Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

15 njerėzit mė tė zgjuar tė tė gjitha kohėrave.

Nė botė ka shumė njerėz tė zgjuar, shumica prej tyre nuk janė tė famshėm. Njerėz tė zgjuar konsiderohen ata qė kanė njė nivel IQ mė tė lartė se 130. Kemi sjellė pėr ju 15 njerezit e famshėm mė tė zgjuar nė botė.

Disa nga njerėzit mė tė zgjuar nė botė.
Disa nga njerėzit mė tė zgjuar nė botė.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/08/2016 23:45

1.Johann Goethe IQ: 180-225. Dijetari ishte piner nė fushėn e kimisė njerėzore, ai u bė i njohur me njė teori evolucioni dhe ishte njė letrar shumė i mirė gjithashtu. Ai shkroi veprėn e famshme Faust.

2. Albert Einstein IQ: 160-225. Ishte njė fizikant qė nuk ka nevojė pėr shumė prezantim. Einstein ishte shumė i njohur pėr parimin e relativitetit, qė ēoi nė zhvillimin dhe krijimin e bombės atomike.

3. Leonardo Da Vinci IQ: 180-220. Ishte piktori i Rilindjes, arkitekti, muzikanti, matematikanti, shpikėsi dhe shkrimtari i cili pikturoi Mona Lizėn dhe imagjinoi helikopterėt shumė Kohė mė parė se ato tė krijoheshin.

4. Issac Newton IQ: 190-200. Fizikanti Anglez dhe matematicieni i famshėm formuloi teorinė e gravitetit universal dhe ligjet e lėvizjes, si dhe zhvilloi njehėsimin.

5. James Maxwell IQ: 190-205. Fizikanti matematicien i shtoi rrugėn Einstein pėr teorinė e fushės kuantike. Ai solli teorinė e rrezatimit elektromagnetik.

6. Rudolf Clausius IQ: 190-205. Fizikanti Gjerman ka hartuar ligjin e dytė tė termodinamikės dhe gjithashtu ishte njė nga njerėzit qė sugjeroi se molekulat mund tė jenė tė krijuara nga atome tė kėmbyeshme.

7. Nicolaus Copernicus IQ: 160-200. Matematicieni dhe astronomi i famshėm Polak shpiku njė model tė ri tė universit me diellin nė qendėr tė sistemit tonė diellor.

8. Gottfried Leibniz IQ: 182-205. Filozofi Gjerman bėri hapa tė mėdha nė fushėn e fizikės dhe gjuhės, duke krijuar njė formulim tė ri tė ligjit tė lėvizjes dhe filozofisė sė gjuhės.

9. William Sidis IQ: 200-300. Fėmija i mrekullueshėm i matematikės William Sidis mendohet tė jetė inspirimi pėr filmin Good Will Hunting. Ai u pranua nė Harvard nė moshėn 9 vjeēare, por u rrit shumė i vetmuar.

10. Thomas Young IQ: 185-200. Ky matematicien Anglez bėri zbulime nė anatominė njerėzore dhe optike, duke dalė nė pėrfundimin se syri ndryshon formė pėr tu fokusuar tek objekti, dhe gjithashtu ndihmoi nė deshifrimin e Rosetta Stone.

11. Carl Gauss IQ: 250-300. Njė matematicien i mrekullueshėm, Gauss kontribuoi nė fushėn e algjebrės, nė teorinė e numrave dhe statistikė.

12. Galileo Galilei IQ: 180-200. Matematicieni i famshėm Italian zbuloi qė planeti Venus kalon nėpėr faza, Jupiteri ka 4 hėna dhe hartoi konceptin e inercisė rrethore dhe ligjin e trupave qė bien.

13. Leonhard Euler IQ: 180-200. Sudentėt e matematikės sė pastėr duhet tė falenderojnė Leonhard Euler sepse ishte njė ndėr themeluesit e kėsaj disipline tė vėshtirė.

14. Nikola Tesla IQ: 140-310. Shpikėsi i spiraleve Tesla dhe makinerive tė alternuara, dhe sistemit tė komunikimit transatlantik i cili ėshtė vlerėsuar si njė nga shpikjet mė tė rėndėsishme elektrike.

15.William Shakespeare IQ: 210. Shkrimtari ėshtė cilėsuar si shkrimtari mė i madh i tė gjitha kohėrave nė Angli, na ka lėnė trashėgimni veprat e cilėsuara si mė tė mirat nė botė siē ėshtė edhe Hamleti.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
;K a)

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė