Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė zbulon shkrimi pėr personalitetin tuaj?

Mėnyra se si ju shkruani nė njė fletė tė bardhė tregon shumė pėr personalitetin tuaj.

Ēfarė zbulon shkrimi pėr personalitetin tuaj?
Ēfarė zbulon shkrimi pėr personalitetin tuaj?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/02/2018 16:50

Mėnyra se si ju shkruani nė njė fletė tė bardhė tregon shumė pėr personalitetin tuaj. Kjo gjė theksohet sė fundmi nga psikologė nė SHBA, tė cilėt kanė kryer hulumtimin e kanė pasqyruar rezultatet nė "The Huffington Post".

Analizat e mėparshme janė pėrqendruar kryesisht nė zakonet, gjuhėn, gjestet, tiparet e fytyrės pėr tė zbuluar personalitetin e njeriut.

Tashmė analiza ėshtė e pėrqendruar tek shkrimi i dorės, pėr tė cilin ka ekzistuar gjithmonė njė debat midis shkencėtarėve, nėse personaliteti i dikujt mund tė jetė i njohur nga dorėshkrimi i tij apo jo.

Dhe ndėrsa ka mendime kaq tė ndryshme mbi kėtė temė, ende ka disa tipare tė personalitetit, nė mendimin e psikologėve qė kanė kryer studimin, qė nga dorėshkrimi i njė personi, mundtė nxirren me saktėsi shumė tė lartė tipare tė personalitetit.

Hulumtuesit i kanė pėrmbledhur gjetjet e tyre nė 5 pika:

Presioni qė ushtrojmė tek stilolapsi

Disa njerėz, kur shkruajnė, ushtrojnė presion mbi stilolapsin me tė cilin shkruajnė. Sipas hulumtimit, kėta njerėz janė zakonisht njerėz kokėfortė, tė papėrkulur dhe kanė njė sasi tė madhe kėmbėngulje dhe vendosmėrie.

Shkrimi nė njė letėr pa vija

Kur shkruajmė nė njė letėr tė bardhė qė nuk ka vija, disa njerėzve iu merr drejtim shkrimi pėr lart. Kėta njerėz qė shkruajnė kėshtu janė optimistė, ndėrsa kur drejtimi i shkrimit shkon poshtė, kjo do tė thotė se personi ėshtė ose pesimist.

Hapėsirat nė faqe

Nėse njė person, teksa shkruan lė hapėsirė tė madhe boshe nė anėn e djathtė, e pastaj transferohet nė rreshtin e dytė, kjo tregon se ai person ka frikė pėr tė ecur pėrpara dhe ėshtė i lidhur me tė kaluarėn. E kundėrta mund tė konkludohet kur ai qė shkruan lė njė diferencė tė madhe nė tė majtė.

Shkrimi me shkronja tė mėdha tregon siguri

Kur ju shkruani me shkronja tė mėdha, kjo do me thėnė se jeni tė sigurte nė lidhje me atė ēka shkruani. Nga ana tjetėr, nėse ju nuk jeni tė sigurtė pėr diēka (njė pėrgjigje pėr njė pyetje tė provimit pėr shembull), atėherė mendja juaj mund t'iu detyrojė qė tė shkruani me shkronja tė vogla.

Fjalėt afėr njėra-tjetrės

Personi qė i shkruan fjalėt afėr me njėri-tjetrėn ka dėshirė tė pavetėdijshme pėr t'u lidhur me njerėzit dhe pėr tė qėndruar rreth tyre. Nga ana tjetėr, ai i cili e lė hapėsira tė mėdha nė mes fjalėve ėshtė zakonisht njė person i pavarur i cili mund tė mbijetojė vetėm.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
0PP &

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė