Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 shprehjet mė tė veēanta tė dashurisė.

Kur jeni tė dashuruar ju qėllon tė bllokoheni duke mos arritur tė shpreheni.

Kur jeni tė dashuruar ju qėllon tė bllokoheni duke mos arritur tė shpreheni.
Kur jeni tė dashuruar ju qėllon tė bllokoheni duke mos arritur tė shpreheni.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/10/2017 21:40

Nuk ėshtė e lehtė tė artikulohen ndjenjat. Dhe gjėja e fundit qė dėshironi ėshtė t'i nxirrni kėto fjalė, pėr shembull vetėm nė Ditėn e Shėn Valentinit.

Por mos u merakosni, poetėt dhe shkrimtarėt kanė menduar ta shprehin bukur kėtė. Nuk ėshtė gjithmonė e lehtė. Shumica nuk janė Shakespeare e as tė E.E. Cummings.

Kur jeni nė njė lidhje, fjalė si thjesht "Tė dua" mund tė tingėllojnė klishe dhe jo aq tė pėrshtatshme.

Kėshtu qė nėse keni vėshtirėsi nė shprehjen e dashurisė, mos kini frikė - mund tė pėrdorni njė nga kėto shprehje tė bukura kur dėshironi tė jeni romantik, i thellė, i ėmbėl ose edhe i thjeshtė.

Dhjetė shprehjet mė tė bukura tė dashurisė

1. Tė gjithė thonė se dashuria dhemb.

Por kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Vetmia dhemb. Refuzimi dhemb. Tė humbėsh dikė dhemb. Dėshira dhemb. Tė gjithė i ngatėrrojnė kėto me dashurinė, kur nė fakt dashuria ėshtė e vetmja qė fshin ēdo dhimbje duke na bėrė tė ndihemi mrekullisht mirė. Dashuria ėshtė e vetmja gjė nė kėtė botė qė nuk dhemb. Mesa Selimovic

2. Pėr romantikėt e pashėrueshėm, kjo:

"Ja se si ndihem kur ti mė prek: Sikur miliona universe tė vogla lindin dhe vdesin nė hapėsirėn midis gishtave tė tu dhe lėkurės time. Ndonjėherė harroj." Iain Thomas, I Wrote This For You (E shkruajta kėtė pėr ty).

3. Ja edhe pak nga Rumiu:

"Zgjodha tė tė dua nė heshtje...

Sepse nė heshtje nuk gjej asnjė pengesė,

Zgjodha tė tė dua nė vetmi...

Sepse nė vetmi askush nuk tė ka veē meje,

Zgjodha tė tė adhuroj prej njė farė largėsie...

Sepse largėsia mė ruan nga dhimbja,

Zgjedh tė tė puth pėrmes erės...

Sepse ajo ėshtė mė e lehtė se buzėt e mia,

Zgjedh tė tė mbaj nėpėr ėndrra...

Sepse atje ti je e pafundme."

4. Kjo shprehje psikologjike gjithashtu mund tė funksionojė:

"Dashuria e papjekur thotė: "Tė dua sepse kam nevojė pėr ty."

Dashuria e pjekur thotė: "Kam nevojė pėr ty sepse tė dua." Erich Fromm

5. Nėnė Tereza nė shtėpi!

"Le ta takojmė njėri-tjetrin pėrherė me buzėqeshje, sepse kjo buzėqeshje ėshtė fillimi i dashurisė."

6. Dashuria ėshtė e nxehtė. Kujdes!

"Dashuria ėshtė zjarr.

Qė nuk mund tė thuash nėse do tė tė ngrohė zemrėn apo do tė tė djegė shtėpinė,

Kėtė, nuk e dimė." John Crawford

7. Dashuria e thellė fillon me miqėsi.

"Dashuria ėshtė miqėsi qė merr flakė. Ėshtė tė kuptuarit pa fjalė, besim i pėrbashkėt, tė ndarit, tė falurit. Ėshtė premtim, nė tė mirė dhe nė tė keq. Ajo nuk mjaftohet pėrveē se me pėrsosmėrinė duke pėrfshirė brenda dobėsinė njerėzore." Ann Landers

8. E vėrteta e thjeshtė e dashurisė.

"Ndonjėherė shpirti sheh atė qė ėshtė e padukshme pėr syrin." H. Jackson Brown, Jr.

9. Martin Luther Kingu, Jr. dinte gjithashtu nja dy gjėra pėr dashurinė.

"Kam vendosur tė merrem me dashurinė. Urrejtja ėshtė peshė e rėndė pėr t'u mbajtur."

10. Kjo ėshtė e thellė.

"Tė dashurohesh thellėsisht prej dikujt tė jep forcė, tė dashurosh dikė thellėsisht tė jep guxim." Lao Tzu

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
bR&H/

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.