Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėto 5 cilėsi tuajat tėrheqin persona toksikė rreth jush.

Tėrheqja e njerėzve toksikė nuk ėshtė diēka qė mund ta shmangim gjithmonė.

Tėrheqja e njerėzve toksikė nuk ėshtė diēka qė mund ta shmangim gjithmonė.
Tėrheqja e njerėzve toksikė nuk ėshtė diēka qė mund ta shmangim gjithmonė.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 08/11/2016 21:35

Ēdo njeri e di qė ndjenja e tė qenit pranė njė individi toksik nuk ėshtė aspak e kėndėshme, dhe ndonjėherė pėr tė mos lėnduar njerėzit tanė tė dashur e injorojmė.

Edhe pėrse shpesh nuk e vėmė re njė person toksik rreth nesh, faktin qė njė person ėshtė i tillė mund ta kuptojmė nė bazė tė disa veprimeve tė tyre, por gjithashtu prej disa veprimeve tona qė tėrheqin njerėzit toksikė.

Pėr ju tregojmė 5 cilėsi tuajat qė tėrheqin njerėzit toksikė rreth jush.

1. Ju jeni njė dėgjues i mirė.

Tė gjesh njė dėgjues tė mirė ėshtė e vėshtirė nė ditet e sotme. Dhe nėse ju jeni njė dėgjues i mirė, ju do tėrhiqni pranė vetes tė gjithė llojet e njerėzve, mbi tė gjitha njerėzit toksikė.

Njerėzit toksikė pėlqejnė tė flasin pėr veten, dhe ata do ta bėjnė kėtė gjė pėr orė tė tėra nėse ju e lejoni. Ata nuk kanė nevojė tė dėgjojnė kėshillat tuaja, ata thjesht duan tė dėgjohen.

2. Ju u kushtoni kohė tė tjerėve.

Nė tė shumtėn e rasteve, kjo ėshtė njė gjė e mirė, por duhet tė dini qė nė kėtė mėnyrė ju do tėrhiqni njerėz toksikė nė jetėn tuaj. Njerėzit toksikė duan tė jenė nė qendėr tė jetės sė njerėzve, kėshtu qė nėse ata e dijnė qė ju do tė lini gjithēka pėr ta, ata do t'ju sulmojnė nė kėtė pikė. Me kalimin e kohės kjo lloj sjellje do tė shkaktojė probleme, prandaj bėni mirė tė vendosni kufinj nė lidhjet me kėto njerėz.

3. Ju jeni i hapur dhe i ndershėm.

Jo tė gjithė njerėzit janė tė vullnetshėm pėr tė ndėrmarrė rreziqe tė mėdha nė jetė pėr tė arritur qėllimet. Nėse nuk jeni njė nga kėto njerėz, dhe ju jeni i ndershėm pėr atė qė doni tė arrini nė jetė do tė tėrhiqni njerėz toksikė nė jetėn tuaj. Njerėzit toksikė nuk dėshirojnė ti shohin tė tjerėt rreth vetes qė tė arrijnė suksesin, qė do tė thotė qė ata do tė kenė gati fjalė dekurajuese. Sa mė shumė tė vraponi ju drejt qėllimeve aq mė dekurajues do tė bėhen ata.

4. Ju jeni i qetė dhe e keni tė lehtė tė pėrshtateni.

Kjo ėshtė njė cilėsi qė do tė tėrheqė shumė njerėz pranė jush, pėrfshirė edhe njerėzit toksikė. Njeriu i qetė dhe lehtėsisht i pėrshtatshėm ėshtė e kundėrta e njeriut toksik dhe prandaj ata tėrhiqen. Nėse jeni lehtėsisht i pėrshtatshėm, ata do tė mendojnė se ju jeni dikush qė ata mund ta manipulojnė dhe kontrollojnė pėr pėrfitimet e tyre egoiste.

5. Pikėpamja juaj pėr njerėzimin ėshtė pozitive.

Ju mund tė rrethoheni nga njerėz pozitivė, por kjo nuk pėrshkruan ēdo njeri me tė cilin ju kontaktoni. Nėse pikėpamja juaj pėr njerėzimin ėshtė pozitive, kjo do tė thotė qė ju nuk do ta gjykoni negativisht njė njeri toksik kur ata futen nė jetėn tuaj, do tė kalojė njė kohė e gjatė pėrpara se ju ta merrni kėtė mundėsi nė konsideratė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
R] R`

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.