atėherė jeni tė mbushur me stres, presion dhe frustrim.

Qėllimet:

Viti ka kaluar dhe ju ka mbetur vetėm njė muaj. Tė gjitha qėllimet e paarritura ju vijnė nė mendje dhe ju krijohet njė energji negative e cila ndikon nė stilin tuaj tė jetesės.

Ndryshimi:

Ėshtė muaj ku Toka pėrjeton ndryshime tė dukshme, dhe ndryshimet e tilla atmosferike krijojnė mos-balancim dhe probleme me disponimin.

Financat:

Pėr shkak se ėshtė fundvit, kjo do tė thotė se gjatė muajit Dhjetor pėr shkak tė festave do tė ketė mė shumė shpenzime, ndėrsa Nėntori ėshtė muaj ku shumica e familjeve kursejnė mė shumė para pėr t'i shpenzuar nė muajin e ardhshėm.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
(ka?e

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė