Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

8 thėnie motivuese nga Warren Buffett

Biznesmeni, guruja financiar dhe filantropisti Warren Buffett mund t'ju mėsojė njė apo dy gjėra pėr jetėn.

8 thėnie motivuese nga Warren Buffett
8 thėnie motivuese nga Warren Buffett
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/10/2017 12:07

Qė nė moshė tė re, miliarderi investitor ishte i destinuar pėr sukses - shiste qese mbeturinash pėr komshinjtė dhe shpėrndante gazeta. Nė moshėn 15 vjeēare, Buffett filloi tė investonte nė pasuritė e patundshme.

Sot nė moshėn 70 vjeēare "Orakulli i Ohamas" zotėron njė pasuri me vlerė 77 miliardė dollarė, vlerė kjo qė e bėn tė jetė njeriu i dytė mė i pasur nė botė. Prandaj keni ēfarė tė mėsoni prej tij.

Kėto janė 8 thėnie nga Warren Buffett:

"Nuk ka rėndėsi sa i madh ėshtė talenti apo pėrkushtimi, disa gjėra kanė kohėn e tyre. Nuk mund tė lindėsh njė bebe brenda muajit duke lėnė 9 gra shtatėzėnė."

"Unė nuk kėrkoj tė kalojė shtatė shkallė menjėherė. Unė kėrkoj atė shkallė tė cilnė mund ta kalojė."

"E vetmja gjė qė nuk duhet tė bėni kur bini nė gropė ėshtė tė mos vazhdoni tė gėrmoni."

"Mjafton tė bėsh disa gjėra mirė nė jetė pėr sa kohė qė nuk bėn shumė gjėra gabim."

"Ti bėn gjėra vetėm kur tė vijnė mundėsitė."

"Duhen 20 vite pėr tė ndėrtuar njė reputacion dhe vetėm pesė minuta pėr ta shkatėrruar atė. Nėse e mendoni nė kėtė mėnyrė, do tė filloni t'i bėni gjėrat ndryshe."

"Dikush ėshtė ulur nėn hije sot sepse dikush tjetėr ka mbjellė njė pemė kohė mė parė."

"Tė parashikosh shiun nuk ėshtė ndonjė shpikje. Tė ndėrtosh anije po."

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Y4XH&

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.