Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė armėt qė pėrdorin sipėrmarrėsit pėr tė mposhtur konkurrencėn?

Thuhet se Amazon nė 10 vitet qė vijnė do tė jetė sipėrmarrja me mė shumė pėrfitime dhe kjo falė filozofisė sė biznesit tė ndjekur nga Jeff Bezos.

Cilat janė armėt qė pėrdorin sipėrmarrėsit pėr tė mposhtur konkurrencėn?
Cilat janė armėt qė pėrdorin sipėrmarrėsit pėr tė mposhtur konkurrencėn?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/12/2017 23:30

Megjithėse nė njė treg shumė konkurrues, Amazon vazhdon tė mbajė vendin kryesues. Si ka arritur ta realizojė Jeff Bezos kėtė? Cilėt janė faktorėt pėrgjegjės pėr dominimin e organizatės nė treg?

Ata fokusohen tek klienti

Shumė kompani flasin pėr fokusimin te klienti, por Amazon e vė nė veprim kėtė. Duke vendosur klientin tė parin Amazon krijoi Amazon Web Services (AWS), njė biznes qė tani vlen mbi 10 miliardė dollarė.

Njė artikull i CNBC thotė, "AWS u krijua pėr tė zgjidhur problemet me hostimin e aplikacioneve shumė tė shtrenjta dhe produkteve open-source, pasi kompanitė me rritje tė shpejtė ose shumė tė mėdha nuk mund t'i pėrballonin pėr t'i krijuar vetė."

Kultura e Amazon pėr tė dėgjuar konsumatorėt, nė vend tė konkurrentėve, ka bėrė qė ajo tė jetė numri njė nė treg. Nėse dėshironi tė qėndroni njė hap pėrpara konkurrentėve tuaj, pėrqendrohuni sė pari te klientėt tuaj.

Ndėrmarrin rreziqe

Pėrkundėr dėshtimeve qė Amazon ka pasur ajo me dėshirė ndėrmerr rreziqe.

Edhe pse investitorėt po bėjnė thirrje pėr tė ulur shpenzimet, Bezos beson se shmangia e dėshtimit ėshtė strategji e gabuar. Ai thotė se do tė ishte njė problem mė i madh nėse njė kompani do tė ndalonte rreziqet.

Nuk kanė rėndėsi gabimet qė bėni gjatė marrjes sė rreziqeve. Ajo qė ka rėndėsi ėshtė zhvillimi i kompanisė suaj.

U japin punėtorėve aksione nė kompani

Nė "A Stake in the Outcome", autorėt Jack Stack dhe Bo Burlingham thonė se krijimi i njė kulture pronėsie u mundėson organizatave "tė shfrytėzojnė burimet mė tė pak tė pėrdorura sot, pėrkatėsisht entuziazmin, inteligjencėn dhe kreativitetin e njerėzve qė punojnė nė to." Amazon e pėrdor kėtė pėr tė luftuar konkurrencėn nė treg.

Bezos dikur ka thėnė:

"Ne do tė vazhdojmė tė pėrqendrohemi nė punėsimin dhe mbajtjen e punonjėsve tė talentuar duke i paguar ata me anė tė aksioneve, nė vend tė parave tė gatshme. Ne e dimė se suksesi ynė do tė ndikohet kryesisht nga aftėsia jonė pėr tė mbajtur punonjėsit tė motivuar."

Qoftė aksionet, shpėrblimet ose ndarja e fitimit, duke i dhėnė punėtorėve njė rol nė suksesin e kompanisė suaj, i motivoni dhe i fuqizoni ata pėr tė dhėnė maksimumin.

Bėjnė diferencėn

Autori Jack Trout shkruan nė "Differentiate or Die" se diferencimi qėndron nė zemėr tė marketingut tė suksesshėm.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
+5&9e

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė