Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė qetėsohemi me 2 hapa: Ja ēfarė na kanė mėsuar Murgjit Budistė.

Kemi gjetur 4 ushtrime shumė tė lehta qė do t'ju ndihmojnė tė qetėsoheni. Tė gjitha pėrfshijnė frymėmarrjen, dhe ato janė provuar dhe testuar.

Uluni drejt, mbyllni sytė, qetėsohuni, dhe mendoni pėr gjėra pozitive.
Uluni drejt, mbyllni sytė, qetėsohuni, dhe mendoni pėr gjėra pozitive.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/11/2016 17:50

Eshtė mirė qė tė mos i bėni kėto ushtrime pėr mė shumė se 5-10 herė nė rradhė.

Rregulli bazik pėr tė bėrė ushtrimet e frymėmarrjes pėr pakėsimin e stresit:

Uluni drejt, mbyllni sytė, qetėsohuni, dhe mendoni pėr gjėra pozitive.

Pėr tė reduktuar stresin nė mėnyrė sa mė tė shpejtė:

Merrni frymė nė mėnyrė tė thellė dhe me pauza tė shkurtra. Mė pas mbajeni frymėn pėr 4 sekonda e mė pas nxirreni atė plotėsisht ngadalė. Tani prisni 5 sekonda, dhe merrni frymė serish.

Pėr t'ju ndihmuar tė qetėsoheni dhe tė pastroni mendjen:

Vendosni njė dorė nė ballė dhe dorėn tjetėr pas kokės. Kjo do tė ndihmojė qė tė forconi dhe pėrmirėsoni qarkullimin e gjakut ne kėto pjesė tė kokės, qė ndihmojnė tė reduktoni tensionin. Pa i hequr duart, merrni frymė thellė, me pushime tė shkurtra mes frymėmarrjes dhe frymėnxjerrjes.

Pėr tė qetėsuar nervat:

Merrni frymė thellė, mė pas nxirreni frymėn kur e keni gojėn shumė pak tė hapur. Ndėrkohė qė nxirrni frymėn, lėreni ajrin tė dalė nė "pjesė" tė vogla, duke e shtyrė atė jashtė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
QR]X_

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.