Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėshilla qė do t'ju ndihmojnė tė arrini suksesin nė biznes

Njė studim i USA Today tregon se njė i ri fiton 20% mė pak se prindėrit e tyre nė tė njėjtėn moshė, edhe pse ata kanė diploma universiteti nė duart e tyre.

Kėshilla qė do t'ju ndihmojnė tė arrini suksesin nė biznes
Kėshilla qė do t'ju ndihmojnė tė arrini suksesin nė biznes
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/11/2017 21:04

Fitimet e ulta kombinuar dhe me borxhet e rėnda tė studentit, kanė detyruar tė diplomuarit qė tė heqin dorė nga ėndrra e tė paturit shtėpi dhe makina luksoze.

Por njė llogari bankare e suksesshme nuk ėshtė e paarritshme nga tė rinjtė. Kėto janė 8 gjėrat qė ēdo i ri mund tė bėjė pėr tė arritur milionat e para brenda vitit 2022.

Filloni njė biznes

Ky ėshtė opsioni mė i mirė pėr t'u bėrė njė milioner nė tė ardhmen, por suksesi nuk ėshtė i garantuar. Njė ide e suksesshme ėshtė diēka mjaft e rėndėsishme, por ju duhet tė dini dhe gjėra tė tjera qė mund t'ju rrisin premisat pėr sukses.

Gjeni njė mentor

Shumica e njerėzve tė suksesshėm do tė pranojnė se njė element shumė i rėndėsishėm i suksesit tė tyre ėshtė njė mentor. Gjeni dikė qė ka arritur qėllimet qė ju do tė donit tė arrini njė ditė dhe mėsoni prej tyre. Eksperienca e tyre mund t'ju diferencojė ju nga tė rinjtė e tjerė nė biznes.

Krijoni njė produkt

Ditėt e sotme, ėshtė mė e lehtė tė krijosh njė ide produkti dhe njė prototip dhe mė pas t'ja prezantosh investitorėve qė mund tė kenė dėshirė qė ta financojnė. Do tė keni shanse mė tė mira financimi nėse krijoni njė produkt tė lirė pėr t'u prodhuar.

Merrni pėrsipėr njė biznes ekzistues

Pse tė filloni nga fillimi kur ka biznese ekzituese qė kanė nevojė pėr t'u menaxhuar?

Kėrkoni pėr njė biznes me njė pronar qė do tė dalė nė pension ose thjesht do tė ndryshojė profil. Jini tė pėrgatitur qė duhet tė punoni me njė kompani pėr njė kohė shumė tė gjatė para se tė propozoni qė ta merrni nė mbikqyrje.

Investoni

Investimet mund tė jenė tė sikletshme, por ėshtė ndėr mėnyrat mė tė mirė pėr tė rritur shumėn e parave tė ruajtura. Nėse doni tė bėni shumė para nė njė kohė tė shkurtėr, atėherė risku ėshtė i madh. Pėr rezultate tė mira, filloni me shuma tė mirė parash. Mund tė bėni shumė mė shumė nėse riskoni. Zgjidhni sektorėt qė ju interesojnė mė shumė dhe pėrqėndrohuni atje. Por pėrpara kėsaj, mėsoni sa keni mundėsi pėr bursėn.

Kurseni

Me kėto norma interesi gati non-ekzistente ditėt e sotme, nuk do tė shihni ndonjė vitin tė madh nė llogarinė tuaj bankare. Por, nėse jeni gati tė bėni disa sakrifica si tė jetoni me prindėrit tuaj, tė keni disa punė, ose ta ndani dhomėn me njė ose mė shumė njerėz, mund tė kurseni njė pjesė mjaft tė madhe tė rrogės suaj mujore.

Filloni njė punė tė dytė

Nėse keni nevojė pėr siguri nė rast pushimi nga puna, njė punė e dytė ėshtė njė mėnyrė shumė efiēente pėr tė fituar para. Kjo mund tė jetė diēka shumė e thjeshtė si kateringu etj.

Jepini njė shtysė rrogės suaj

Ēelėsi i suksesit pėr tė kursyer dhe pėr tė investuar ėshtė qė tė kesh tė ardhurat mė tė mira tė mundshme. Mos u kėnaqni me njė rrogė normale. Shikoni rrogat globale tė profesionit tuaj dhe sigurohuni qė rroga tuaj ėshtė rreth atij rangu. Nėse rroga tuaj nuk pėrputhet me kėrkesat tuaja, atėherė kėrkoni pėr njė punė tjetėr qė e vlerėson edukimin dhe eksperiencėn tuaj.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
\LOZX

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.