Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shiti gjithcka pėr njė fillim tė ri nė sektorin e energjisė.

Tė fillosh njė biznes nga njė shkėndijė ishte "shumė e frikshme", tha Spencer-Percival.

David Spencer-Percival biznesmeni qė shiti gjithshka pėr tė fituar mė shumė
David Spencer-Percival biznesmeni qė shiti gjithshka pėr tė fituar mė shumė
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 2015-10-28 12:30:05, Ndryshuar: 29/10/2015 14:17

David Spencer-Percival u rrit nė njė periferi tė Londrės dhe la shkollėn nė moshėn 16 vjecare duke menduar se kishte mėsuar mjaft dhe donte tė pėrballej me botėn.

Pėr rreth 3 dekada ai ka zhvilluar dy biznese duke i cuar ato nė nivele tė korporatave tė mėdha me fitime miliona pound-ėshe nė vit. Dhe kjo nuk ėshtė e vetmja gjė qė e coi atė drejt famės. Para se tė futej nė botėn e biznesit dhe korporatave, ai punoi nė fushėn e modės, duke u kujdesur pėr rrobat e Robbie Williams gjatė turit botėror tė Take That.

Nė vitin 2000, kur karriera e tij nė fushėn e biznesit filloi tė zhvillohej, Zoti Spencer-Percival, 44 vjec, ndihmoi nė themelimin e kompanisė se rekrutimit Huntress dhe e zhvilloi atė nė njė biznes me fitime 100 milione Pound.

Emocionuese dhe e tmerrshme.

Pavaresisht suksesit te tij, mė pak se njė decadė mė vonė, ai la pagėn e tij me 6 shifra dhe shiti tė githa pasuritė e tij, duke pėrfshirė edhe njė shtėpi tė vogėl tė shekullit tė 19 nė Cotswolds, koleksionin e tij me makina klasike, vepra antike - duke pėrfshirė punėt e Damien Hirst - pėr tė bėrė para qė tė fillonte njė biznes tė ri.

Nė vitin 2010 ai filloi biznesin e quajtur Spencer Ogden. Njė kompani e specializuar nė fushėn e energjisė, e cila tashmė ka njė xhiro prej 100 miljon pounds nė vit me zyra nė gjithė botėn dhe mbi 400 punėtore dhe 900 kontraktorė. Vitin e kaluar kompania mori cmimin Queens Award pėr kontributin e eksporteve.

Shtėpia e David Spencer-Percival

Shtėpia e David Spencer-Percival

Me kėto shtėpi tė mėdha ka gjithmonė probleme me ēatinė ose kopshtin, tha Spencer-Percival. Tė shisja gjithēka dhe tė hiqja dorė nga paga prej 350,000 pound nė Huntress ishte emocionuese dhe tmerruese njėkohesisht tha ai.

U bėra i suksesshėm nė moshė shumė tė re dhe bleva shumė lodra tė cilat nuk mė kėnaqėn asnjėherė. Unė shpenzova njė vit duke blerė gjėra antike nė Christie's dhe pėr njė javė i shita tė gjitha ato.

I rraskapitur.

U ndjeva shumė i lirė. Kjo mė ndihmoi mua tė isha mė fleksibėl dhe tė pėrshatesha mė lehtė. Kur ke nė zotėrim shumė pasuri ėshtė shumė e vėshtirė tė kujdesesh pėr to, shtėpitė e mėdha kanė gjithmonė probleme. Gruaja ime e gjorė, sapo kishte mbaruar sė rregulluari dhomėn e 7 tė gjumit kur ne na u desh ta shisnim shtepinė, shtoi ai.

Por ai tha se gruaja e tij ishte fantastike pėr faktin se ajo kuptoi qė unė nuk isha i lumtur.

Spencer-Percival thotė se gruaja e tij tashmė ka filluar tė imagjinojė sesi ishte jeta duke pasur shtėpi nė Angli, nė Cotswolds dhe Ibiza.

