Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Horoskopi i detajuar i ēdo shenje pėr vitin 2018. Shenjat qė do tė kenė shumė fat gjatė kėtij viti.

Viti 2018 tashmė na pret me njė grumbull befasish dhe ndryshimesh; sfida shumė interesante me tė cilat disa do tė pėrballen mirė, ndėrkaq disa tė tjerė mė keq.

Horoskopi i detajuar i ēdo shenje pėr vitin 2018. Shenjat qė do tė kenė shumė fat gjatė kėtij viti.
Horoskopi i detajuar i ēdo shenje pėr vitin 2018. Shenjat qė do tė kenė shumė fat gjatė kėtij viti.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 04/01/2018 01:06

Karakteristikė kryesore e vitit tė ri 2018 pėr shumicėn e shenjave ėshtė suksesi afarist dhe gjendja e mirė financiare. Sa i pėrket dashurisė, mė me rėndėsi ėshtė tė dish ēfarė dėshiron, tė mos pranosh mė pak, por edhe tė jesh i hapur pėr kompromise.

Disa shenja do tė sprovohen me mosmarrėveshje nė martesė dhe nė lidhje dashurie, ndėrkaq nė krijim e sipėr janė edhe shumė lidhje tė reja.

Perspekti zbulon hollėsisht se ēfarė ju pret nė vitin e ardhshėm.

Dashi

Puna:

Vitin e Ri 2018 do ta filloni nė mėnyrė dinamike dhe me sukses. Me aksione efikase do tė forconi autoritetin tuaj dhe afarizmin stabil. Shmangni rreziqet dhe kushtoni kujdes personave qėllim kėqij, tė cilėt do tė dėshirojnė tė pėrfitojnė nėpėrmjet punės suaj. Nė fillim tė prillit sundimtari juaj Marsi do tė bėjė konjuksion me Saturnin nė shenjėn e Bricjapit dhe nė sferėn tuaj tė punės dhe tė karrierės. Do tė filloni njė projekt tė madh dhe afatgjatė, i cili do t'ju sjellė ngritje nė karrierė dhe pėrfitime. Nga mesi i vitit, nė qershor, nuk do tė jeni mjaft tė organizuar dhe kjo gjė do t'ju ngadalėsojė. Marsi do tė jetė retrograd nga fundi i qershorit deri nė fund tė gushtit nė sferėn tuaj tė bashkėpunėtorėve dhe kjo do tė ndikojė nė mėnyrė tė pavolitshme nė ndėrmarrjet grupore dhe nė bashkėpunimin me institucionet shoqėrore. Kontaktet tuaja afariste do tė jenė tė vėshtirėsuara. Shtatori do t'ju sjellė tensione tė ndryshme nė punė, posaēėrisht nė marrėdhėniet me kolegėt. Tetori dhe pjesa e parė e nėntorit do t'ju sjellin vėshtirėsi nė negociata me partnerėt afaristė. Nga pjesa e dytė e Nėntorit deri nė fund tė vitit do tė kapėrceni numrin mė tė madh tė pengesave dhe do tė mund tė pushoni pak dhe tė merreni tė shumtėn e kohės me aktivitete rutinė nė punė. Nė Janar sunduesi juaj Marsi do tė bėjė konjuksion me Jupiterin nė sferėn tuaj tė qarkullimit tė pagesave, por edhe me Venerėn e cila sundon sferėn tuaj tė parave. Kjo do t'ju sjellė tė ardhura stabile dhe shanse tė mėdha pėr fitime afatgjata. Pjesa e dytė e majit do t'ju sjellė krizė financiare pėr shkak tė opozitės sė Venerės me Saturnin dhe hyrjes sė Uranit nė shenjėn e Demit dhe nė sferėn tuaj tė parave. Pėrmirėsim do tė keni gjatė Korrikut, ndėrsa gjatė Tetorit do tė arrini tė realizoni tė ardhura stabile. Venera do tė jetė retrograde gjatė tetorit edhe nė pjesėn e parė tė nėntorit, gjė qė do tė pėrkufizojė rrjedhjen e mjeteve nė llogarinė tuaj. Nė dhjetor do tė arrini t'i kompensoni. Dashėt e papunėsuar do tė keni mundėsi tė volitshme qė tė punėsohen nė Mars, Prill apo Tetor. Vėshtirėsitė lidhur me kėtė ēėshtje do tė kenė nga Qershori deri nė fillim tė Shtatorit.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Pjesa e parė e 2018-s kryesisht do t'ju jetė stabile nė sferėn e dashurisė. Do tė gjeni kohė tė mjaftueshme pėr aktivitete tė pėrbashkėta me partnerin. Do t'ju realizohen dėshirat e pėrbashkėta nė shkurt kur Venera, e cila sundon sferėn tuaj tė dashurisė dhe tė martesės, tė bėjė trigon me Jupiterin. Prilli do t'ju sjellė harmoni dhe lumturi nė lidhjen tuaj dhe do tė zgjojė afshin i cili ėshtė heshtur qė mė herėt. Gjatė qershorit Venera do tė bėjė opozitė me Marsin, gjė qė do tė shkaktojė tensione tė mėdha, ftohje dhe largim nė marrėdhėniet ndėrmjet jush dhe personit tė dashur. Do tė jetė e domosdoshme tė kėrkoni zgjidhje tė pranueshme tė pėrbashkėt pėr t'u pajtuar. Trigoni i Venerės me Neptunin nė tetor do tė ngrohė marrėdhėniet tuaja dhe do tė vendosė harmoninė, e cila do tė zgjasė gjatė muajve tė ardhshėm.

Nėse jeni tė lirė:

Fillimi i vitit do t'ju sjellė edhe fillimin e lidhjes sė re emocionale, e cila mund tė jetė nė shtigje tė gjata, mirėpo gjatė rrugės do t'ju pengojnė disa sekrete. Hyrja nė lidhje sekrete mund tė ēojė nė ndarje. Nėse deri nė fillim tė majit i kapėrceni intrigat me tė cilat do tė ballafaqoheni, do tė arrini tė ruani lidhjen me personin i cili po ju pėlqen. Nė korrik dallimet e mėdha rreth nevojave dhe dėshirave nė lidhjen tuaj mund tė ēojnė deri nė ndarje. Shanset pėr fillim tė lidhjes sė re do t'ju ofrohen nė nėntor me personin i cili ka natyrė tė ndjeshme. Deshtė e vjetėr do tė jenė tė qėndrueshėm nė pushtimin e simpative tė veta. Pranvera ėshtė stina juaj mė e mirė pėr dashuri. Do tė jeni nė situata qė tė filloni lidhjen me personin tė cilin e njihni nga puna, mirėpo mos e ngatėrroni dashurinė dhe punėn, sepse do tė krijoni komplikime.

Shėndeti:

Horoskopi vjetor pėr Dashin 2018 tregon qė gjėrat duken shkėlqyeshėm sa i pėrket shėndetit. Shfrytėzojeni kėtė gjendje qė edhe mė shumė tė stėrvitni, trupin, zemrėn dhe mendjen tuaj. Ushqehuni shėndetshėm, stėrvitni dhe siguroni organizmit tuaj gjumė tė mjaftueshėm. Ky ėshtė viti kur mund tė arrini sukses nė sportin e ri nė tė cilin kohėve tė fundit keni menduar, ose tė ndani pak kohė pėr veten dhe tė nxirrni jashtė energjinė negative nė palestėr. Gjeni mėnyrėn qė ta kanalizoni atė energji, kujdesuni pėr trupin tuaj dhe 2018-a do tė jetė si vit i mirė pėr shėndetin tuaj.

Demi

Puna:

Nė fillim tė vitit 2018 do tė ballafaqoheni me vėshtirėsi kalimtare nė marrėdhėniet me partnerėt afaristė lidhur me projektet e mėdha dhe afatgjata tė pėrbashkėta. Do tė keni nevojė pėr pėrpjekje edhe mė tė mėdha dhe durim qė t'i harmonizoni disa ēėshtje. Do tė arrini tė pėrmirėsoni marrėdhėniet me bashkėpunėtorėt nė tremujorin e parė tė vitit, kėshtu qė nė fillim tė pranverės do tė keni sukses dhe pėrparim. Shmangni punėt e dyshimta dhe shfrytėzoni mundėsinė e cila do t'ju ofrojė qė t'i nxirrni nė pah cilėsitė punuese. Nė tremujorin e dytė tė vitit do tė duhej tė pėrshtateshit me rrethanat tė cilat do tė jenė tė rėnduara edhe pėr punėn tuaj nė tėrėsi, si edhe pėr realizimin e fitimit tė pritur. Mė 15 maj Urani hyn nė shenjėn tuaj dhe ju sjell mundėsi ndryshimi tė punėve ose fillimin e biznesit vetjak. Njėkohėsisht do tė ballafaqoheni edhe me situatėn jostabile nė sferėn e pėrgjithshme ekonomike, e cila nga ju do tė kėrkojė mjaft improvizime dhe pėrshtatje qė tė mos ju ndodhin humbje. Marsi do tė jetė retrograd nė sferėn tuaj tė punės nė korrik, gjė qė do tė vėshtirėsojė edhe mė shumė zhvillimin e projekteve tė planifikuara. Nė tremujorin e tretė do t'i pėrmirėsoni marrėdhėniet afariste. Nga nėntori punėt tuaja do tė kenė rrjedhė mė tė mirė. Do tė filloni t'i kompensoni ngecjet dhe do tė realizoni suksese dhe fitime. Nė sferėn financiare do tė duhej qė ēdo gjė me kujdes tė planifikoni. Mbėshtetuni nė fitimin nga projektet e mėdha. Nė pjesėn e dytė tė marsit do t'ju ofrohen mundėsi tė papritura pėr njė fitim tė madh. Nė prill Merkuri, i cili sundon sferėn tuaj tė parave, do tė jetė retrograd, gjė qė do t'ju orientojė drejt zgjidhjes sė transaksioneve tė mbetura, borxheve dhe kėrkesave. Situatė e ngjashme ju pret edhe gjatė gushtit dhe nėntorit kur Merkuri kėtė vit do tė jetė nė ecje retrograde. Shtatori do tė jetė muaj i pėrshtatshėm pėr investime dhe fitime nė rrethana fatlume. Njė rrezikim i vogėl do t'ju shpaguhet. Demat e papunėsuar do tė kenė mundėsi tė volitshme pėr tė filluar punė tė re nė mars, maj, shtator dhe dhjetor. Shkurti dhe gushti nuk janė nė favorin e tyre, kur ėshtė fjala pėr punė tė re.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Fillimi i vitit ju sjell harmoni nė sferėn emocionale, sepse Venera, sunduesi juaj, do tė jetė nė harmoni me Marsin, pushtues i sferės suaj tė dashurisė dhe martesės. Fillimin e pranverės mund ta shfrytėzoni pėr udhėtime tė pėrbashkėta dhe realizimin e qėllimeve tė pėrbashkėta. Deri nė mesin e majit partnerit tuaj do t'i ofroni mbėshtetje nė ēdo gjė, do tė jeni tė zjarrtė por edhe tė butė. Partneri juaj do tė kėnaqet nė praninė tuaj. Nga fundi qershorit deri nė fund tė gushtit do tė keni nevojė qė t'i pėrkushtoheni zgjidhjes sė njė gjėje qė njė kohė tė gjatė po ju shkakton trazira nė lidhjen tuaj. Ėshtė e nevojshme qė tė bėni diēka tė re qė marrėdhėnien tuaj me partnerin ta freskoni apo ėshtė e domosdoshme qė tė liroheni nga ajo qė ju krijon pengesa. Kėtė do ta arrini deri nė mesin e nėntorit dhe qė tė dy do tė jeni tė kėnaqur.

Nėse jeni tė lirė:

Do t'ju joshė personi i cili do tė ndikojė shumė nė mėnyrė joshėse, karizmatike dhe do tė pushtojė zemrėn tuaj. Do tė keni aventurė tė bujshme, mirėpo nuk do tė zgjasė shumė, gjithsej dy deri nė tre muaj. Nė pjesėn e dytė tė vitit njė miqėsi mund tė shkojė njė hap tutje dhe tė shndėrrohet nė lidhje emocionale. Njėkohėsisht do tė shfaqet edhe dashuria e vjetėr dhe do ta keni tė vėshtirė tė vendosni nėse ta ripėrtėrini lidhjen e vjetėr apo nga miqėsia tė filloni marrėdhėnien e re emocionale. Nė nėntor njė person tjetėr do t'ju pėlqejė dhe do tė filloni lidhjen. Demat e vjetėr do tė kėrkojnė personin e veēantė, i cili, sipas disa karaktereve, dukshėm do tė dallojė dhe do tė ndikojė nė marrėdhėnien ndaj ish-dashurive tė tyre. Do tė keni nevojė pėr mjaft angazhime dhe ide nė mėnyrė qė atė person tė arrini ta bėni pėr vete kur ta njihni.

Shėndeti:

Pėr Demin rrallė qė ekzistojnė sfidat me tė cilat nuk mund tė pėrballet. Demat janė tė njohur pėr atė qė janė kokėfortė, ata kurrė nuk heqin dorė. Prandaj, shfrytėzoni atė karakteristikė tuajėn sivjet, nėse do tė detyroheni tė luftoni pėr shėndetin tuaj. Qasuni detyrės logjikisht. Ē'ka ėshtė ajo qė nuk arrihet? Ē'ka jo? Bėni mė shumė nga ajo qė jep rezultate pozitive dhe eliminoni gjithė atė qė nuk jep. Horoskopi vjetėr pėr Demin 2018 tregon qė ka mundėsi qė tė hiqni dorė nga disa kėnaqėsi, pėr tė cilat nuk jeni plotėsisht tė gatshėm, mirėpo kur ėshtė fjala pėr shėndetin, ėshtė koha e fundit qė tė hiqni dorė nga shprehitė e pashėndetshme. Mos lejoni qė qėndrimi kokėfortė tė punojė kundėr jush.

Binjakėt

Puna:

Nė fillim tė vitit do tė keni ide kreative se si tė pėrmirėsoni punėn tuaj, posaēėrisht nėse keni biznes vetjak dhe si tė shtoni fitimin tuaj. Kushtoni kujdes marrėdhėnieve me partnerėt afaristė, sepse do tė mund tė keni paqartėsi tė cilat mund t'ju ngadalėsojnė, ose dikush mund tė pėrpiqet edhe qė t'ju fusė nė punė tė dyshimta nė tremujorin e parė tė vitit. Mesi i marsit ju sjell mundėsi pėr avancim dhe pėrparim, si edhe pėr pėrfundimin e projekteve dhe detyrave tė mbetura dhe fillim tė tė rejave. Nė tremujorin e dytė tė vitit do tė keni mjaft suksese nė negociata sekrete, punė tė cilat kanė tė bėjnė me administratėn dhe nė pėrgjithėsi aty ku aftėsitė tuaja intelektuale mund tė dalin nė pah. Mesi i vitit ju sjell sukses nė sferėn e komunikimit, derisa, nga ana tjetėr, do tė ballafaqoheni me vėshtirėsi nė marrėdhėniet me bashkėpunėtorėt, ku do tė duhet tė bėheni mė i pėrshtatshėm. Nė gusht do tė ketė nevojė qė tė organizoheni mė mirė, sepse sunduesi juaj Merkuri do tė jetė retrograd, andaj do tė ndodhin mosmarrėveshje dhe pengesa, posaēėrisht nė sferėn e komunikimit. Nė tremujorin e tretė do t'ju nevojitet mė shumė kohė pėr pėrmirėsimin e marrėdhėnieve afariste. Nė fillim tė vitit Jupiteri, i cili sundon sferėn tuaj tė punės dhe karrierės, do tė jetė nė harmoni me Plutonin, i cili gjendet nė sferėn tuaj tė qarkullimit tė pagesave. Do tė keni rastin qė tė realizoni qarkullim mė tė madh tė parave se zakonisht, dhe qė vitin afarist ta filloni me mjete tė shtuara nė llogari bankare. Nė prill dhe maj do tė keni mundėsi qė tė realizoni rrjedhje tė vazhdueshme dhe stabile, tė cilat do t'ju sjellin mundėsi qė tė fitoni mė shumė seē keni pritur dhe qė fitimin do ta investoni nė zgjerimin e ofertės afariste. Nga shtatori do tė keni sėrish mundėsi qė tė bėni veprime tė shkathėta nė sferėn e parave dhe do tė realizoni fitime. Ajo qė ėshtė mė e rėndėsishmja nė gjithė kėtė ėshtė qė tė mos hyni nė rrezik tė madh. Nė tremujorin e tretė do tė realizoni tė ardhura mesatarisht tė pritura dhe tė planifikuara. Binjakėt e papunėsuar do tė arrijnė tė gjejnė punė tė re, si edhe do tė gjenden mirė nė punė tė pėrkohshme, falė shkathtėsive tė tyre tė komunikimit.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Ndodhitė romantike dhe harmonike nė marrėdhėniet me parterin ju presin nė fillim tė vitit, posaēėrisht nė shkurt, falė harmonisė sė Venerės me Jupiterin, i cili sundon sferėn tuaj tė dashurisė dhe tė martesės. Gjatė prillit shmanguni aferave. Venera do tė jetė nė opozitė me Jupiterin, gjė qė mund tė shkaktojė mospajtime serioze me personin e dashur. Nė qershor dhe korrik do tė vendosni harmoninė nė lidhje, nė tė cilėn mė sė shumti do t'ju ndihmojė udhėtimi i pėrbashkėt ku do tė keni kohė tė mjaftueshme pėr njėri-tjetrin. Mė 8 nėntor Jupiteri do t'ju sjellė rrethana tė lumtura, realizim tė qėllimeve tė pėrbashkėta dhe afėrsi mė tė madhe me partnerin.

Nėse jeni tė lirė:

Do tė ndieni nevojėn pėr mė shumė liri, andaj do tė keni rastin tė keni mė shumė aventura, ndėrkaq pėr lidhje tė gjatė dhe serioze emocionale do tė duhet mė shumė tė angazhoheni. Do t'ju tėrheqin personat me tė cilėt do tė mund tė takoheni dhe tė argėtoheni herė pas here, tė cilėt janė tė hareshėm dhe tė kėndshėm dhe kanė prirje pėr humor. Mė 15 maj Urani hyn nė shenjėn e Demit dhe nė sferėn tuaj tė sekreteve, andaj do tė keni mė shumė prirje pėr lidhje sekrete. Nė korrik do tė dashuroheni dhe do tė dėshironi lidhje serioze. Me vėshtirėsi dashurore do tė pėrballeni nė periudhėn vjeshtore. Binjakėt e vjetėr do tė jenė tė zjarrtė mė shumė se zakonisht, gjė qė do t'u ofrohen mundėsitė qė pėrfundimisht tė qetėsohen. Me njė person do tė filloni lidhjen mirėpo ajo lidhje nuk do tė zgjasė pėr shkak tė paqėndrueshmėrisė sė saj. Shanse mė tė mira ju presin nga fundi i vitit, nė nėntor.

Shėndeti:

Horoskopi vjetor pėr Binjakėt 2018 tregon qė do tė ketė disa ngritje dhe rėnie tė shėndetit, pra ėshtė mirė qė ta keni kėtė parasysh. Mos i zvarrisni gjėrat themelore deri nė momentin e fundit siē ėshtė vizita te mjeku. Kontrolli i mjekut mundet shpejt t'ju zgjidhė problemet nėse ato ju shfaqen. Fatmirėsisht, keni pėrkrahje tė mrekullueshme tė personave tė cilėt janė nė rrethin tuaj dhe tek ata mund tė gjeni mbėshtetje kurdo qė do tė keni nevojė. Vetėm mos ngurroni tė kėrkoni atė qė ju duhet.

Gaforrja

Puna:

Nė fillim tė vitit 2018 Marsi, sunduesi i sferės tuaj tė punės dhe karrierės, bėn konjuksion me Jupiterin nė sferėn tuaj tė argėtimit. Ajo ju sjell favore pėr sukses dhe fitim tė mirė nėpėrmjet punėve tė cilat janė tė lidhura me argėtim dhe estradė, si edhe me hotelieri. Do tė filloni programe tė reja arsimimi nėse merreni me sferėn e arsimit, gjė qė do t'ju sjellė mė shumė suksese nė punė. Do tė pėrballeni me vėshtirėsi nėse merreni me importim dhe tregti tė mallit nga shtetet e jashtme. Pranvera ju sjell favore pėr sukses nė sferėn e formave tė ndryshme tė shėrbimeve afariste. Sfida tė mėdha afariste ju presin nė mars dhe nė prill. Do tė keni ndihmė tė vlefshme tė bashkėpunėtorėve tuaj. Mė 15 maj Urani hynė nė sferėn tuaj tė bashkėpunimit, qė do t'ju mundėsojė lidhje dhe kontakte tė reja afariste. Do tė keni mundėsi tė filloni partneritete tė reja afariste fitimprurėse. Negociata intensive afariste rreth projekteve tė reja ju presin nė korrik. Nė shtator do tė arrini tė lidhni marrėveshje tė suksesshme me partnerėt afaristė pėr projekte tė mėdha tė pėrbashkėta. Gjatė tremujorit tė tretė tė vitit do tė mbani stabile planet tuaja. Me financat do tė qėndroni mirė nė fillim tė vitit, sepse Venera dhe Dielli do tė jetė nė harmini me Jupiterin. Marsi ėshtė i volitshėm pėr investime mė tė mėdha nė punėn tuaj. Nga fundi i qershorit deri nė fund tė gushtit Marsi do tė jetė retrograd nė sferėn tuaj tė qarkullimit tė pagesave. Nė korrik Merkuri do tė bėjė opozitė ndaj marsit. Pėr kėtė shkak kjo periudhė ėshtė turbulente nė sferėn e parave. Ėshtė e nevojshme tė mos merrni para hua dhe tė zvogėloni shpenzimet sa tė jetė e mundshme. Nė gusht Merkuri do tė jetė retrograd nė sferėn tuaj tė parave. Venera do tė jetė retrograde gjatė tetorit, prandaj ėshtė kjo periudha kur ėshtė me rėndėsi tė shmangni veprimet financiare qė janė me rrezik. Fitim mė i mirė ju pret sėrish nga pjesa e dytė e nėntorit deri nė fund tė vitit. Gaforret e papunėsuara do tė kenė mundėsi tė mira qė tė gjejnė punė gjatė janarit, prillit, korrikut dhe shtatorit. Me vėshtirėsi do tė pėrballen gjatė majit dhe nėntorit.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Fillimi i vitit do tė jetė shumė i rėndėsishėm nė sferėn e dashurisė. Madje pesė planetė do tė pėrkrahin sferėn tuaj tė dashurisė dhe martesės. Nga ajo Dielli dhe Venera do tė jetė nė harmoni me Marsin dhe Jupiterin. Kjo mund t'ju sjellė realizime tė mėdha, harmoni dhe stabilitet nė marrėdhėniet me personin e dashur. Nė pjesėn e dytė tė marsit do tė pėrballeni me mospajtime. Duhet tė jeni tė gatshėm pėr kompromise. Tremujori i dytė do t'ju sjellė situata tė ndryshueshme nė marrėdhėniet me partnerin. Do tė keni nevojė pėr pėrshtatje. Nė shtator Jupiteri do tė jetė nė harmoni me Plutonin, gjė qė do tė shpėrthejė afshin dhe do t'ju sjellė periudhė harmonie nė dashuri. Deri nė fund tė vitit ju dhe partneri juaj do tė realizoni qėllimet e pėrbashkėta. Do tė kėnaqeni me argėtime dhe udhėtime tė pėrbashkėta.

Nėse jeni tė lirė:

Do tė kėrkoni personin i cili do t'ju pėrshtatet pėr lidhje serioze, madje pėr lidhje afatgjatė, nėse do tė jetė e mundshme. Kjo do t'ju mundėsojė qė tė njihni njė numėr tė madh kandidatėsh potencialė dhe tė keni disa aventura tė bujshme. Meqenėse nuk do tė jeni tė sigurt se a do tė pajtoheni me disa persona tė cilėt do t'ju joshin, do tė vendosni tė hyni nė lidhje. Do tė keni marrėdhėnie tė shkėlqyeshme, mirėpo jo edhe emocione tė mjaftueshme. Nė tremujorin e tretė tė vitit pėrfundimisht do tė filloni njė lidhje me partnerin i cili do t'ju pėrshtatet pothuajse tė gjitha pritjeve tuaja. Gaforret pak mė tė vjetra do tė fillojnė nė lidhje emocionale nė tremujorin e parė tė vitit, mirėpo do tė hasin nė komplikime dhe turbulenca nė kuadėr tė asaj lidhjeje. Nėse nuk arrijnė t'i zgjidhin pozitivisht, lidhja e re i pret nė pjesėn e dytė tė tetorit.

Shėndeti:

Gjithmonė emocionale, Gaforrja shpesh pėr vetveten ėshtė armiku mė i keq kur ėshtė fjala pėr shėndetin. Horoskopi vjetor pėr Gaforren 2018 sjell emocione tė mira dhe pozitive, ndėrkaq shėndeti do tė duhej tė mbetej shumė i mirė, nėse stresin e reduktoni nė minimum. Si edhe pėrherė, pushoni mjaft dhe pėrkushtojuni maksimalisht vetes nė ditėt kur ju duket qė nuk mund t'i arrini tė gjitha.

Luani

Puna:

Fillimi i vitit 2018 ju ėshtė i pėrshtatshėm tė pėrmirėsoni marrėdhėniet me kolegėt e punės dhe me personat vartės nė punė. Do tė zgjeroni ofertėn e shėrbimeve tuaja. Me vėshtirėsi do tė pėrballeni nė sferėn publike dhe nė marrėdhėniet me partnerėt afaristė. Do tė jetė e domosdoshme qė tė bėni kompromise nė ato gjėra ku do tė hasni nė mospajtime nė punėt e pėrbashkėta. Projekte tė reja do tė nisni nė prill, mirėpo do tė pėrballeni me situatė jostabile dhe do tė zgjidhni shumė gjėra tė imėta. Ėshtė e nevojshme tė perfeksiononi shkathtėsitė tuaja. Mė 15 maj Urani do tė hyjė nė shenjėn e Demit dhe nė sferėn tuaj tė punės dhe tė karrierės, gjė qė do t'ju sjellė sfida tė reja, situata tė papritura dhe pėrkufizime tė reja. Me kėto sfida do tė mund tė pėrballeni me sukses nėpėrmjet punės ekipore dhe me pėrpjekje qė tė organizoheni mė mirė nė marrėdhėniet me bashkėpunėtorėt. Venera e cila sundon sferėn tuaj tė punės dhe tė karrierės do tė jetė retrograde gjatė tetorit deri nė mesin e nėntorit dhe do t'ju ngadalėsojė nė realizimin e detyrave tė punės. Deri nė fund tė vitit do tė pėrmirėsoni pozicionet tuaja dhe do tė arrini sukses nė sferėn publike. Do t'i kushtoni mė shumė rėndėsi azhurnimit nė pjesėn e punėve administrative. Nė fillim tė vitit do t'ju shoqėrojnė rrethana tė lumtura nė sferėn e parave tė cilat do t'ju ndihmojnė qė tė shtoni saldon nė llogarinė tuaj. Fitime tė konsiderueshme janė tė mundshme nė mars kur Dielli, sunduesi juaj, do tė bėjė trigon me Jupiterin. Mund tė pėrfitoni nėpėrmjet investimeve nė patundshmėri. Nga prilli deri nė maj do tė pėrballeni me situatė jostabile nė sferėn e parave. Qershori ju sjell mundėsi tė fitimeve tė mėdha nėpėrmjet planeve sekrete, gjė qė do t'ju mundėsojnė rrjedhje stabile tė financave nėse do tė mundni t'i shfrytėzoni favoret tė cilat do t'i keni nė dispozicion. Nė shtator shmangni punėt e dyshimta me paratė dhe me rrjedhat jolegale tė parave. Merkuri i cili sundon sferėn tuaj tė parave nga fundi i vitit do tė jetė i dobėt dhe retrograd, gjė qė ju paralajmėron qė t'i rregulloni shpenzimet. Luanėt e papunėsuar do tė dinė tė tėrheqin vėmendjen e opinionit me projektet e tyre, gjė qė mund t'u sjellin punė tė pėrhershme. Periudhat e pėrshtatshme i kanė gjatė marsit, qershorit dhe gushtit.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Nė tremujorin e parė do tė kaloni mė shumė kohė me partnerin nė realizimin e planeve tė pėrbashkėta. Do tė jeni tė angazhuar edhe rreth familjes, posaēėrisht gjatė marsit. Nė tremujorin e dytė do tė dini t'i bėni surprizė personit tė dashur me ide interesante pėr argėtim tė pėrbashkėt. Mė shpesh do tė dilni bashkė, do tė udhėtoni kurdo qė t'ju jepet mundėsia. Nga fundi i qershorit deri nė fund tė gushtit Marsi do tė jetė retrograd nė sferėn tuaj tė dashurisė. Ajo ėshtė koha kur do tė jetė e nevojshme tė zgjidhni mospajtimet tė cilat njė kohė tė gjatė i keni shmangur. Nga shtatori deri nė nėntor do tė arrini qė lidhjen tuaj ta pėrmirėsoni dhe do ta ndryshoni nė mėnyrė cilėsore qasjen tuaj ndaj partnerit. Gjithashtu do tė realizoni harmoni mė tė mirė dhe afėrsi tė nevojshme nė marrėdhėnie me partnerin.

Nėse jeni tė lirė:

Dėshironi tė dukeni joshės, andaj edhe nė vitin 2018 do tė dini qė tė rregulloheni mirė, qė tė theksoni pamjen tuaj dhe qė tė joshni tė tjerėt kudo qė tė shfaqeni. Do tė filloni aventura dashurore me lehtėsi ose paraprakisht me kujdes do tė zgjidhni personat tė cilėt ju pėrshtaten pėr lidhje tė shkurtra. Gjatė periudhės verore do tė njihni njė person me tė cilin do tė keni joshje reciproke shumė tė fuqishme. Do tė fillohet si aventurė, mirėpo deri nė fund tė vitit do tė shndėrrohet nė lidhje serioze. Do tė jeni tė magjepsur me partnerin. Luanėt pak mė tė vjetėr do tė pėrpiqen qė fillojnė lidhje e cila do tė jetė stabile dhe nė shtigje tė gjata. Problemi ėshtė qė vėshtirė do tė takojnė kandidatė potencialė. Gjasa tė volitshme qė pėrfundimisht tė fillojnė lidhjen e dėshiruar do t'u ofrohen nga mesi i nėntorit.

Shėndeti:

Vitalė dhe tė fuqishėm, do tė kenė shėndet tė shkėlqyeshėm. Hani ushqim tė shėndetshėm, ushtroni ose sa mė shumė relaksohuni. Pushimi ėshtė nė vend tė parė nė vitin 2018. Do tė ndodhin aq ngjarje sa qė do tė jeni para sfidave qė tė hiqni dorė nga pushimi dhe ushtrimet, mirėpo kur tė veproni kėshtu, do t'i ndieni efektet. Mbani nė mend qė pėr shėndetin mė e rėndėsishmja ėshtė maturia nė gjithēka.

Virgjėresha

Puna:

Fillimi i vitit 2018 ju ėshtė i pėrshtatshėm pėr planifikim, marrėveshje dhe organizim tė projekteve afariste dhe detyrave punuese tė cilat ia keni caktuar vetes. Jupiteri do tė jetė nė harmoni me Plutonin, gjė qė do tė forcojė kreativitetin tuaj dhe do t'ju sjellė sukses dhe fitime tė mira nėpėrmjet sferės sė argėtimit komunikimit dhe tregtisė. Nė mars do tė arrini sukses nė sferėn publike dhe do tė lidhni kontrata afariste dhe partneritete. Nga mesi i vitit do tė keni mundėsi tė volitshme pėr bashkėpunim me botėn e jashtme apo pėr rikualifikim, gjė qė do t'ju sjellin pozitė mė tė mirė. Gjatė korrikut dhe gushtit shmangni punėt tė cilat ju duken tė dyshimta si dhe bashkėpunimin me personat tė cilėt nuk shfaqin besim sepse ndokush do tė mund tė provojė qė t'ju shfrytėzojė dhe t'ju dėmtojė. Deri nė fund tė gushtit Marsi do tė jetė retrograd dhe do t'ju sjellė vėshtirėsi nė marrėdhėniet me kolegėt dhe me personat vartės. Shtatori do t'ju sjellė sukses nė negociata rreth projekteve tė reja afariste, sepse do tė dini tė luftoni pėr qėndrimet dhe idetė tuaja. Deri nė fund tė vitit do tju hapen mundėsitė qė tė realizoni pėrparim nė sferėn e shėrbimeve afariste. Koha e volitshme pėr investime dhe rritje tė investimeve paraprake do tė jetė e volitshme qė nga janari i vitit 2018, kur Venera, e cila sundon sferėn tuaj tė parave, do tė jetė nė harmoni me Jupiterin dhe Plutonin. Fitime do tė keni nėpėrmjet sferės sė tregtisė dhe komunikimeve nė pjesėn e dytė tė marsit. Gjatė prillit deri nė fund tė majit shmangni rrezikun nė investime. Tremujori i dytė i vitit nuk do t'ju jetė stabil nė fushėn e parave. Shmangni shpenzimet e panevojshme. Nė gusht Venera do tė kalojė nėpėr shenjėn e Peshores ku do tė jetė nė qendėr dhe nėpėrmjet sferės suaj tė parave, gjė qė do t'ju ofrojė mundėsi qė tė stabilizoni tė ardhurat dhe tė shtoni fitimet. Nė shtator Venera hyn nė shenjėn e Akrepit ku do tė jetė retrograde deri nė mesin e nėntorit. Do tė zgjidhni obligimet e mbetura financiare. Virgjėreshat e papunėsuara do tė gjenden mirė nė punėt ku kėrkohet shkathtėsia intelektuale, komunikimi dhe lėvizshmėria. Nė ato sfera kanė mundėsi qė tė gjejnė punė tė re.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Shfrytėzoni shkurtin pėr mė shumė kohė qė do t'ju japė mundėsi qė tė jeni bashkė me personin e dashur dhe t'i pėrkushtoheni njėri-tjetrit. Ju presin shumė argėtime. Do tė jeni tė plotėsuar dhe tė lumtur me marrėdhėnien tuaj me partnerin. Nga mesi i prillit do tė keni mospajtime pėr shkak tė opozitės sė Venerės me Jupiterin. Shmangni gėnjeshtrat. Jini tė gatshėm pėr kompromise. Pėrmirėsimet nė lidhjen emocionale ju presin nga korriku kur do tė arrini qė tė pėrmirėsoni komunikimin me partnerin dhe t'i kapėrceni problemet. Gjatė tetorit do tė jeni tė lidhur me partnerin dhe do tė realizoni sė paku njė qėllim tė pėrbashkėt tė rėndėsishėm. Deri nė fund tė vitit do tė pėrpiqeni tė pėrmirėsoni jetėn tuaj familjare, posaēėrisht nėse me partnerin keni fėmijė. Jupiteri do tė hyjė nė sferėn tuaj tė familjes.

Nėse jeni tė lirė:

Do tė ndieni nevojė tė shtuar qė tė filloni lidhje emocionale e cila mund tė jetė serioze dhe nė shtigje tė gjata dhe do tė hulumtoni pėr personin i cili me ju do tė ndante qėllime tė ngjashme jetėsore. Nė tremujorin e parė tė vitit atė person do ta njihni, mirėpo do t'ju duhet njė kohė e gjatė qė tė njiheni me njėri-tjetrin si shpirtra binjakė. Nė fillim do tė takoheni nė shoqėri tė njėjtė. Do tė filloni tė takoheni edhe bashkė, mirėpo tė dy do tė jeni tė pavendosur. Vetėm nė shtator do tė filloni lidhjen serioze, ndėrkaq deri nė fund tė vitit ėshtė e mundshme qė tė filloni jetėn e pėrbashkėt. Virgjėreshat pak mė tė vjetra do tė pėrpiqen qė tė qetėsohen, mirėpo do tė hyjnė nė lidhje tė cilat do tė jenė tė shkurtra dhe jostabile. Do t'u duhet shumė durim dhe zgjedhje e kujdesshme. Ėshtė me rėndėsi qė tė mos keni kritere tepėr tė larta. Nga fundi i verės do tė keni gjasa tė filloni lidhje tė re.

Shėndeti:

Sa i pėrket shėndetit, nuk keni arsye tė brengoseni. Do tė keni shėndet tė mirė. Qėndroni nė formė, hani ushqim tė shėndetshėm dhe punoni edhe pak nė arritjen e shprehive tė shėndetshme. Nėse ju bėhet monoton stili i tillė i jetės, merruni me ndonjė sport tė ri dhe do tė ndieni shumė pėrparėsi tė ushtrimeve tė rregullta.

Peshorja

Puna:

Fillimi i vitit 2018 ėshtė i pėrshtatshėm pėr tė gjitha Peshoret, tė cilat merren me punė private apo qė punėn e tyre e bėjnė nė shtėpi. Do tė keni ndjenjė tė mirė pėr administratė dhe kontabilitet. Do tė dini tė bashkoni kėnaqėsinė dhe interesin. Kreativiteti juaj do tė jetė i shtuar, gjė qė do t'ju sjellė sukses tė mirė nėse merreni me arsim dhe me punėt me fėmijė dhe me persona tė rinj. Mė shumė kujdes do tė keni nevojė t'i pėrkushtoni marrėveshjeve me partnerėt afaristė rreth punėve tė pėrbashkėta gjatė marsit dhe prillit. Do tė ndėrprisni bashkėpunimin, i cili nuk do t'ju sjellė fitimet e pritura dhe do tė lidhni kontrata tė reja me partnerė tė rinj. Mesi i vitit do tė jetė i pavolitshėm pėr bashkėpunim, sepse Merkuri do tė jetė retrograd nė sferėn tuaj tė bashkėpunėtorėve nga fundi i korrikut deri nė mesin e gushtit. Gushti ju ėshtė i pėrshtatshėm pėr paraqitje personale dhe pėr menaxhment, sepse do tė dini t'i shfaqni aftėsitė tuaja dhe tė arrini sukses. Venera do tė kalojė nėpėr shenjėn tuaj ku ėshtė e fuqishme. Nė tremujorin e tretė tė vitit do tė keni sukses nė tregti, sferatė komunikacionit dhe tė komunikimeve. Jupiteri nė nėntor do tė hyjė nė shenjėn e vet dhe do t'ju krijojė mundėsi qė tė lidhni kontrata dhe marrėveshje tė leverdishme. Sfera e parave do t'ju jetė stabile nė fillim tė vitit me kusht qė tė shmangni hyrjen nė rreziqe tė mėdha financiare. Rrjedhja e madhe e parave nė llogarinė tuaj pritet nė gjysmėn e dytė tė marsit. Nga mesi i majit Urani hyn nė shenjėn e Demit dhe nė sferėn tuaj tė qarkullimit tė pagesave. Ju sjell ide tė reja se si tė shtoni fitimin tuaj, por njėkohėsisht ju sjell edhe sfida tė reja dhe pengesa. Shmangni veprimet e ngutshme dhe investimet e pamenduara. Tremujori i dytė do t'ju jetė i ndryshueshėm nė sferėn e financimit dhe do t'ju nevojitet qė ta riorientoni pagesėn e kėrkesave tuaja edhe nė larjen e borxheve. Nė tremujorin e tretė Venera, sunduesi juaj, do tė kalojė nėpėr sferėn tuaj tė parave, mirėpo aty do tė jetė e dobėsuar. Pėrpiquni qė t'i mbani stabile tė ardhurat tuaja. Peshoret e papunėsuara do tė keni ndjenjė tė mirė pėr investime dhe do tė mund tė fillojnė punė vetjake. Kjo do t'u shkojė mė mirė pėr dore, sesa tė punėsohen te ndokush tjetėr.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Nė pjesėn e parė tė vitit do tė pėrmirėsoni komunikimin me partnerin dhe do tė bisedoni pėr tema tė ndryshme, mirėpo shpesh do tė shkoni bashkėrisht nė piknikė dhe nė udhėtime tė shkurtra. Nė prill do tė keni jetė dinamike me partnerin, mirėpo do t'ju duhet qė t'i pėrkushtoheni familjes dhe shtėpisė sė pėrbashkėt rreth sė cilės janė tė domosdoshme vendime tė pėrbashkėta. Rreth kėsaj nuk do ta keni tė lehtė qė tė merreni vesh. Pjesa e dytė e vitit ju sjell mė shumė mundėsi pėr argėtim, mirėpo Marsi nga fundi i qershorit deri nė fund tė gushtit do tė jetė retrograd nė sferėn tuaj tė argėtimit dhe do t'ju sjellė edhe sfida tė reja nė dashuri. Do tė jetė e nevojshme qė t'i plotėsoni premtimet tė cilat mė parė ia keni bėrė partnerit, por tė cilat ndėrkohė i keni lėnė pas dore. Deri nė fund tė vitit do tė fusni freskinė e nevojshme nė marrėdhėniet tuaja.

Nėse jeni tė lirė:

Periudhė e volitshme kur do tė mundė tė hyni nė lidhje tė re emocionale do tė jetė mesi i pranverės. Kur tė njihni personin i cili do t'ju pėlqejė, shumė shpejt do tė krijoni simpati tė dyanshme dhe do tė filloni lidhje tė re, mirėpo nga mesi i verės deri nė fillim tė vjeshtės do tė hasni nė vėshtirėsi. Kjo ėshtė kėshtu pėr shkak se ende nuk e keni marrė veten pėr shkak tė ndėrprerjes sė lidhjes sė kaluar dhe kjo partnerit tuaj tė ri do t'i jetė e qartė nė saje tė sjelljes suaj. Nėse e kapėrceni kėtė krizė, lidhja juaj e re do tė ketė gjasa pėr tė ardhme tė mirė. Peshoret e vjetra nė tremujorin e parė do tė kenė njė aventurė tė shkurtėr. Nga mesi i vitit dashuria juaj e vjetėr do tė pėrpiqet qė t'ju kthehet. Bėhuni i kujdesshėm, sepse mund t'ju pėrsėriten probleme tė njėjta tė cilat mė parė ju kanė ēuar nė ndėrprerje tė lidhjes.

Shėndeti:

Derisa tė fokusoheni nė balancimin e jetės suaj kėtė vit, horoskopi vjetor pėr Peshoren 2018 tregon qė nuk do tė ketė probleme shėndetėsore. Saturni vjen tė ndihmojė qė gjėrat tė stabilizohen dhe tė kthehen energjia dhe forca. Sivjet lehtė do tė injoroni dėshirėn qė tė punoni mė shumė se sa mundeni.

Akrepi

Puna:

Fillimi i vitit 2018 ju ėshtė i volitshėm pėr start tė mirė nė sferėn afariste. Sunduesi juaj, Marsi, gjendet nė shenjėn tuaj ku ėshtė i fuqishėm dhe bashkė me Jupiterin do tė jetė nė harmoni me Diellin qė sundon sferėn tuaj tė punės dhe karrierės edhe me Venerėn. Kjo do t'jua hapė mundėsitė pėr negociata tė suksesshme afariste. Gjithashtu do t'ju sjellė sukses nė sferėn e tregtisė dhe tė komunikacionit. Bėhuni tė kujdesshėm lidhur me pjesėn administrative tė punės, nė mėnyrė qė tė mos keni probleme me organet mbikėqyrėse dhe me inspektimet. Nga mesi i majit Urani do tė hyjė nė sferėn tuaj publike. Do tė lidhni partneritete tė reja afariste. Bėhuni tė kujdesshėm nė paraqitjet publike, sepse nė atė sferė ju presin sfida tė reja. Nga fundi i qershorit deri nė fund tė gushtit sunduesi juaj, Marsi, do tė jetė retrograd nė sferėn tuaj tė punės, gjė qė do t'ju ngadalėsojė dhe nuk do tė mund t'i pėrfundoni disa projekte nė afatin e planifikuar. Nė atė periudhė merruni me punėt e mbetura. Nga tetori deri nė mesin e nėntorit Venera do tė jetė retrograde nė shenjėn tuaj. Shmangni veprimet sekrete. Pėrpiquni qė me partnerėt afaristė t'i zgjidhni obligimet e mbetura afariste. Nė sferėn e parave do tė jeni nė mundėsi qė tė pėrfitoni nga investimet e reja nė sferėn e komunikimeve, informacioneve dhe tregtisė nė fillim tė vitit. Nė fillim tė pranverės do tė keni mundėsi qė nėpėrmjet pranimit tė rrezikut tė kujdesshėm do tė shtoni fitimin tuaj. Mesi i vitit do t'ju sjellė fitime stabile dhe tė sigurta nėpėrmjet punės me tė cilėn merreni, mirėpo kujdesuni pėr kontabilitetin tuaj, sepse nėse nuk do tė jeni azhur, pėr shkak tė llogaritjeve tė gabueshme do tė mund tė keni probleme. Nga fundi i qershorit deri nė fund tė gushtit shmangni veprimet me rrezik financiar. Nga nėntori Jupiteri i cili sundon sferėn tuaj tė parave do tė hyjė nė shenjėn e Shigjetarit ku ėshtė i fuqishėm, gjė qė do t'ju sjellė rrethana tė volitshme pėr shtimin e fitimit tuaj. Do tė keni ndjenjė tė mirė se ku do tė investoni. Akrepat e papunėsuar do tė kenė rrethana tė volitshme qė tė gjejnė punė gjatė janarit, prillit, majit dhe nėntorit nė sferat e komunikimeve dhe komunikacionit.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Nė fillim tė vitit do tė pėrmirėsoni komunikimin me partnerin emocional nė saje tė harmonisė sė sunduesit tuaj Marsit me Venerėn qė sundon sferėn tuaj tė dashurisė. Me fillimin e pranverės do tė ndodhin ftohje dhe mospajtime pėr shkak tė kuadratit tė Venerės me Saturnin. Deri nė fund tė prillit do tė zgjidhmi me sukses diēka qė njė kohė tė gjatė e keni lėnė pas dore nė marrėdhėnien tuaj. Nė mesin e majit Urani do tė hyjė nė shenjėn e Demit dhe nė sferėn tuaj tė dashurisė, gjė qė do t'ju shkaktojė vėshtirėsi tė papritura tė cilat do tė arrijnė maksimumin deri nė mesin e qershorit. Nuk do tė mund tė pajtoheni me partnerin lidhur me qėllimet e pėrbashkėta. Deri nė fund tė gushtit do tė ballafaqoheni edhe me vėshtirėsi familjare. Nga tetori do tė keni mundėsi qė t'i pėrmirėsoni marrėdhėniet me partnerin.

Nėse jeni tė lirė:

Do tė ndieni nevojėn pėr lidhje serioze afatgjate. Do tė filloni tė takoheni me personin tė cilin e keni njohur pak para vitit tė ri. Do tė hyni shpejt nė lidhje tė re e cila do tė jetė e harmonishme dhe pėrplot ndjenja tė dyanshme. Kjo do tė zgjat deri nė maj kur do tė hasni nė mospajtime tė papritur tė cilat do t'ju ēojnė nė ndarje. Ajo ndarje nuk do tė jetė definitive. Do tė keni mundėsi pėr t'u pajtuar nė tremujorin e tretė tė vitit, mirėpo kushti ėshtė qė tė mos i pėrsėrisni gabimet e mėparshme. Venera do tė jetė retrograde nė shenjėn tuaj. Akrepat e vjetėr do tė ballafaqohen me situatėn e cila do t'i detyrojė qė tė kėrkojnė mėnyra tė reja pėr t'u lidhur me personin me tė cilėn ėshtė i dashuruar. Ju pret edhe tundimi me personin me tė cilin mė herėt keni qenė nė lidhje, por i cili do tė dėshirojė tė pėrtėrijė lidhjen.

Shėndeti:

Pas vitit tė lodhshėm 2017, horoskopi vjetor pėr Akrepin 2018 tregon qė do tė hyni nė vitin e ri paksa tė lodhur. Lejoni trupit tuaj qė tė kėndellet dhe jepni kohė pėr tė. Siē edhe mund tė shihni nga sferat e tjera nė jetėn tuaj, 2018-a do t'ju sjellė pasion dhe energji kreative pėr tė cilat nuk jeni tė detyruar tė luftoni nė mėnyrėn nė tė cilėn keni luftuar nė 2017-n. Mirėpo, energjia e tillė do tė vijė vetėm nėse nuk jeni tepėr tė lodhur pėr ta pranuar atė. Nė pjesėn e parė tė vitit patjetėr duhet tė besoni qė kreativiteti ėshtė shumė afėr dhe prandaj qetėsohuni, meditoni dhe pushoni mirė. Vitaliteti do t'ju kthehet sė shpejti.

Shigjetari

Puna:

Nė fillim tė vitit 2018 orientoni angazhimet drejt negociatave rreth projekteve tė reja afariste dhe pėrpiquni qė tė pėrmirėsoni organizimin, por edhe me kujdes t'i planifikoni veprimet tuaja nė sferėn afariste. Kushtoni kujdes konkurrencės dhe miqve sekretė, tė cilėt do t'ju pėrgojojnė pas shpine. Mos u jepni shkas qė t'ju zvogėlojnė prestigjin dhe t'ju prishin planet. Nė pjesėn e parė tė prillit do tė keni nevojė tė pėrmirėsoni kreativitetin tuaj. Vėshtirėsitė ju presin nė sferat e argėtimit, arsimit dhe hotelerisė. Mesi i vitit ju sjell mundėsi qė tė zgjeroni ofertėn tuaj me forma tė reja tė shėrbimeve. Kjo nga ju do tė kėrkojė pėrshtatje nė treg dhe me klientėt dhe pranim i rrezikut potencial. Pėrpiquni qė t'i pėrmirėsoni marrėdhėniet me bashkėpunėtorėt. Do tė keni mė shumė sukses nė punėt ekipore gjatė periudhės sė verės. Nga fundi i qershorit deri nė fund tė gushtit ėshtė e domosdoshme t'i pėrfundoni punėt e mbetura nė sferat e komunikimit dhe tė tregtisė. Do tė ballafaqoheni me mospajtime dhe vėshtirėsi pėr shkak tė Marsit retrograd. Tremujori i tretė i vitit do t'ju sjellė stabilitet nė sferėn e punės dhe ngritje nė sferėn e karrierės, si edhe sukses nė udhėheqje. Merkuri, i cili sundon sferėn tuaj tė punės, nė fillim tė vitit do tė kalojė nėpėr sferėn tuaj tė parave dhe do tė bėjė sekstil me Jupiterin, gjė qė do t'ju hapet mundėsia e investimeve tė reja dhe do t'ju japė ide tė jashtėzakonshme pėr krijimin e planeve tė reja financiare. Financime tė qėndrueshme do tė keni gjatė mesit tė shkurtit. Pjesa e dytė e prillit nuk ju ėshtė e qėndrueshme nė sferėn e parave. Shmangni investimet e mėdha dhe zvogėloni shpenzimet. Nė mesin e vitit do tė keni mundėsi qė tė bėni qarkullim mė tė madh tė parave dhe tė shtoni saldon nė llogarinė tuaj. Do t'ju arrijnė fitimet nga investimet e mėhershme dhe nga pagesa e kėrkesave tė mbetura. Gjatė tetorit shmangni kanalet e dyshimta pėr qarkullim tė parave, sepse Venera do tė jetė retrograde nė shenjėn e Akrepit. Shigjetarėt e papunėsuar do t'i kenė tė gjitha informacionet e nevojshme dhe shpesh do tė konkurrojnė nė vende tė lira tė punės, gjė qė do t'u sjellė punėsime tė reja. Shanset mė tė mira do t'i kenė nė prill dhe gusht.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Partneri juaj dhe ju nė tremujorin e parė tė vitit do tė jeni nė humor tė mirė, do tė kaloni kohėn duke planifikuar qėllimet e pėrbashkėta dhe shpesh do tė shkoni nė udhėtime tė shkurtra. Do tė kėnaqeni me biseda lidhur me tema tė ndryshme. Nė prill ėshtė me rėndėsi tė angazhoheni rreth argėtimit tė pėrbashkėt, nė mėnyrė qė nė marrėdhėnien tuaj tė mos futet monotonia. Do tė ndieni nevojėn pėr formė tė re tė aktiviteteve tė pėrbashkėta. Nė periudhėn verore do tė jetė e nevojshme qė tė angazhoheni t'i mbani premtimet tė cilat mė parė ia keni dhėnė partnerit. Kjo ka tė bėjė me njė udhėtim tė pėrbashkėt nė botėn e jashtme. Nė tremujorin e tretė tė vitit partnerit tuaj do t'i nevojitet mė shumė kujdes nga ana juaj. Do tė jeni tė gatshėm t'i ofroni pėrkrahje dhe do tė keni njohuri tė mirė se ēfarė i duhet partnerit tuaj qė ai tė ndihet i dashuruar.

Nėse jeni tė lirė:

Nė sferėn e dashurisė partneri nė muajin prill do tė jetė shumė dinamik. Do tė njihni personin i cili do t'ju joshė, por njėkohėsisht do tė keni rreth vetes disa tė interesuar pėr t'u lidhur me ju. Do tė jeni nė situatė qė tė zgjidhni midis shumė kandidatėve potencialė, prandaj ėshtė e nevojshme qė tė jeni tė kujdesshėm me rastin e zgjedhjes. Nė korrik dhe gusht do tė pėrtėrini ish-lidhjen, mirėpo ajo nuk do tė zgjasė shumė. Nė tetor dhe nėntor do tė jeni tė prirė tė hyni nė njė lidhje sekrete. Vetėm nė fund tė vitit do tė hyni nė lidhje afatgjate. Shigjetarėt pak mė tė vjetėr do tė investojnė mjaft pėrpjekje dhe kohė pėr tė tėrhequr vėmendjen e personit tė cilin do ta njohin nė fillim tė pranverės. Patjetėr duhet tė kapėrceni pengesa tė shumta para se tė arrini deri te pjesa kur do tė afroheni dhe tė filloni lidhjen e re.

Shėndeti:

2018-a ėshtė viti ideal qė tė bėni gjumė normal. Ushtroni rregullisht dhe ushqehuni shėndetshėm. Do t'ju duhen mė shumė muaj qė t'ia ktheni balancėn organizmit tuaj, prandaj nisjani nga fillimi i vitit dhe ndryshoni ēdo gjė qė nuk i kontribuon integritetit tuaj. Mendoni pėr marrje tė vitaminave si shtesė ushqimit tė shėndetshėm. Bėhuni tė qėndrueshėm dhe ushtroni sė paku gjysmė ore nė ditė. Shėndeti juaj mendor ka luftuar mjaft vitin qė shkoi dhe ushtrimet do tė ndihmojnė shumė qė tė ktheni formėn e mirė. Ky vit do tė kėrkojė shumė energji nga ju, prandaj siguroni vetes gjumė tė qetė dhe pushim mendor.

Bricjapi

Puna:

Vetė fillimi i vitit do t'ju vėrė nė plan tė parė. Nė janar madje pesė planetė do tė jenė nė shenjėn tuaj, gjė qė do t'ju ofrojė mundėsi qė tė dilni nė pah me paraqitjet personale, mirėpo do tė dini edhe t'i pėrdorni mirė aftėsitė tuaja udhėheqėse. Do tė realizoni bashkėpunim tė mirė dhe do tė arrini sukses nė negociata rreth projekteve ekzistuese. Nė mars dhe nė prill do tė ballafaqoheni me pengesa dhe vėshtirėsi lidhur me punėt afatgjata. Do tė jeni tepėr tė ngarkuar me afate, tė cilat nuk do tė mundeni t'i arrini pėr shkak tė pengesave tė shumta administrative. Nga mesi i majit Urani hyn nė shenjėn e Demit, gjė qė ėshtė sinjal qė tė shmangni ēfarėdo rreziku afarist dhe financiar. Nė periudhėn e verės do tė keni partneritete tė rėndėsishme dhe kjo ėshtė koha e volitshme qė tė forconi partneritetet e vjetra, t'i filloni tė rejat, ndėrkaq ato tė cilat nuk ju sjellin fitimin e pritur do t'i ndėrprisni. Do tė jeni nė situatė tė arrini njohuri tė reja dhe shkathtėsi, tė cilat mund t'i pėrdorni nė punė. Ngritja nė karrierė ju pret nė gusht. Nė tetor dhe nėntor do tė jetė e domosdoshme t'i zgjidhni vėshtirėsitė, tė cilat do tė dalin nė sferėn e bashkėpunimit pėr shkak tė Venerės, e cila do tė jetė retrograde nė sferėn tuaj tė bashkėpunėtorėve. Shkurti do t'ju jetė i volitshėm pėr investime tė reja dhe pėrpunim tė planeve afatgjata financiare. Ėshtė me rėndėsi qė tė gjitha t'i pėrcaktoni mirė kur ėshtė fjala pėr paratė dhe bashkėpunėtorėt, sepse aty do tė ketė pėrpjekje pėr mashtrime nga ana e disa individėve. Deri nė mesin e vitit do tė pėrpiqeni qė tė shtoni fitimin tuaj nėpėrmjet investimeve tė reja. Posaēėrisht pėr kėtė ju ėshtė i volitshėm sektori IT. Nga fundi i qershorit deri nė fund tė gushtit do tė keni pengesa dhe vėshtirėsi nė sferėn e parave pėr shkak tė Marsit retrograd. Nė tremujorin e tretė tė vitit do tė jeni me saldo pozitive. Bricjapėt e papunėsuar do tė kenė shanse tė gjejnė punė nė sferėn e teknologjive tė reja apo do tė nisin punė start-up pėr tė cilėn do tė arrijnė tė marrin donacione apo subvencione.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Sado qė t'ju pėrshtatet dhe tė jeni tė kėnaqur qė midis jush dhe partnerit tuaj qė dashuria zhvillohet sipas rrjedhės sė caktuar, gjė qė juve ju ofron ndjenjėn e sigurisė dhe tė jeni tė dashur, do tė jetė e domosdoshme qė tė ndryshohet diēka nė vitin 2018 nė mėnyrė qė lidhja juaj tė mos bėhet monotone. Qė nga fillimi do tė ndieni nevojėn pėr interesime tė reja, argėtime dhe qėllime tė pėrbashkėta. Do t'ju jetė e vėshtirė qė tė gjitha kėto t'i arrini posaēėrisht gjatė pranverės, mirėpo mė vonė edhe gjatė njė pjese tė muajve tė verės. Do t'ju shqetėsojnė dyshimet. Partneri do tė ketė humor tė ndryshueshėm gjatė prillit, qershorit dhe shtatorit. Lidhja juaj do tė gjendet para sfidave. Do tė arrini tė vendosni harmoninė dhe tė pajtoheni rreth qėllimeve tė pėrbashkėta gjatė tetorit dhe nėntorit.

Nėse jeni tė lirė:

Do t'ju ofrohen rasti qė tė filloni lidhje tė re emocionale, e cila do tė ketė gjasa qė tė jetė nė afat tė gjatė dhe serioze. Nė fillim tė vitit do tė njihni njė person i cili do t'ju duket joshės dhe pėr nga karakteret e shumta mė i afėrt se shumica e tė tjerėve tė cilėt i keni njohur gjatė viteve tė kaluara apo me tė cilėt mė parė keni qenė nė lidhje. Do tė angazhoheni shumė dhe do tė pėrdorni gjithė karizmin tė cilin e keni qė ta bėni pėr vete. Bėhuni mė i vendosur dhe mė i durueshėm, nė mėnyrė qė ta bėni tė shfaqė interesimin pėr t'u lidhur me ju. Bricjapėt pak mė tė vjetėr i pret takimi me personin me tė cilin mė parė kanė qenė nė lidhje. Me personin e tillė do tė keni verė tė hareshme. Dashuria sėrish do tė zgjohet dhe do tė ripėrtėrini lidhjen.

Shėndeti:

Koha ėshtė qė tė rishqyrtoni stilin tuaj tė jetės, sipas horoskopit vjetor pėr Bricjapin 2018. Nė tė kaluarėn ia keni dalė duke mos i kushtuar kujdes shėndetit. Megjithatė, duhet patjetėr tė ndryshoni kujdesin pėr veten. Duhet patjetėr tė luftoni mendėrisht me ndikimin e Saturnit. Nėse i kushtoni kujdes asaj qė i ėshtė i nevojshėm trupit tuaj, atėherė ai ėshtė ushqimi i pėrshtatshėm, ushtrimi dhe pushimi. Sidoqoftė, do tė gjeni qetėsi dhe balancim jetėsor deri nė vjeshtė. Vetėm ēėshtja ėshtė a dėshironi qė tė shpenzoni kėtė vit duke luftuar me vetveten, apo duke u pėrpjekur qė tė pėrmirėsoni gjendjen shėndetėsore.

Ujori

Puna:

Nė fillim tė vitit 2018 Marsi, i cili sundon sferėn tuaj tė punės, do tė kalojė nėpėr Akrepin ku ėshtė i fuqishėm, gjė qė do t'ju sjellė start tė mirė dhe fillim tė projekteve tė cilat do t'ju sjellin rezultatet e pritura. Pėrmirėsoni bashkėpunimin. Nė mars dhe prill do tė keni negociata intensive rreth fillimit tė punėve tė reja. Nga fundi i marsit deri nė mesin e prillit Merkuri do tė jetė retrograd nė sferėn tuaj tė komunikimeve, gjė qė do t'ju vėshtirėsojė arritjen e marrėveshjeve tė kėnaqshme. Do tė jetė e domosdoshme qė lidhur me kėtė tė pėrgatiteni sa mė mirė. Gjatė qershorit do tė hasni nė mospajtime me partnerėt afaristė. Bėhuni tė gatshėm dhe tė hapur pėr kompromise. Nga fundi i qershorit deri nė fund tė gushtit Marsi do tė jetė retrograd nė shenjė tuaj. Autoriteti juaj do tė jetė para sfidave dhe do ta keni tė vėshtirė tė udhėhiqni. Kjo ėshtė periudhė kur ėshtė me rėndėsi tė punoni nė pėrmirėsimin e paraqitjeve personale dhe nė udhėheqjen e prezantimeve. Nga mesi i tetorit deri nė mesin e nėntorit do tė arrini qė tė depėrtoni dhe tė tregoni se sa vleni. Deri nė fund tė vitit, falė investimeve tė mėparshme tė menēura do tė arrini tė realizoni fitim mė tė mirė dhe tė avanconi nė karrierė. Gjatė shkurtit Venera do tė kalojė nėpėr sferėn tuaj tė parave dhe do tė bėjė trigon me Jupiterin i cili sundon sferėn tuaj tė parave. Kjo do t'ju sjellė fitime nėpėrmjet zgjerimit tė vėllimit tė punėve tuaja dhe nėpėrmjet investimeve tė reja. Do tė keni dobi nga investimet nė arsim, tregti me botėn e jashtme me mallra dhe kozmetikė. Nė prill Venera do tė bėjė opozitė me Jupiterin, gjė qė do tė mund t'ju shkaktojė humbje, mė sė shumti pėr shkak tė pjesėve tė pazgjidhura administrative tė punėve aktuale. Tremujori i dytė i vitit do tė kėrkojė nga ju mė shumė angazhim lidhur me qarkullimin e pagesave rreth realizimit tė kėrkesave tuaja dhe zgjidhjes borxheve. Nė tremujorin e tretė do tė arrini tė realizoni planin financiar dhe me sukses do tė pėrfundoni vitin me tė ardhura tė qėndrueshme nė llogarinė tuaj. Ujorėt e papunėsuar do tė kenė mė sė shumti shanse pėr tė gjetur punė tė re nė sektorin IT, apo nė punėt ku kėrkohet njohja e teknologjive moderne.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Partneri do t'ju jetė besnik nė fillim tė vitit dhe do tė ketė nevojė pėr pėrkrahjen tuaj. Ju do tė jeni tė gatshėm qė tė gjendeni atje ku jeni tė nevojshėm dhe qė bashkėrisht tė planifikoni se si do ta kaloni kohėn bashkė. Fillimi i pranverės ju sjell mospajtime dhe nevojėn pėr dominim nė marrėdhėnie pėr shkak tė kuadratit tė Diellit me Saturnin. Shmangni josinqeritetit dhe sekreteve. Nė pjesėn e dytė tė korrikut ju presin mospajtime serioze, tė cilat mund tė rrezikojnė seriozisht harmoninė midis jush dhe personit tė dashur. Do ta keni tė vėshtirė qė tė pajtoheni rreth qėllimeve tė pėrbashkėta. Nga tetori do tė arrini t'i zgjidhni pjesėn mė tė madhe tė gjėrave kontestuese dhe do tė pėrpiqeni qė mė shumė kohė tė kaloni bashkė. Deri nė fund tė vitit nė lidhjen tuaj emocionale do tė sillni mė shumė argėtim.

Nėse jeni tė lirė:

Do tė jeni mė shumė tė interesuar pėr takime dhe shoqėrime sesa pėr fillim tė lidhjes nė shtigje tė gjata. Aventurat do t'ju pėlqejnė, mirėpo nuk do tė jetė e dėshirueshme tė hyni nė lidhje sekrete, sepse nė tė do tė hasni nė telashe dhe mospajtime. Nga mesi i majit Urani hyn nė shenjėn e Demit dhe nė sferėn tuaj tė argėtimit dhe do t'ju sjellė njohje me njė person tė pazakonshėm i cili dallohet pėr diēka tė veēantė nga shumica e personave tė cilėt i njihni. Mu kjo gjė posaēėrisht do t'ju tėrheqė. Kjo mund tė jetė lidhje e cila ju plotėson, mirėpo vetėm derisa tė mos ketė shpresa tė mėdha. Ujorėt pak mė tė vjetėr nė fillim tė vitit do tė hyjnė nė lidhje sipėrfaqėsore, e cila nė fillim do t'u duket interesante mirėpo nga mesi i vitit do tė ndėrpritet. Vetėm nė tetor kur do tė njihni dikė qė do t'ju interesojė do tė jeni nė gjendje tė filloni lidhje tė re.

Shėndeti:

Trupit tė shėndetshėm i ėshtė e nevojshme mendja e qetė. Kur bota juaj e brendshme fillon tė qetėsohet, vetėm atėherė do tė ndieni efektet e kthimit tė energjisė. Do tė ndieni bashkėlidhjen e drejtpėrdrejtė midis vitalitetit dhe pėrparimit mendor. Vazhdoni tė punoni nė paqen e brendshme dhe nė rehatinė dhe pėrpiquni qė tė nxirrni stresin ditor nėpėrmjet relaksimit. Nuk ka vend pėr brengosje pėr Ujorėt nė 2018-n, pėr shkak qė gjendja e qetė e mendjes suaj nuk do tė tolerojė tėrheqjen e vėmendjes nga qėndrimi pozitiv.

Peshqit

Puna:

Fillimi i vitit 2018 do t'ju sjellė mundėsinė e suksesit nėpėrmjet udhėtimeve dhe bashkėpunimit me partnerėt nga bota e jashtme. Do tė keni dobi edhe nga bashkėpunimi me institucionet arsimore. Gjatė prillit dhe majit do tė negocioni marrėveshje tė suksesshme rreth detyrave dhe projekteve tė ardhshme afariste. Ju presin suksese nė sferėn e tregtisė. Nga mesi i majit Urani hyn nė sferėn tuaj tė komunikimit, gjė qė ju sjell gjasa tė papritura qė tė filloni bashkėpunim dhe partneritet tė ri, mirėpo ju sjell edhe sfida tė reja nė sferėn e informacioneve, tregtisė dhe komunikacionit. Nga fundi i qershorit deri nė fund tė gushtit Marsi do tė jetė retrograd nė sferėn tuaj tė sekreteve, prandaj do t'ju ndodhin intriga dhe pakėnaqėsi nė sferėn e konkurrencės. Gjatė korrikut do tė arrini tė forconi marrėdhėniet me partnerėt afaristė, do tė realizoni sukses nė sferėn publike dhe do tė pėrtėrini bashkėpunimin me ndėrmarrjet dhe individėt, tė cilėt nė tė kaluarėn janė treguar besnikė. Bashkėpunimi me botėn e jashtme do tė jetė i vėshtirėsuar nė tetor pėr shkak tė Venerės retrograde. Nė fillim tė nėntorit Jupiteri hyn nė shenjėn e Shigjetarit dhe nė sferėn tuaj tė punės dhe karrierės dhe ju hap mundėsi pėr pėrparim nė karrierė. Nė vitin e ri do tė hyni me rrjedhje financiare tė qėndrueshme. Me fillimin e pranverės do tė keni vėshtirėsi lidhur me marrėveshjen mbi ndarjen e tė ardhurave me bashkėpunėtorėt, gjė qė do t'ju vėshtirėsojė investimet e reja dhe do tė sjellė minus nė llogarinė tuaj derisa tė arrini sukses nė zgjidhjen e pėrbashkėt tė pranueshme. Nga fundi i qershorit deri nė fund tė gushtit Marsi, i cili sundon sferėn tuaj tė parave, do tė jetė retrograd, gjė qė do tė zvogėlojė rrjedhjen e parave nė llogarinė tuaj dhe do t'ju detyrojė tė angazhoheni rreth arkėtimit tė kėrkesave dhe zvogėlimit tė borxheve. Shmangni kanalet sekrete pėr rrjedhje tė parave. Nga shtatori do tė filloni tė realizoni fitime, ndėrkaq nga nėntori do tė arrini tė shtoni tė ardhurat dhe do t'i realizoni planet financiare tė cilat mė parė i keni planifikuar. Peshqit e papunėsuar do tė kenė mundėsi tė punėsohen nė profesionin e tyre gjatė marsit, qershorit, shtatorit dhe nėntorit. Gjatė korrikut dhe gushtit do tė kenė mė sė paku shanse pėr punė tė re.

Dashuria:

Nėse jeni nė lidhje:

Partneri juaj dhe ju do tė filloni vitin e ri me optimizėm. Bashkėrisht do tė udhėtoni pėr piknikė nė botėn e jashtme dhe do tė shoqėroheni me miq tė pėrbashkėt. Nga fundi i marsit dhe deri nė mesin e prillit do tė hasni nė mospajtime dhe mosmarrėveshje pėr shkak tė Merkurit retrograd. Pėrpiquni tė pėrmirėsoni komunikimin reciprok. Nė maj do tė gjeni interesime tė reja tė pėrbashkėta. Gjatė korrikut dhe gushtit shmangni sekretet dhe josinqeritetin, sepse do tė mund tė shkaktoni konflikte dhe turbulenca nė lidhjen dashurore. Gjatė shtatorit do tė krijoni harmoninė e dėshiruar dhe do ta pėrkrahni njėri-tjetrin. Nė pjesėn e dytė tė nėntorit do tė jetė e nevojshme qė tė punoni mė shumė nė marrėveshjet lidhur me qėllimet dhe dėshirat e pėrbashkėta, sepse do tė ballafaqoheni me mospajtime. Do tė jetė i rėndėsishėm kompromisi.

Nėse jeni tė lirė:

Do tė kėrkoni personin i cili ka qėllime tė ngjashme nė jetė si edhe ju. Do t'ju jetė me rėndėsi qė me atė person tė mund tė ndani idetė dhe planet tuaja dhe tė kuptoheni mirė, tė keni komunikim tė harmonishėm dhe harmoni. Do t'ju jetė e nevojshme qė tė angazhoheni, tė takoheni dhe tė njihni njerėz tė rinj nė mėnyrė qė tė lidheni dikė i cili u pėrshtatet kritereve tuaja. Shanse mė tė mėdha pėr njohje do tė keni nė shtator. Shpejt paskėtaj do tė hyni nė lidhje e cila do tė jetė mu ajo qė kaherė e keni dėshiruar. Peshqit pak mė tė vjetėr do tė dėshirojnė tė pėrtėrijnė lidhjen me personin me tė cilin janė ndjerė tė lumtur nė tė kaluarėn. Sėrish do tė vendosni kontakt me atė person nė prill. Nė fillim gjėrat do tė ecin vėshtirė, mirėpo megjithatė do tė arrini tė realizoni dėshirėn tuaj nė pjesėn e dytė tė gushtit.

Shėndeti:

Lehtė ėshtė qė tė ndiheni mirė kur nė jetė gjėrat ju ecin nė mėnyrėn e duhur! Pas punės sė lodhshme tė cilėn e keni bėrė, keni merituar mirėnjohje. Mirėpo, mos lejoni qė vetėm t'u dorėzoheni kėnaqėsive. Patjetėr duhet t'i kushtoni kujdes mėnyrės sė drejtė tė jetės nė mėnyrė qė tė mos rrezikoni shėndetin tuaj. Me gjithė suksesin tė cilin do ta arrini nė fillim tė vitit, bėhuni i matur nė ēdo gjė. Kjo do tė jetė fjalia kryesore nėse dėshironi tė jeni tė shėndetshėm nė vitin 2018.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
JP@a&

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė