Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A keni dėgjuar ndonjėherė pėr kastravecin e Krishtlindjes? Historia dhe domethėnia qė ai ka.

Sipas traditės mes degėve tė pemės fshihet edhe kastraveci lodėr dhe ai qė e gjen i pari ėshtė i destinuar qė tė marrė njė ēmim.

A keni dėgjuar ndonjėherė pėr kastravecin e Krishtlindjes? Historia dhe domethėnia qė ai ka.
A keni dėgjuar ndonjėherė pėr kastravecin e Krishtlindjes? Historia dhe domethėnia qė ai ka.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/12/2017 19:56

Tė gjithė ata qė e kanė bėrė njė shėtitje nė Amerikė, e dinė qė Amerikanėt janė tė ēmendur pas kastravecit turshi. E keni parė qė e pėrfshijnė nėpėr shumė gatime, qė nga hamburgerat, hot dog-ėt e deri te pėrgatitje tė tjerė qė nuk janė ushqime tė shpejta rrugėsh. Si shumė i dashur qė ėshtė, kastraveci gjendet edhe si lodėr nė pemėn e Krishtlindjes dhe fsheh pas vetes njė histori vėrtet tė ēuditshme qė ia vlen ta dini!

Sipas traditės mes degėve tė pemės fshihet edhe kastraveci lodėr dhe ai qė e gjen i pari ėshtė i destinuar qė tė marrė njė ēmim qė nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve ėshtė njė dhuratė e ēmuar nga tė tjerėt. Amerikanėt ia atribuojnė kėtė traditė gjermanėve mirėpo sipas njė studimi, 90% e tyre nuk kanė dėgjuar tė flitet pėr kėtė traditė!

Sipas njė legjende, thuhet se njė ushtar i burgosur nė Gjeorgji, ka shėptuar vetėm pasi ėshtė lutur tė hajė njė kastravec nė uthull. Njė tjetėr thotė se bėhet fjalė pėr marketing tė pastėr megjithatė, askujt nuk i kushton asgjė ta provojė!

Funksionon kėshtu:

Kastraveci fshihet nė pemėn e festave dhe ai qė e gjen i pari pėrfiton njė dhuratė mė tepėr se tė tjerėt!

Si thoni, do ta praktikoni vėnien e kastravecit nė pemėn tuaj tė Krishtlindjeve sivjet?


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
l[?+&

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.