Kur punoja nė Huntress, kishte rreth 7 apo 8 vite qė ne nuk bėnim pushime, megjithėse kompania mundėsonte disa ēmime udhėtimesh, dhe qė tė jem i sinqertė isha i rraskapitur, tha ai. Ai vendosi tė shkonte nė Shtetet e Bashkuara dhe tė udhetonte pėr 3 muaj me bashkėshorten e tij. Ai arriti rehatinė qė kishte ėndėrruar gjthmonė. Multimilioneri Sir Peter Ogden, qė themeloi kompaninė e Servisit tė kompjuterave Computacenter me fitime 3 bilionė Pound nė vit, e kėrkoi Spencer-Percival qė tė merrte pjesė nė njė biznes tė ri.

Unė nuk dėshtoj.

Sir Peter Ogden mė vlerėsoi shumė dhe mė tha, "le tė bėjmė diēka, dhe unė do tė tė mbėshtes". Dhe aty unė kuptova qė kisha njė plan biznesi. Dhe kjo ishte njė ndjenjė e mrekullueshme-unė nuk kisha asgjė pėrveēse njė grusht para nė bankė. Meqė kishte punuar mė parė nė rekrutim, Spencer-Percival arriti tė shohė qė kishte njė boshllėk nė tregun e sektorit tė energjisė.

Spencer-Percival mori njė ēmim nga Mbretėresha pėr eksportet, tė prezantuara nga Sir Ian Johnston. Kėshtu unė e ngrita kompaninė pėr tė prodhuar energji tė rinvueshme, por nuk ėshtė njė treg shumė i madh. Ne e ndamė energjinė duke pėrdorur: energjinė bėrthamore, gaz, fuqinė e vajit dhe energjinė e rinovueshme. Dhe kur gjithēka pėrfundoi, ishte thjesht fenomenale, tha sipėrmarrėsi. Ai tha qė nuk ka marrė pagė pėr 2 vite, e cila tė kushton shtrenjtė dhe ndėrtimi i kėtij biznesi ishte shumė i frikshėm sepse gjithmonė ke buxhet tė ngushte pėr njė biznes qė rritet kaq shpejt. Megjithėse, ai ishte i sigurt qė biznesi do tė kishte sukses. Une kisha besim tė fortė se gjithēka do tė ishte e suksesshme, tha ai. Unė nuk dėshtoj kurrė.

I thotė qė ka marrė vetėvlerėsimin e babait tė tij, i cili punonte nė kompanitė e sigurimit dhe ishte gjithmonė pothuajse i sigurt. Pėr arsye se kompania e re po ecėn mirė, ai thotė se jeta e tij po fillon ti kthehet normalitetit me rritje tė koleksionit tė makinave klasike dhe shtėpive nė Chelsea, Cotswolds dhe Ibiza.

Njė xhaketė pėr Robbie.

Ai ka bėrė njė rrugė tė gjatė qė nga pėrvoja e tij e parė e punės. Pasi la shkollėn ai donte tė punonte nė Londer, por skema e menaxhimit tė bankave tė ciles ai i ishte bashkuar nuk e transferoi atė. Kam punuar nė fshatra tė fjetur ku ndodhesin kėto banka. Ishte kaq e lodhshme, tha ai. Njė shok i sugjeroi rekrutimin dhe ai shumė shpejt kuptoi se ishte e pėrshtatshme pėr tė.

Ai shpejt kuptoi se nuk ishte i pėrshtatshėm pėr karrierė bankare. Kėshtu qė unė vendosa tė punoja nė botėn e modės. Hoqa dorė nga gjithēka duke u pėrballur me tmerrin e prindėrve. Kjo lloj pune nuk kishte shumė para por unė vishja rroba tė kėndėshme dhe shkoja nė festat mė tė mira, tha Spencer-Percival. Ndėrkohė qė punonte nė industrinė e modės ai takoi gruan e tij Bonita. Njė balerinė e baletit mbretėror, dhe ajo gjithashtu ishte sitiliste e grupit Take That.

Ajo erdhi nė dyqanin ku unė punoja. Dhe gjeti njė xhaketė qė i pėrshtatej Robbie Williams, dhe mė pyeti nėse mund ta merrte hua? Dhe unė vetėm i thashė OK, tha ai. Ai tha se pasi kishte kaluar pak kohė nė botėn e modės nje shok i sugjeroi qe ai mund tė bėhej i sukseshėm nė fushėn e rekrutimit dhe kjo ishte puna e tij e parė nė njė sektor ku ishin tė domosdoshėm flokėt e shkurtėr.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
1]*-@

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė