Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shkencėtarėt kanė zbuluar 10 aftėsi qė na bėjnė mė pak tėrheqės nė sytė e tė tjerėve.

Studimi i ndjekur me kujdes nga ekspertėt nė vende tė ndryshme kanė treguar se disa cilėsi personale na bėjnė mė pak tėrheqės tek tė tjerėt.

Njė ilustrim se ēfarė duket tėrheqėse dhe ēfarė jo.
Njė ilustrim se ēfarė duket tėrheqėse dhe ēfarė jo.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/11/2016 19:27

Pėr ju tregojmė 10 nga kėto cilėsi. Ėshtė e vlefshme tė mbajmė mend gjithēka qė do tė lexojmė mė poshtė.

Stresi

Nė vitin 2013, gazeta Biology Letters publikoi tė dhėna qė tregojnė se femrat qė kanė nivele tė larta tė hormonit tė stresit, kortisol, nė trupin e tyre janė mė pak tėrheqėse nė sytė e meshkujve.

Mungesa e sinqeritetit

Sipas disa studimeve, gėnjeshtra shikohet si njė nga cilėsitė mė pak tėrheqėse qė njeriu mund tė ketė. Dhe kjo vlen pėr ēdo gėnjeshtėr sado e vogėl tė jetė ajo.

Privimi nga gjumi

Nė vitin 2010, shkencėtarėt nga Suedia treguan se sa me pak njė person tė flejė, aq mė pak tėrheqės do tė duket ai tek personat e tjerė.

Tė qėnėt i lig

Studimi i zhvilluar nė Kinė nė vitin 2014 pėrfshiu njė grup vullnetarėsh qė tė vlerėsonin njė set fototgrafish tė njerėzve me shprehje neutrale tė fytyrės, por me emocione tė fshehura. U zbulua se njerėzit qė u cilėsuan si tė "ligė" ishin mė pak tėrheqės.

Gjuhė e tkurrur e trupit

Akademikėt nga 4 universitete nė Shtetet e Bashkuara kanė dalė nė pėrfundimin se duart e kryqėzuara, shpatullat e pėrkulura ose gjuhė e ndrydhur trupi bėjnė qė njerėzit tė largohen prej jush.

Pėrtacia

Specialistėt nė Universitetet e Wisconsin dhe New York kanė vėrtetuar qė njerėzit dembelė janė parė si tė mėrzitshėm nga njerėzit e tjerė.

Dukja shumė i lumtur

Nė vitin 2011, shkencėtarėt nė universitetin e British Columbia vėrtetoi se gratė nuk tėrhiqen aspak nga meshkujt qė qeshin shumė.

Dukja shumė krenar

Kėrkimi i lartpėrmendur gjithashtu tregoi se gratė shume krenare nuk duken shumė tėrheqėse nė sytė e meshkujve.

Aroma e njėjtė

Nė Universitetin e New Mexico, ėshtė zbuluar qė njerėzit qė kanė aromė tė njėjtė nuk tėrhiqen nga njėri tjetri, kjo gjė i bėn njerėzit tė duken sikur janė tė afėrt.

Mos pasja e sensit tė humorit

Psikologėt nė Universitetin e Ulster arritėn nė pėrfundimin se, pavarėsisht nga gjinia e njė personi, njerėzit me mungesė tė sensit tė humorit nuk shihen si tėrheqės.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
.;-Z@

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė