Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gjėrat qė mund tė mos i dini pėr Jeff Bezos

Me shumė gjasa keni dėgjuar pėr Jeff Bezos. Pas tė gjithave, ai ėshtė njeriu qė qėndron pas Amazon.com, biznesit mė tė madh tė shitblerjeve online nė botė.

Gjėrat qė mund tė mos i dini pėr Jeff Bezos
Gjėrat qė mund tė mos i dini pėr Jeff Bezos
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/11/2017 15:38

Pėr ta kuptuar drejtė veprėn e Jeff Bezos, ai ėshtė njeriu qė revolucionarizoi mėnyrėn se si bėjmė pazar sot. Praktikisht ai i shtroi rrugėn drejt blerjeve online edhe sipėrmarrėsve tė tjerė drejt industrisė gjigande tė botės sė e-commerce.

Me njė pasuri totale neto, e cila deri nė momentin vlerėsohet 53.6 miliardė dollarė, ai renditet nė vendin e 3-tė nė listėn e miliarderėve tė botės nga prestigjiozja Forbes sipas njė rankimi "real-time" (renditje qė pėrditėsohet nė kohė reale). Ndėrsa pasuria e tij neto pėr vitin 2014 llogaritej 28.8 miliardė dollarė.

Por edhe njė njeri kaq i pasur duhet ta ketė nisur nga diku apo jo? Nė kėtė artikull Perspekti tenton tė hedhė njė vėshtrim interesant rreth ngjarjeve dhe fakteve mė pikante qė kanė shenjuar jetėn e kėtij personazhi. Qė nga fėmijėria e deri te kauzat qė i konsideron tė shtrenjta, ja cilat janė 20 gjėrat qė mbase nuk i keni dėgjuar askund rreth Jeff Bezos.

Njeriu qė e rriti atė nuk ishte babai i tij biologjik

Jeffrey Preston Jorgensenlit u lind mė 12 Janar tė 1964 nga Jacklyn Gise Jorgensen dhe Ted Jorgensen. Pas njė viti martesė, ēifti u divorcua. Mė pas mamaja e tij u martua me Miguel "Mike" Bezos, i cili e adoptoi nė mėnyrė ligjore Jeff-in nė moshėn 4 vjeēare.

Djaloshi e adhuronte gjyshin e tij

Gjyshi nga nėna i Jeff Bezos, Lawrence Preston Gise punonte si Drejtor Rajonal nė Komisionin e Energjisė Atomike tė SHBA-ve. Ai luajti njė rol madhor nė jetėn e Jeff-it dhe ishte pikėrisht prej tij qė iu injektua interesi pėr komjuterat.

Jeff ishte tmerrėsisht kurioz

Jeff ka njė pasion pėr tė rregulluar gjėrat dhe pėr tė kuptuar mėnyrėn se si funksionojnė. Ishte gjithmonė njė hap para tė gjithėve, gjė qė ishte e dukshme edhe nga dėshira e tij e hershme pėr t'u bėrė njė "sipėrmarrės i hapėsirės".

Shpikjet dhe krijimi i gjėrave tė rejave kanė qenė gjtihmonė njė pasion pėr Jeff-in

Do ta gjeje gjithmonė duke shpikur diēka tė re: njė sobė gatimi qė punonte me energji diellore, mjet lundrues me jastėk ajri, robot, lazer dhe pajisje elektrike alarmi; alarmi punonte si njė sistem sigurie pėr t'i "dėbuar" motrat dhe vėllezėrit jashtė dhomės.

U bė dhėnėsi i lamtumirės i brezit tė tij nė gjimnaz dhe i provoi vetes se ishte inteligjent.

Jeff Bezos ėshtė konsideruar njė student inteligjent nė gjimnazin e tij duke qenė se ishte ai dhėnėsi i lamtumirės pėr brezin e maturės sė atij viti. Ai studioi fizikė nė Universitetin e Princetonit, por mė pas ndėrroi degėn e studimeve pėr Shkenca Kompjuterike dhe Inxhinieri Elektrike.

Mėsoi se mirėsia nuk vjen kollaj

Nė vitin 2010 gjatė fjalės sė mbajtur tė fillimit tė vitit akademik nė Universitetin e Princetonit, foli se si e kishte bėrė gjyshen e tij tė qante kur e kishte qortuar atė pėr duhanpirjen. Pas kėsaj gjyshi i tij i ka thėnė, "Jeff, njė ditė do ta kuptosh se ėshtė mė e vėshtirė tė jesh i mirė, se sa i zgjuar."

Jeff i ndėrronte punėt

Nė fillimet e tij ai punonte pėr Fitel, njė kompani startup nė fushėn e telekomunikacioneve ku punoi pėr 2 vite. Pasi hoqi dorė nga njė punė e qėndrueshme nė Trustin e Bankierėve, ai iu bashkua D.E. Shaw, njė firme tė menaxhimit tė investimeve nė Wall Street.

U dashurua me njė kolege pune

Mackenzie (Tuttle) Bezos ishte kolegia e tij nė D.E. Shaw. Ata u martuan nė 1993 dhe pas njė viti u shpėrngulėn nė Seattle pėr t'i dhėnė jetė "Amazon.Com".

Bashkė me bashkėshorten kanė adaptuar njė vajzė nga Kina

Jeff dhe MacKenzie kanė tre djem dhe njė vajzė, tė cilėn e kanė adaptuar nė Kinė.

La njė punė tė qėndrueshme pėr tė nisur Amazon.com

Jeff Bezos hoqi dorė nga pozicioni i zėvendės presidentit te D.E. Shaw pėr tė nisur njė biznes tė tijin. Ai mori me qera njė shtėpi, garazhdin e sė cilės e pėrdori sė bashku me punonjėsen e tij tė parė, Shel Kaphan.

Para se tė quhej Amazon.com kompania ka ndėrruar disa emra

Para se ta "ndante menjden" pėr Amazon.com, kompania ėshtė quajtur mė parė Cadabra ose Relentless.com. Emėrtimi "Amazon.com" i dedikohet lumit tė famshėm tė Amerikės sė Jugut dhe logoja e cila paraqet njė shigjetė nga A te Z, nėnkupton qė klientėt mund tė blejnė ēdo gjė nga A te Z.

Jeff beson te skuadrat e vogla

Jeff Bezos beson nė parimin qė "Two Pizza Rule" (Rregulli i Dy Picave): nėse njė skuadėr nuk mund tė "ushqehet" me dy pica, atėherė ajo ėshtė shumė e madhe. Sipas tij, mendimi i pavarur duhet tė mbizotėrojė mendimin nė grup.

Njeriu ėshtė njė qėnie koprace edhe sot e kėsaj dite

Natyrėn koprace tė njeriut e vėrtetoi kur themeloi Amazon.com nga garazhi, ndėrsa e shndėrroi njė derė prej druri qė ti shėrbente si njė tryezė. Edhe sot e kėsaj dite, tryezat nė zyrat e Amacon.com pėrdorin tė njėjtin model tė "tryezave dyer".

Bujar pėr kauza tė drejta

Kur Jennifer Cast, njė punonjės i tij i kėrkoi Jeff-it njė dhurim prej 100 000 dollarė pėr kauzėn e njė martese brenda tė njėjtit seks nė Washington, Jeff dhe e shoqja dhuruan 2.5 milionė dollarė.

Jeff ėshtė "i pamėshirshėm" nėse lind nevoja

Ai ėshtė njė njeri shumė kompetitiv dhe qė nuk dorėzohet. Ai bėn ulje drastike pėr artikujt e website-it tė tij nė mėnyrė qė t'i nxjerrė konkurrentėt jashtė loje. Tė njėjtėn gjė ka bėrė edhe me Quidsi, pėrgjegjės pėr Diapers.com, konkurrentin e tij me ofertat dhe uljet marramendėse pėr t'i barazuar ēmimet me ato tė Diapers.com.

Nuk e toleron inkompetencėn

Nuk ėshtė fans i tė paaftėve. As nė kompaninė e tij nuk e toleron dot njė gjė tė tillė. Disa fyerje tė drejtėpėrdrejta qė ka pėrdorur kundėr punonjėsve tė tij nė punė kanė qenė: "Je gjė dembel apo thjesht njė i paaftė?" ose "Duhet t'i aplikojmė inteligjencė njerėzore kėtij problemi."

Thuajse ka qenė pjesė e njė aksidenti fatal

Nė vitin 2003, u pėrfshi nė njė aksident me helikopter ku pėsoi disa gėrvishtje tė lehta nė kokė. Gjatė aksidentit, nė vend qė para momentit fatal t'i shfaqej e gjithė jeta si njė "flashback", ka menduar se ishte vėrtet njė mėnyrė idiote pėr tė vdekur. Sot ai ėshtė betuar tė mos hipė kurrė nė njė helikopter.

Bleu njė gazetė

Nė vitin 2013 Jeff Bezos u bė kryefjala e titujve tė mediave me blerjen e Washington Post-it pėr 250 milionė dollarė. Ai shkroi pėr Washington Post se gjėrat do rrinin njėsoj nė kompani, por nuk mohoi se ndryshimet do tė ishin tė paevitueshme.

Eksploruesi brenda tij ėshtė i apasionuar pas udhėtimeve nė hapėsirė

Qė prej kohės kur ishte fėmijė, ishte kaq shumė i interesuar pėr flutuurimet hapėsinore. Nė vitin 2000, ai filloi njė kompani hapėsinore, "Blue Origin, LCC" me vizionin qė tė shkurtonte shpenzimet e udhėtimeve nė hpėsirė, kėshtu qė ēdokush do mund tė fluturonte.

Hapi i rradhės? Amazon Prime Air

Projekti i tij mė i fundit "Amazon Prime Air", pėrdor dronėt pėr tė shpėrndarė produkte dhe shėrbime te konsumatorėt.

Megjithatė, Administrata Federale e Aviacionit (Federal Aviation Administration) nuk e ka aprovuar ende projektin pasi rregullat dhe rregullatorėt nuk e lejojnė pėrdorimin e dronėve pėr qėllime komerēiale. Paēka kėsaj tė fundit, Jeff Bezos ka shpresė se do ta realizojė kėtė projekt brenda pak vitesh.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
)E!+d

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė