Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pse e kuqja dhe e gjelbra konsiderohen si ngjyrat e Krishtlindjeve?

Evolucioni i ngjyrave tė kuqe dhe tė gjelbėr si ngjyrat e Krishtlindjeve ėshtė njė histori e ndėrlikuar.

Pse e kuqja dhe e gjelbra konsiderohen si ngjyrat e Krishtlindjeve?
Pse e kuqja dhe e gjelbra konsiderohen si ngjyrat e Krishtlindjeve?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 21:31

Sipas Arielle Eckstut, bashkautorja e "The Secret Language of Color", si natyra dhe Coca-Cola kishin njė dorė nė formėsimin e kėsaj historie.

Pra, nuk ka asnjė histori pėrfundimtare tė ngjyrave tė Krishtlindjeve. Nuk ėshtė se njė ditė, ngjyra e kuqe dhe e gjelbėr u shpallėn ngjyrat e Krishtlindjeve. Ka njė histori tė gjatė dhe tė ndėrlikuar, prapa saj.

Ajo qė ėshtė mė interesante pėr kombinimin e ngjyrave tė kuqe dhe tė gjelbėr tė Krishtlindjeve ėshtė njė kombinim i bukurisė sė natyrės dhe pasurisė sė tregtisė qė bashkohen pėr tė ngulitur imazhin e kėtyre dy ngjyrave nė mendjen tonė kolektive.

Pra, sė pari, le tė flasim pėr natyrėn. Kur mendojmė pėr Krishtlindjet dhe klimėn e ftohtė, ne mendojmė pėr pemėt aromatike dhe pėr ato manaferrat e shndritshme nė tė kuqe pėrreth gjetheve tė gjelbra tė pemės. Dhe ka njė histori tė gjatė tė degėve tė saj dhe shoqėrimet me njerėzit, duke pėrfshirė edhe kurorėn pėr Jezusin. Pra, nė kohėn e festave, degėt e manaferrave janė e vetmja gjė e ndritshme nė mjedisin e ftohtė, natyra na e ka dhėnė si njė simbol dhe paganėt e pėrdorėn atė, e deri mė sot ende mendojmė se ėshtė e lidhur me Krishtlindjet.

Viktorianėt shpesh shoqėrohen me tė kuqen dhe tė gjelbrėn e Krishtlindjeve. Por nėse kthehesh dhe sheh pas, pėr shembull, nė kartat e Krishtlindjeve Viktoriane, nuk do tė shohėsh vetėm tė kuqe dhe tė gjelbėr, do tė shohėsh tė kuqe dhe blu, blu dhe tė gjelbėr, blu dhe tė bardhė, tė gjitha paletat e ndryshme. Po, disa janė tė kuqe dhe tė gjelbėr, por jo dominuese nė peizazhin e atėhershėm.

Nėse ju shikoni Santa Claus gjatė periudhės Viktoriane, ju nuk do ta shihni atė me rrobat e kuqe qė ne ja bashkėngjitim tani.

Mė pas, njė lloj tjetėr Santa fillon tė shfaqet nė fillim tė shekullit tė 20-tė, ku shohim shumė artistė tė ndryshėm qė e pėrshkruajnė atė me rroba tė kuqe. Dhe ai bėhet njė nga figurat mė gazmore.

Pastaj ne arrijmė rreth viteve '30 dhe Coca-Cola punėson njė artist me emrin Haddon Sundblom pėr tė pėrshkruar Santa Claus. Dhe ne e shohim Santėn jashtėzakonisht tė shėndoshė, tė gėzuar, tė kuqerremtė me kėto rroba tė mėdha tė kuqe dhe tė bardha. Pėrsėri, ai nuk ėshtė personi i parė qė e bėn kėtė, por Coca-Cola e pėrdor kėtė reklamė si fushatėn e saj mė tė madhe tė Krishtlindjeve, e cila ėshtė parė nė tė gjithė Shtetet e Bashkuara. Dhe ėshtė pikėrisht ky moment kur ne me tė vėrtetė fillojmė t'i shohim ngjyrat e kuqe dhe tė gjelbėr tė pėrcaktuara si ngjyrat e Krishtlindjeve.

Pra, ėshtė njė lloj kombinimi i natyrės, me ato manaferrat e kuqe me gjethet e gjelbra, i tregtisė, Coca-Cola-s me rroba tė ndritshme tė kuqe dhe gjethe tė gjelbra nė sfond tė reklamave, qė ngulit nė imagjinatėn tonė kėto ngjyra.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
"b1[F

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.