Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 femrat mė tė rėndėsishme tė tė gjitha kohėrave

Roli i femrės nė shoqėri ėshtė konsideruar gjithmonė njė rol i dorės sė dytė dhe i bashkangjitur me atė tė figurės mashkullore.

10 femrat mė tė rėndėsishme tė tė gjitha kohėrave
10 femrat mė tė rėndėsishme tė tė gjitha kohėrave
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 04/01/2018 20:58

Edhe nė ditėt e sotme, kur lufta pėr barazinė gjinore ėshtė kthyer nė njė kusht jetėsor apo qė mentaliteti patriarkal ėshtė zbehur nė disa shoqėri, situata nuk duket tė ketė ndryshuar.

Femrat vazhdojnė tė konsiderohen seksi i brishtė dhe nuk marrin meritat qė u takojnė. Por historia ka dhėnė prova qė femrat mund tė jenė gjeni tė vėrtetė.

Nė listėn e mėposhtme Perspekti do ju njohė me 10 femrat qė kanė ndryshuar rrjedhėn e historisė. Midis tyre edhe njė shqiptare.

Nėnė Tereza e Kalkutės

Emri i vėrtetė i sė cilės ėshtė Anjezė Gonxhe Bojaxhiu, ėshtė njė ndėr figurat mė tė rėndėsishme tė shekullit tė kaluar e njohur pėr veprat e saj tė bamirėsisė pėr njerėzit nė nevojė.

Marie Curie

Shkencėtarja polake ėshtė njė ndėr emrat mė tė njohur tė tė gjitha kohėrave qė zbuloi teorinė e radioaktivitetit. Nė vitin 1908 Marie Curie ishte e para femėr qė dha mėsim nė universitetin e Sorbonės.

Margaret Thatcher

Njohur ndryshe si Zonja e Hekurt ka qenė njė ndėr politikanet mė mė influencė nė politikėn e Mbretėrisė sė Bashkua.

Zhan d'Ark

Heroina kombėtare franceze qė udhėhoqi popullin francez nė luftėn 100 vjecare me Anglinė.

Coco Chanel

Stilistja revolucionare qė risolli njė koncept tė ri tė stilit dhe elegances dhe qė ishte e para qė futi pantallonat nė garderobėn e femrave.

Evita Peron

Ish-gruaja e presidentit Argjenstinas Huan Peron, themeluese e lėvizjes sė Peronizmit.

Anna Frank

Simboli mė i vėrtetė i Holokaustit. Ajo ishte vetėm katėrmbėdhjetė vjeē kur shkroi Ditarin e saj sekret.

Maria Montessori

Studiuese e pedagogjisė sė zhvillimit fėmijėro. Modeli Montessori ėshtė njė ndėr modelet mė tė rėndėsishėm tė edukimit sot nė botė.

Lady Diana

Princesha e Uellsit ose princesha e popullit fitoi zemrat e njerėzve anembanė botės me thjeshtėsinė dhe misonet e saj humitare. Pati njė fund tragjik pasi vdiq nė njė aksident rrugor nė vitin 1997.

Amelia Earhart

Mund t'ju tingėllojė njė emėr jo fort i njohur, por Amelia Earhart ishte pilotja e parė femėr nė vitet '20 qė realizoi udhėtimin e parė ndėrkontinental.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Nj'h_

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė