Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

4 strategji marketingu pėr ti bėrė konsumatorėt tė pėlqejnė markėn tuaj.

Ne jetojmė nė njė botė tė mbushur me reklama. Pa to, nuk do tė kishte televizion dhe radio, as media sociale- ose duhet tė paguanim mė shumė para pėr gjėra tė thjeshta.

Strategjia e marketingut ėshtė pjesa mė e rėndėsishme e njė biznesi.
Strategjia e marketingut ėshtė pjesa mė e rėndėsishme e njė biznesi.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/07/2016 23:35

Sipas Revcontent, "86% e konsumatorėve thonė se reklamat janė tė nevojshme pėr tė marrė pėrmbajtje tė lirė nė internet." Dhe ndėrkohė qė ėshtė e vėrtetė pėr pjesėn mė tė madhe, kjo nuk u jep tregtarėve lirinė ti mėrzisin konsumatorėt.

Kėtu janė 4 strategji qė i bėjnė konsumatorėt tė lumtur qė tė shohin reklamat tuaja:

1.Bėjeni reklamėn personale.

Nuk ka asgjė mė tė mėrzitshme se njė shitės nxitės, mos e lejoni marketingun e biznesit tė bėhet nga kėto persona. Tė fusėsh markėn tuaj nė fytin e kėtyre njerėzve ėshtė njė dėshtim i madh, ėshtė jo efektiv. Nė reklamim, terreni ku veprohet ka nė qendėr konsumatorin, kėshtu strategjia juaj duhet ta reflektojė kėtė. Tek konsumatorėt duhet tė tregtohet nė mėnyrėn qė ata duan tė tregtojnė.

2. Bėjeni reklamėn tė pėrshtatshme.

Jo tė gjitha pėrmbajtjet e marketingut mund tė personalizohen, sigurisht, ju nuk e dini kush do ta lexojė reklamėn tuaj, dhe pėr ēfarė tjetėr ėshtė i interesuar ai person. Por ju mund tė siguroheni se ēfarė kėrkon masa e njerėzve tė cilėve ju dėshironi ti bėni konsumatorė. Nėse pėr shembull, keni njė kompani artikujsh, nėse vendosni nė fund tė ēdo artikulli artikuj tė tjerė qė lidhen me atė qė konsumatori lexoi, dhe artikulli ėshtė i vėshtirė pėr tu gjendur nė ndonjė mėnyrė tjetėr, ju do tė bėheni i besueshėm, dhe njė burim i vlefshėm.

3. Bėjeni reklamėn nė kohėn e duhur.

Koha ėshtė njė faktor shumė i rėndėsishėm. Ka disa gjėra qė konumatorėt mendojnė se janė shumė tė mėrzitshme: njė kupon pėr verifikimin e faturės pėr njė produkt tė sapo blerė, e papėrdorshme nga askush qė nuk ka hapsirė ose buxhet pėr tė blerė diēka para se kuponi tė skadojė, kėshtu qė ata nuk mund ta pėrdorin atė. Reklama tė pėrsėritura nė lajmet nė Facebook pėr njė produkt qė ata tashmė e kanė blerė.

Pėrdorni reagimet e konsumatorėve nga shikimet dhe media sociale pėr tu dhėnė atyre atė qė ata kėrkojnė. Bėni disa testime pėr tė parė se kush funksionon mė mirė.

4. Bėjeni markėn tuaj tė lidhshme me gjėra tė tjera.

Nuk ka rėndėsi nėse ėshtė njė eksperiencė qė konsumatorėt kanė pasur, duhet tė krijoni pėrmbajtje qė prek dhe lidhet me emocionet e njeriut nė njė strategji tė zgjuar. Emocionet janė njė motivues shumė i madh.

Gjeni diēka qė i bėn ata tė ndihen qėnie njerezore me njė tru, dhe jo njė "mundėsi". Bėjeni kėtė markėn tuaj.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
J]\jV

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.