Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė duhet tė bėni nėse dėshironi t'ju ecė mbarė me paratė vitin qė vjen?

Qė t'ju ecė mbarė me paratė kėtė vit ndiqni kėto rituale fatsjellėse.

Ēfarė duhet tė bėni nėse dėshironi t'ju ecė mbarė me paratė vitin qė vjen?
Ēfarė duhet tė bėni nėse dėshironi t'ju ecė mbarė me paratė vitin qė vjen?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/12/2017 23:18

Po kėrkoni pėr njė mėnyrė qė t'ju sjellė sa mė shumė fat pėr kėtė vit? Atėherė mos kėrkoni gjatė sepse mė poshtė do ju rendisim disa tradita qė shumė kultura i pėrdorin.

Festat janė koha ideale pėr tė reflektuar. Ēfarė kemi bėrė mirė dhe ēfarė mund tė pėrpiqemi tė bėjmė mė mirė? Pėr tė na ndihmuar mė shumė pėr tė arritur qėllimet tona ju rekomandojmė tė lexoni traditat qė shumė kultura tė ndryshme i ndjekin.

1. Mbajini paratė poshtė tapetit

Nėse dėshironi tė keni mė shumė para vitin qė vjen, ndiqni tė njėjtėn taktikė qė populli romun ndjek. Ata besojnė se nėse i vendosni paratė poshtė tapetit kur ora shkon 12 viti i ri do t'ju sjellė mė shumė tė ardhura financiare. Pėr tė pasur akoma mė shumė fat ju kėshillojmė tė vishni tė brendshme tė kuqe ose tė thyeni gotat natėn e vitit tė ri.

2. Ndizni furrėn dhe muzikėn

Nė shumicėn e rasteve paratė vijnė kur fitohen me djersė. Prandaj nėse dėshironi qė viti i ri tė jetė i mbarė shumė njerėz nė Trinidad dhe Tobago besojnė se ēelsi ėshtė qė tė keni njė shtėpi tė pastėr dhe tė mblidhni familjarėt tuaj duke gatuar gjėra tė shijshme pėr ata. Ėndėrrat do ju bėhen realitet nėse gatuani fasule tė zeza pėr ditėn e vitit tė ri.

3. Hani mirė.

Populli Afgan rekomandon se nėse kombinoni natėn e vitit tė ri frutat e thata si bajamet, lajthitė, arrat, qershitė, kajsitė dhe rrushin e thatė fati i mirė do ju ndjekė gjatė gjithė vitit tjetėr.

4. Thuajini lamtumirė fatit tė keq

Nė Brazil njerėzit vishen me tė bardha sepse besojnė se viti i ri nė kėtė mėnyrė do t'ju sjellė paqe dhe qetėsi mendore. Ata rekomandojnė se viti i ri duhet t'ju gjejė nė ujė dhe sapo t'ju afrohen dallgėt duhet tė hidheni sa mė lartė tė mundeni.

5. Mbusheni shtėpinė tuaj me para dhe fruta tė rrumbullakėta.

Ndėrsa nė Filipine nuk ėshtė e nevojshme t'i drejtoheni detit nė vend tė saj ata veshin rroba me pika dhe hidhen aq sa kanė mundėsi nė mesnatė. Pėr t'ju sjellė akoma mė shumė fat ata rekomandojnė tė hidhni disa monedha nėpėr dhomat e shtėpisė kur ora shėnon 12. Gjithashtu mbajini dritat ndezuar gjatė natės dhe mbusheni tavolinėn e vitit tė ri me fruta tė rrumbullakta tė madhėsive tė ndryshme.

6. Hani disa kokrra rrush dhe bėni gati valixhen

Frutat janė protagonistėt kryesor nė traditat e Amerikės Latine: Nė Venezuelė ose Bolivi, njerėzit pėr tė pasur sa mė shumė fat hanė ekzaktėsisht 12 kokrra rrushi nė mesnatė. Pėr ata qė 2018-ta do t'i gjejė duke udhėtuar botėn ja njė truk fatsjellės qė mund tė bėni: Merrni valixhen dhe bėni disa xhiro me tė rreth shtėpisė, kjo do ju rrisė mundėsitė qė tė shikoni vėnde tė reja gjatė vitit tė ri.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
*b/:5

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė