Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Lloji i kafesė qė pini flet shumė pėr ju...

Vėshtirė qė dikush nuk pėlqen, ta fillojė mėngjesin me njė filxhan kafe tė nxehtė me qumėsht, apo jo? Kjo pasi ėshtė shumė mė tepėr se njė pije. Ėshtė njė ritual, njė kohė pėr tė menduar pėr atė qė na pret gjatė ditės.

Lloji i kafesė qė pini flet shumė pėr ju...
Lloji i kafesė qė pini flet shumė pėr ju...
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/12/2017 23:14
A e dini se lloji i kafesė qė pini ka lidhje tė drejtpėrdrejtė me personalitetin tuaj?

Dr. Gary L. Wenk shkruan nė librin e tij "Psikologji" se: "Kafeja mė bėn tė ndihem mirė, sepse ajo mund tė pėrshtatet me pothuajse ēdo sistem shpėrblimesh qė kemi zhvilluar nė trurin tonė".

Ekziston njė lidhje mes mendjes dhe lloji tė kafesė qė pini.

Ja cilat janė disa prej tyre:

Nėse pini ekspres, ju jeni njė lider i lindur natyrshėm. Ju punoni shumė. Keni njė zell natyral dhe frymėzoni tė tjerėt, si punė por edhe nė jetėn shoqėrore. Natyrisht, njė person qė pi ekspres gėzon shijen e kafesė dhe pėlqen ti ketė gjėrat e qarta dhe tė drejtpėrdrejta.

Eshtė i dyfishtė

Nėse pini njė dopjo ekspres ju besoni tek logjika. Jeni njė person shumė praktik dhe nuk jeni subjekt i fasadave si disa nga miqtė tuaj. Ashtu si njerėzit qė pijnė ekspres tė rregullt, ju jeni person shumė i vėshtirė. Kafeja ju ndihmon tė pėrqendroheni dhe tė pėrfundoni ditėn tuaj me mėnyrė tė pėrkryer logjike!

Kafe me qumėsht

Nėse pini kafe me qumėsht, mund tė keni probleme me marrjen e vendimeve. Ju jeni natyrė e qetė dhe si rezultat, nuk jeni tė shqetėsuar pėr tejkalimin e ēdo vendimi. Nė fakt, natyra juaj ėshtė e tillė qė ju mendoheni shumė dhe preferoni qė imagjinata juaj ti konsiderojė tė gjitha opsionet nė njė mėnyrė tė "relaksuar". Pėr shkak se pini kafe me qumėsht, ju pėlqen rehatia. Kafja juaj nė mėngjes ėshtė vetėm njė nga ato ngushėllimet e vogla qė i japin vlerė jetės suaj.

Kapuēino

Nėse pini kapuēino jeni njė individ shumė i sofistikuar. Keni njė stil pėr tu lavdėruar. Nuk jeni tipi i personit qė i pėlqeni shakatė pa kripė. Ju keni njė mendje shumė krijuese dhe natyra juaj sociale ju bėn njė mik shumė tė mirė.

Kafe me akull

Nėse pini kafe me akull, ju jeni njė person shumė kėmbėngulės. Keni njė qėndrim proaktiv dhe nuk keni kohė pėr pėshtjellim apo dramė. Ju jeni shumė tė sigurt pėr tė shprehur mendimet tuaja. Si dikush qė tėrhiqet nga pija e akullt nė ēdo kohė tė vitit, moti nuk ndikon tek ju.

Keni shumė kontroll mbi emocionet tuaja. Nga njėra anė jeni tė organizuar dhe sistematik dhe nga ana tjetėr jeni tė pak tė ērregullt.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
P'W6;

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė