Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

50 kuriozitete tė rralla nėpėr botė.

Shpesh njerėzit takohen me kuriozitete tė rralla qė ndodhin nėpėr botė.

50 kuriozitete tė rralla nėpėr botė.
50 kuriozitete tė rralla nėpėr botė.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/10/2017 17:49

Disa kuriozitete mbesin mister kurse disa tė tjera shpjegohen nė mėnyra tė ndryshme, mė shumė si fenomene.

Perspekti sjell pėr ju 50 kuriozitetet mė tė rralla nė botė. Lexim tė kėndshėm.

1. Femra qė ka lindur mė shumė fėmijė ėshtė njė Ukrainase. Ajo ka lindur 69 fėmijė, nga tė cilėt vetėm dy i kishin vdekur gjatė lindjes.

2. Fėmija mė i rėndė nė botė ėshtė lindur nė vitin 1954 nga Italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditėn e lindjes 10,2 kg.

3. Bethoveni para se tė kompozonte fuste kokėn nė ujė. Ainstein deri nė moshėn 9 vjeē nuk fliste normalisht.

4. I vetmi majmun qė ėshtė dėnuar nga njė gjykatė e vėrtetė ėshtė shimpanzeja Coco nė Florida, nė vitin 1984. Ky majmun jetonte me njė artist tė papunė, i cili jepte spektakle tė vogla. Shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u dėnua me burgim tė pėrjetshėm.

5. Libri qė mban rekordin mė tė madh pėr shitje ėshtė ai i Hillary Clintonit, me librin autobiografi Histori e pėrjetuar. Nė ditėn e parė tė hedhjes nė treg tė kėtij libri, nė Qershor tė vitit 2003, u shitėn nė njė ditė (rekord) 200 000 kopje tė tij.

6. Mbiemri mė i shpeshtė nė botė nė rangun internacional ėshtė mbiemri Chang. Rreth 75 milionė njerėz nė Kinė kanė kėtė mbiemėr. Vendin e dytė e ka mbiemri Smith nė Angli. Rreth 800 000 veta e kanė kėtė mbiemėr.

7. Kazinoja mė e madhe e botės gjendet nė MGM  HOTEL, nė metropolin e Las Vegasit. Nė njė sipėrfaqe afėrsisht 16 000 metėr katror, gjenden pothuajse 3500 automate tė lojėrave tė ndryshme dhe 165 tavolina loje.

8. Biblioteka mė e madhe nė botė gjendet nė kryeqytetin Amerikan Uashington. Kjo bibliotekė u ndėrtua nė 24 Prill 1800. Nė tė gjenden 107 milionė shkrime tė tė gjitha arteve.

9. I vetmi elefant nė botė qė flet ėshtė pjesėtar i njė cirku Rus. Ky elefant mundet tė thotė deri nė 20 fjali. Elefanti ka jetuar qė nė vogėli mes njerėzve dhe ka arritur tė artikulojė tinguj njerėzish.

10. Burri mė i shkurtėr nė botė ėshtė Gul Mohammed nga India. Pas matjeve tė bėra mė 19 Qershor 1990 nė spitalin "Rahm Manohar" tė New Delphit (In), u arrit se ai ėshtė vetėm 57 centimetra dhe mban deri mė sot rekordin.

11. Si gruaja mė e vogėl nė botė deri me sot ėshtė konsideruar Pauline Musters, e lindur nė 26 Nėntor 1876 nė Holandė. Mbas lindjes sė saj, ajo ishte vetėm 30 cm. Nė moshėn 9-vjeēare ajo ishte 55 centimetra dhe peshonte vetėm 1,5 kilogramė, ndėrsa nė moshėn 19-vjeēare ajo arriti vetėm nė 61 centimetra gjatėsi.

12. Shteti qė konsumon mė shumė bukė nė botė ėshtė Turqia. Llogaritjet tregojnė se mesatarja e ēdo personi nė pėrdorimin e bukės arrin nė 199,6 kilogramė nė vit.

13. Pijanecėt mė tė shumtė nė botė janė nė Irlandė. Ēdo personi i takon tė pijė mesatarisht 12,3 litėr pije alkoolike, verė, birrė etj.

14. Duhanxhinjtė mė tė shumtė ndodhen nė Kinė. Sipas llogaritjeve tė fundit, nė Kinė janė shitur 1,69 miliardė cigare (mė shumė se nė ēdo vend tjetėr). Nė gjithė botėn janė shitur 5,5 miliardė cigare.

15. Operacioni mė i gjatė nė botė ka zgjatur 96 orė gjithsej. Ka nisur nė datėn 4 deri nė datėn 8 Shkurt tė vitit 1951, nė njė spital tė Ēikagos. Pacientja Getrude Lewandowski mbas operimit kishte reduktuar peshėn e saj gjatė kėtyre 96 orėve, nga 280 kg nė 140 kg.

16. Rekordin pėr gjatėsi pėr gratė e mban Zeng Jinlian nga Kina. Ajo tashmė ka vdekur, por rekordi nuk ėshtė thyer akoma. Ajo ishte 2 metėr e 48 centimetra. (Ka vdekur mė 13 Shkurt 1982).

17. Rekordin pėr gratė me peshė mė tė rėndė mban Amerikania Rosalie Bradford. Nė Janarin e vitit 1987 ajo arriti dhe kulmin e peshės sė saj, me 544 kilogramė.

18. Doktori mė i ri nė botė ėshtė Balamurali Ambati, i lindur nė Amerikė mė 29 Qershor 1977. Ai u diplomua nė Maunt Sinai SChool of Medicine nė New York City, mė 19 Maj 1995, nė moshėn 17-vjeēare.

19. Binjakėt mė tė rėndė nė botė janė vėllezėrit Billy Leoni, (lindur me 1946 dhe qė vdiq nė vitin 1979) me tė vėllanė Benny LLoyd, po i lindur nė vitin 1946 dhe qė vdiq nė vitin 2001. Ata peshonin pas moshės 6-vjeēare, njeri 337 kilogramė dhe tjetri 328 kilogramė.

20. Si mamaja mė e vjetėr nė botė deri mė sot mbahet Rossana dalla Corte, e cila lindi mė 18 Qershor 1994, nė moshėn 63-vjeēare, njė djalė.

21. Sipas studimeve mė tė fundit, njė mashkull harxhon mesatarisht 3350 orė gjatė gjithė jetės sė tij duke u ruajtur e qethur.

22. Kur thyhet njė xham disa copėza shpėrndahen me shpejtėsi 3000 milje nė orė. Ndėrkohė qė shpejtėsia e tė tjerave ėshtė shumė herė mė e vogėl.

23. Ajsbergu mė i madh i matur deri mė sot ka qenė me gjatėsi 200 milje dhe gjerėsi 60 milje, ai ka pasur njė sipėrfaqe mė tė madhe se Belgjika.

24. Dallga mė e madhe e regjistruar deri mė sot ka qenė nė vitin 1971 nė ishullin Ishigaki, Japoni, me lartėsi 85 metra.

25. Nė njė natė tė kthjellėt, sipas astrologėve Amerikanė, ēdo njeri mund tė shohė jo mė pak se rreth 2000 yje me sy tė lirė.

26. Vetėm mushkonjat femra pickojnė, ndėrkohė qė mushkonjat e seksit mashkull duan tė "sorrollaten" nė zona tė ndotura si kėneta, etj.

27. Nė 1 kilogramė limon ka mė tepėr sheqer se nė 1 kilogramė luleshtrydhe. Sipas dietologėve, ėshtė mė mirė qė limoni tė konsumohet i shtrydhur nė ujė.

28. Shteti me mė tepėr rrugė tė asfaltuara nė tė gjithė botėn mendohet tė jetė Franca. Madje kjo ėshtė shėnuar edhe nė rekordet Guinnes.

29. Njė shqiponjė mund ta shohė prenė e saj qė 3 000 metra larg, ndėrkohė qė kuajt mund tė qėndrojnė deri nė 1 muaj nė kėmbė.

30. Ėshtė vėrtetuar qė asnjė person nuk mund tė teshtijė pa i mbyllur sytė. Shkencėtarėt kanė bėrė edhe eksperimente pėr kėtė dhe kanė arritur nė pėrfundimin se ėshtė e pamundur.

31. Nga barku i vajzės 20-vjeēare nga Devoni Jugor, Angli, u nxor "topi" nga qimet e flokėve tė saj tė cilat i kishte gėlltitur. Ai ishte i rėndė 2,5 kilogramė. Operimi u realizua nė Mars 1985.

32. Kompjuterat modernė janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė njė zvarritėsi.

33. Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė. Kurse rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plehrave.

34. Ėshtė vėrtetuar qė mundėsia pėr tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600 000. Kur ndodh tė gjithė njerėzit nuk duhet tė kenė gjėra tė hekurta nė duar.

35. Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3 000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

36. Video-lojėrat i bėjnė fėmijėt jo inteligjentė dhe agresivė, ndėrkohė qė pėrdorimi i tepėr i kompjuterit orar pa orar u dėmton atyre qetėsinė nervore.

37. Shtėpiaket tradhtojnė burrat virtualisht. Ato janė tė kėnaqura me aktivitetin e tyre fizik dhe kėrkojnė nga miku i internetit kėnaqėsi shpirtėrore.

38. Rekordin e martesave e ka thyer njė 85-vjeēar, i cili ėshtė martuar plot 130 herė. Ngjarja e pazakontė ka ndodhur nė Kenia, ku Ancentus Akuku ka deklaruar se i ėshtė dashur shumė mund dhe diktaturė pėr tė pasur familje tė lumtur.

39. Njė Amerikan kaloi njė javė nė burg pėr arsye se tre fėmijėt e tij tė vegjėl ishin djegur nga dielli gjatė pushimeve nė plazh.

40. Ndėrtimi i Shtėpisė sė Bardhė nė Amerikė filloi nė vitin 1792. Nė vitin 1800 presidenti dhe zonja John Adams ishin familja e parė qė jetuan aty.

41. Lotėt ėshtė zbuluar se kanė efekt qė tė zhdukin bakteriet dhe tė mbrojnė sytė nga infeksionet.

42. Nė gjuhėn e njeriut gjenden 100 lloje damarėsh pėr tė shijuar. Nė sy gjenden 130 milionė qeliza shikimi.

43. Krokodili ėshtė e vetmja kafshė qė vazhdon e zgjatet deri nė ditėn e fundit tė ekzistencės, centimetrat e saj ndryshojnė nga muaji nė muaj.

44. Titaniku ėshtė anija qė konsiderohet si anija e parė gjigante nė botė. Kapaciteti ka qenė 46 000 tonė, me gjatėsi 268 metėr dhe lartėsi 53 metra. Mund tė udhėtonin 1 343 udhėtarė.

45. Kėnga mė e gjatė nė botėn e muzikės mbahet himni Sovjetik, i pėrbėrė nga 65 strofa. Nė Maj tė vitit 1987, njė moderator Kanadez mendoi ta shtonte himnin, i cili brenda pak javėsh rekordi arriti nė 689 strofa.

46. Nga njė operacion nė tėmth qė iu bė njė pacienti nė Londėr, kirurgėt hoqėn afro 230 530 gurė tė vegjėl nga tėmthi i tij me madhėsi 1,5 deri 15 milimetra.

47. Truri mė i vjetėr nė botė ėshtė gjetur nga arkeologėt nė Torfmoor nė Florida. Ėshtė gjendur truri i njė 45-vjeēareje e cila kishte jetuar afėrsisht 8 000 vjet mė parė.

48. Poezia mė e gjatė nė botė u pėrfundua mbas 30 vitesh punė nga shkrimtari Jose“ Rumanzo nga Ecuador. "Perusia" pėrbėhet nga 7 volume, me 5 000 faqe gjithsej dhe nga 230 000 rreshta.

49. Syri i njė struci ėshtė mė madh se truri i tij, ndėrkohė qė nė trurin e maceve ka mė shumė se 32 muskuj.

50. Ėshtė vėrtetuar qė njė ari i rritur mund tė vrapojė po aq shpejt sa njė kalė. Kurse breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
?^YY

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė