Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė dedikimet e dashurisė mė tė bukura tė tė gjitha kohėrave?

Kryeveprat mė tė mėdha letrare kanė patur si temė kryesore dashurinė.

Cilat janė dedikimet e dashurisė mė tė bukura tė tė gjitha kohėrave?
Cilat janė dedikimet e dashurisė mė tė bukura tė tė gjitha kohėrave?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/12/2017 20:24

Ndjenjat janė derdhur lumė, duke bėrė qė tė rrjedhin fjalė tė paharrueshme. Njerėz tė mėdhenj, artistė, shkencėtarė: "I gjithė universi i bindet dashurisė."

Ja pėrse nė vite, kujtohen pėr tė tjera arritje dhe suksese, por nga sirtarėt e jetės sė Einstein, Johnny Cash, Beethoven, Winston Churchill dhe shumė tė tjerėve, dalin edhe letrat e dashurisė qė u kanė shkruar tė dashurave tė tyre.

Njė sondazh nė Angli ka zgjedhur mė tė bukurat, ku ndoshta mungojnė ato qė mund tė presim. I bėn mirė zemrės por edhe ju ndihmon qė tė kuptoni dhe rizbuloni se kjo ndjenjė ėshtė kaq e thjeshtė pėr t'u provuar dhe kaq e thjeshtė pėr t'u shprehur.

Johnny Cash gruas sė tij June Carter Cash (1994)

"U plakėm dhe u mėsuam tė rrijmė bashkė. Mendojmė njėlloj. Komunikojmė me mendje. E dijmė ēfarė do tjetri pa qenė nevoja ta kėrkojmė. Ndonjėherė njėri e nevrikos tjetrin. Ndoshta ndonjėherė e marrim tjetrin tė mirėqenė.

Por herė pas here, si sot, mendoj pėr ne tė dy dhe e kuptoj sa me fat jam qė ndaj jetėn me gruan mė fantastike qė kam takuar nė jetė."

Winston Churchill gruas Clementine Churchill (1935)

"E dashura ime Clemmie, nė letrėn qė mė dėrgoje nga Madras kishe shkruar gjėra qė pėr mua janė shumė tė rėndėsishme, qė ta kisha bėrė jetėn mė tė bukur.

Nuk mund ta them ēfarė kėnaqėsie mė dha kjo, sepse ndihem gjithmonė tmerrsisht nė borxh me ty, nėse lejohet qė nė dashuri tė bėhen tė tilla llogari".

John Keats i shpreh dashurinė Fanny Brawne (1819)

"Nuk mund tė jetoj pa ty, harroj ēdo gjė, por kur tė shoh, jeta duket sikur ndalet, nuk shoh asgjė tjetėr. Mė ke pėrthithur."

Ernest Hemingway, Marlene Dietrich (1951)

"Nuk arrij tė pėrshkruaj sesi sa herė qė tė pėrqafoj, ndjehem nė shtėpi."

Napoleone Bobaparte, Josephine de Beauharnais (1796)

"Qė kur tė kam lėnė, jam gjithmonė i trishtuar. Lumturia ime ėshtė pranė teje. Sjell gjithmonė nė kujtesė pėrkėdheljet e tua, lotėt e tu, ngrohtėsinė tėnde tė dashur. Magjepsja e sė pakrahasueshmes Josephine Kindle ndez njė zjarr dhe njė flakė tė pashuar nė zemrėn time."

Richard Burton, Elizabeth Taylor (1964)

"Sytė e mi tė verbėr presin dėshpėrimisht tė tė shohin ty. Ti nuk e kupton, natyrisht, EB, sa e bukur dhe tėrheqėse ke qenė gjithmonė dhe sesi ke fituar njė vlerė mė shumė mirėsie tė veēantė e tė rrezikshme."

Mbreti Enrico VIII, Anna Bolenas (1527)

"Po guxoj tė tė kėrkoj tė ma thuash prerė ēfarė mendon pėr dashurinė tonė. Nevoja mė shtrėngon ta di pėrgjigjen tėnde, duke qenė qė kam njė vit qė jam plagosur nga dashuria dhe ende nuk jam i sigurt nėse kam apo jo njė vend nė zemrėn tėnde."

Dhembjet e dashurisė sė Beethoven pėr "tė dashurėn e pėrhershme" (1812)

"Dhe pse jam nė shtrat, mendja ime vjen tek ty, e dashura ime e pavdekshme, ji e qetė, mė duaj, sot, dje, sa lot tė derdhur pėr ty, ty, ty, jeta ime, gjithēkaja ime, lamtumirė.

Oh, vazhdo tė mė duash, mos e gjyko keq zemrėn besnike tė tė dashurit tėnd. Pėrjetėsisht yti. Pėrjetėsisht imja. Pėrjetėsisht tanėt."

Gerald Ford i kujton dashurinė e tij bashkėshortes Betty pasi asaj iu diagnostikua njė kancer nė gjoks (1974)

"Nuk ka fjalė qė mund tė shprehin saktė dashurinė tonė tė thellė. E dimė sa e madhe je dhe ne, fėmijėt dhe babai, do pėrpiqemi tė jemi tė fortė si ti. Besimi tek ty dhe te Zoti do na pėrkrahė. Dashuria jonė pėr ty ėshtė e pėrjetshme."

Jimi Hendrix i thotė vogėlushes sė tij tė hapė krahėt

"Lumturia ėshtė brenda teje. Prandaj thyeji zinxhirėt e zemrės dhe lėre veten tė bėhet lulja qė ti je. E di unė si: mjafton tė hapėsh krahėt dhe vendosu nė pozicionin e tė qenit e lirė."

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
."RT

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.