Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė arrin t'ju qetėsojė ju dhe tė dashurit tuaj bazuar nė shenjėn e horoskopit?

A duhet tė nxjerrėsh pak "tym" apo tė pėrhumbesh dhe tė qetėsohesh me njė libėr tė mirė?

Ēfarė arrin t'ju qetėsojė ju dhe tė dashurit tuaj bazuar nė shenjėn e horoskopit?
Ēfarė arrin t'ju qetėsojė ju dhe tė dashurit tuaj bazuar nė shenjėn e horoskopit?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 08/12/2017 18:54

Perspekti ju tregon se ēfarė e qetėson secilėn nga shenjat tė horoskopit:

Dashi

Ne tė gjithė kemi mėnyrat tona pėr t'u shfryrė pas njė dite tė gjatė. Por ajo ēfarė mundet t'i largojė stresin njė personi nuk mund tė bėjė tė njėjtėn gjė pėr njė tjetėr. Ndėrsa disa shenja tė horoskopit mund tė pėrfitojnė mė shumė nga izolimi sesa nga angazhimi me njerėzit e tjerėt, kjo pėrfundimisht nuk ėshtė shenjė e Dashit.

Dashit i pėlqen tė jetė i shoqėrueshėm dhe nė kontroll. Njė Dash nuk do ta lehtėsojė stresin duke kaluar kohė vetėm. "As mos mendo tė qėndrosh nė shtėpi," - thotė mjekja shėndetėsore Milana Perepyolkina. "Dil dhe merr drejtimin, mos e lejo jetėn tė tė marrė pjesėn mė tė mirė tėnden. Nuk ke shumė para pėr tė shpenzuar? Nuk ka problem!"

Demi

Kur vjen fjala pėr tė larguar stresin, Demi ėshtė komplet e kundėrta e Dashit. Demi mund tė jetė jashtėzakonisht kokėfortė, kėshtu, duke pasur njerėz pėrreth me siguri stresi i tyre do tė pėrkeqėsohej mė shumė. Nė vend tė kėsaj, Demi ka nevojė vetėm pėr t'u qetėsuar dhe rigrupuar.

"Qėndro nė shtėpi," - kėshillon Perepyolkina. "Tė duhet njė atmosferė e rehatshme dhe e qetė. Nėse nuk mund ta gjesh atė nė shtėpi (anėtarėt e familjes flasin me zė tė lartė), bėj njė shėtitje nė njė park tė qetė."

Binjakėt

Askush nuk do tė mėrzitet, por monotonia e tė qėnit tė ngecur nė njė rutinė tė pėrditshme me tė vėrtetė qė mund t'i stresojė Binjakėt. Binjakėt janė kuriozė. Ata nuk mund tė presin qė tė provojnė eksperienca dhe njohuri tė reja.

Nėse njė Binjak fillon tė ndihet si i fjetur, udhėtimi ėshtė njė mėnyrė shumė e mirė pėr tė eliminuar stresin e jetės sė pėrditshme. Nėse nuk tė mjafton buxheti, provo tė shkosh nė njė shfaqje aventureske. "Ēdo gjė edukative, tėrheqėse dhe emocionuese do tė bėjė punė," - thotė Perepyolkina.

Gaforrja

Gaforrja i beson nė mėnyrė tė sinqertė vetėm njė pjese tė vogėl njerėzish. Ata janė shumė tė kujdesshėm se me kė i ndajnė ndjenjat e tyre mė tė thella. Edhe nėse nuk keni lidhje, nėse njė Gaforre tė beson, ai/ajo tė konsideron tė familjes dhe familja pėr Gaforren ėshtė aspekti mė i rėndėsishėm i jetės.

Kėshtu qė kur njė Gaforre ndihet e mbingarkuar, kthehet nga mė tė dashurit dhe gjen rehati brenda rrethit tė saj. "Shpenzo kohė me familjen tėnde. Gatuaj diēka tė shijshme dhe flit rreth ditės tėnde," - thotė Perepyolkina. "Ndonjėherė, ti thjesht ke nevojė tė hapesh me ata qė i konsideron tė afėrt."

Luani

Luanit i pėlqen tė dalė dhe adhuron tė jetė aktiv. Kur Luanėt ndjejnė se u duhet tė largojnė stresin, nuk duhet tė qėndrojnė ulur dhe t'i mendojnė gjatė gjėrat. Dil dhe merr pak ajėr tė pastėr. "Po sikur tė shkosh tė notosh? Njė ngjitje? Njė udhėtim me biēikletė?" - thotė Perepyolkina. "Realizo pėrvojat e tua pozitive. Pėrndryshe, njė Luan do tė bllokohet dhe do tė ndihet edhe mė i stresuar se mė parė."

Virgjėresha

Njė Virgjėreshė mund tė pushtohet lehtėsisht nga dėshira pėr pėrsosmėri. Virgjėreshat shqyrtojnė ēdo detaj dhe e kanė thuajse tė pamundur qė ta largojnė mendjen. Kur Virgjėresha merret me njė problem shpejt fillon tė jepet pas tij.

Pėr tė parandaluar kėtė proēes, Virgjėresha ka nevojė pėr njė tjetėr fokusim nė tė cilin mund t'i pėrdorė fuqitė e analizimit nė mėnyrė pozitive. Kur ishte hera e fundit qė vizitove njė galeri artesh? Vlerėsimi dhe soditja e artit mund tė ushqejė mendjen e pangopur tė Virgjėreshės.

Peshorja

Peshorja e urren mosbalancimin. Peshorja shpenzon shumė kohė dhe energji tė saj duke u pėrpjekur tė krijojė harmoni ndėrmjet njerėzve dhe harmoni nė jetėn e saj. Nėse balancimi punė/jetė del jashtė kontrollit, gjėja mė e mirė pėr Peshoren ėshtė tė pėrfshihet nė gjėrat qė pėlqen mė shumė.

"Lexo njė libėr tė mirė," - thotė Perepyolkina. "Dėgjo muzikė tė mirė, ha kekė tė shijshėm, ose shko tek vendi i preferuar i kafesė. Ji aktiv por jo tepėr aktiv. Bėj kohė pėr veten, por mos u izolo." Njė peshore ėshtė mė e lumtur kur e godet kėtė balancim.

Akrepi

Akrepi, ėshtė, nė njė farė mėnyre, shenja mė e errėt e horoskopit. Akrepi ndjen shumė thellė dhe nuk i shmang negativet e jetės. Nė fakt, nėse njė Akrep ndihet i stresuar, ai mė sė miri mund tė ndjehet mė mirė duke e mbuluar veten me mister.

Kjo mund tė tingėllojė e pazakontė, por Perepyolkina sugjeron: "Shfletoni internetin pėr tregime rreth pėrvojave pranė vdekjes, planifikoni njė udhėtim pėr nė mes tė askundit." Tė pėrqafojė njė tokė tė ashpėr dhe tė kalojė pak vetėm, kjo ėshtė ajo qė e ndihmon njė Akrep.

Shigjetari

Shigjetarit nuk i pėlqen tė qėndrojė vetėm. Nė kohėt kur ėshtė i/e mėrzitur apo nė stres, kjo shenjė ka nevojė tė jetė nė shoqėri tė mirė. Megjithatė, Shigjetarit gjithashtu i pėlqen tė ndihet sikur ėshtė nė hapėsirėn e duhur.

Kėshtu, nė vend qė tė shkosh nė njė festė, do tė bėje mė mirė tė mikprisje dikė. Miqtė me kualitet do t"i japin Shigjetarit pushimin aq tė nevojshėm. Perepyolkina na siguron se kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr njė shigjetar qė tė rikuperohet. "Ushqim i mahnitshėm, muzikė mahnitėse, njerėz tė mahnitshėm."

Bricjapi

Bricjapi kėrkon strukturė. Ndėrsa shenjat e tjera do tė stresoheshin se kanė shumė punė, njė Bricjap ka tė ngjarė tė stresohet mė sė shumti nga mungesa e punės. Nėse njė Bricjap ndihet jashtė balancit, atėherė zgjidhja mė e mirė ėshtė tė pėrpiqet tė rifitojė kontrollin e situatės. "Planifiko javėn e ardhshme," - thotė Perepyolkina. "Ēfarė duhet bėrė? Si? Ku? Bėni njė listė, bėni disa lista. Shkruani njė libėr listash!"

Ujori

Shumė njerėz mendojnė se largimi i stresit do tė thotė tė fikėsh trurin, por kjo nuk ėshtė e vėrtetė, veēanėrisht pėr Ujorėt intelektualė. Largoje mendjen nga streset e jetės duke e fokusuar fuqinė e trurit diku tjetėr. Pėr Ujorin, tė bėjė diēka me tru me ėshtė mėnyra mė e mirė pėr t'u rifreskuar.

"Bėj diēka spontane. Shko tek njė restorant i ri. Shko tek njė koncert. Shko nė njė leksion," - thotė Perepyolkina. Mendja e njė Ujori kėrkon vazhdimisht pėrvoja tė reja tė tė nxėnit.

Peshqit

Peshqit nuk duan asgjė tjetėr veēse tė enden nė botėn e tyre. Ata gjithmonė e pėrdorin imagjinatėn e tyre, pavarėsisht nėse janė tė stresuar apo jo. Kjo aftėsi bėhet tejet e dobishme kur ata kanė nevojė tė largojnė stresin. Ėshtė nė krijimtarinė e tyre qė Peshqit mund tė gjejnė shpėtim dhe lehtėsim.

Perepyolkina rekomandon disa aktivitete qė mund tė ndihmojnė nė drejtimin e Peshqve drejt njė gjendjeje mė paqėsore: "Ėndėrro, medito, pėrfytyro, krijo njė ndarje vizioni, shkruaj nė ditarin tėnd. Nėse je aq i stresuar sa mendon se nuk ke kohė pėr meditim, mendo sėrish!"

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
fd1Ij

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė