Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Microsoft fillon tė marrė rezervime pėr Windows 10

Microsoft konfirmoi se Windows 10 do tė nxirret nė treg mė 29 korrik 2015 me njė pėrmirėsim tė ri.

Formati i ri i Windows 10 qė pėrbėhet edhe nga butoni Start.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 26/07/2015 15:46

Microsoft konfirmon qė do tė japė falas pėr kompjuterat personalė PC dhe tabletet qė aktualisht pėrdorin Windows 7 dhe Windows 8.1, por gjithashtu Windows 10 do tė jetė nė pajisjet e reja.

Sistemi OS do tė jetė nė dispozicion pėr pajisje tė tjera me vonė gjatė kėtij viti. Gjithsesi, Microsoft nuk ka bėrė me dije se kush nga shtatė Windows 10 tė krijuara do tė nxirret nė treg. Windows 10 pėrfshin menunė Start, e cila u kthye nė Windows 8.1 pas pėrjashtimit tė saj nga Windows 8, ku dhe zemėroi shumė pėrdorues. Pėrdoruesit mund tė rezervojnė programe falas tani.

Karakteristika tė reja nė Windows 10.

Windows 10 mban tiparet e asistentit dixhital personal Microsoft Cortana. Cortana ėshtė e integruar brenda Microsoft Edge, shfletuesit tė ri tė ndėrtuar nga fillimi pėr Windows 10. OS i ri gjithashtu pėrfshin Windows Hello, i cili i pėrshendet pėrdoruesit me emėr. Ai pėrfshin vėrtetimin biometrik kėshtu qė pėrdoruesit mund tė kyēen nė kompjuterin e tyre personal PC pa fjalėkalim.

Nė Windows 10 punon paketa e plotė e Office 2016, sė bashku me aplikacionet e reja tė Universal Windows pėr Word, Excel, PowerPoint dhe Outlook qė ofrojnė njė pėrputhje me eksperiencat e prekjes dhe provojės sė parė nėpėr njė varg tė gjatė pajisjesh. OS gjithashtu ka karakteristika tė Windows Continuum, qė transformon aplikacionet e desktopit pėr pėrdorimet e pajisjeve tė telefonave celularė ose e kundėrta, dhe i lė telefonat Windows tė pėrdoren si kompjuter personal PC. Veē kėsaj, Windows 10 i lejon pėrdoruesit tė luajnė lojėra nė faqen e lojėrave nė rrjet Xbox duke pėrdorur kompjuterat pėrsonalė PC ose tabletat.

Garanci, Paralajmėrime dhe Ankesa.

Pėrdoruesit e Windows 7 dhe Windows 8.1 nė PC dhe laptopė duhet tė regjisrohen pėr njė vit qė tė mund tė pėrdorin Windows falas pėr njė vit. Botimet e The Enterprise pėr kėto OS nuk do tė kualifikohen. As pėrdoruesit e pajisjeve qė pėrdorin Windows Vista ose XP, ose versione private tė Windows, nuk do tė kualifikohen. Upgrate falas ėshtė i kushtėzuar nga jeta e pajisjes nė tė cilėn ėshtė instaluar.

Cortana nuk do tė jetė e disponueshme nė tė gjitha tregjet kur programi tė lanēohet. Windows Hello do tė kėrkojė njė aparat kamera, me ndriēues me rreze infra tė kuqe pėr njohjen e fytyrės, identifikimin e irisit tė syrit, apo lexuesin e shenjave tė gishtave do tė ndihmojė Windows Biometric Framework. Programi Continuum pėr telefonat do tė jetė i disponueshem vetėm nė modelet e zgjedhura nė lanēim.

Nėse nuk ka dhimbje, nuk ka tipare tė reja tė fituara.

Pėrdoruesit duhet tė blejnė njė laptop ose njė desktop tė ri qė tė mund tė pėrdorin dhe tė eksplorojnė tėrėsisht tiparet e Windows 10, dhe ky ėshtė "absolutisht qėllimi," tha Wes Miller, analist i lartė nė Directions on Microsoft. "Windows 10 punon mirė nė njė pajisje ekzistuese, duke e pėrdorur pjesėn mė tė madhe tė OS sė re - por nėse ju doni tė pėrdorni tė gjithė tiparet e reja, sidomos Windows Hello - duhet tė blini njė kompjuter personal PC tė ri," tha ai pėr TechNewsWorld. Pėrsėri, shumė aplikacione ekzistuese tė Windows qė nuk ofrojnė nivel tė ulet sigurie dhe funksionalitet menaxhues do tė punojnė nė Windows 10, tha Miller, edhe pse pėrputhshmėria e plotė mbetet njė ēėshtje mė vete. "Microsoft po heq nga programet tiparet e prodhuara nga vetė ajo tė Media Center, edhe nėse keni paguar pėr tė nė tė shkuarėn," theksoi ai.

Te shkelmosh pėrdoruesit e RT dhe ta hedhėsh nė buzė tė trotuarit.

Pajisjet qė pėrdorin Windows RT nuk do tė jenė tė aftė tė pėrdorin Windows 10, zgjidhi misterin Al Hilwa, drejtor i programeve tė kėrkimeve nė IDC. Kjo i lė blerėsit e Microsoft Surface RT dhe Surface 2 jashtė nė tė ftohtė. "Qėkur kėto pajisje mund tė funksiononin vetėm nė versionin ARM tė Windows 10, dikush mund ta imagjinojė qė pajisjet do tė ishin tė afta tė funksiononin nė Windows 10 Mobile," tha Hilwa pėr TechNewsWorld. "Microsoft ka vendosur qė Surface ka kėrkesa unike pėr hardware, qė e bėn makinėn tė paaftė pėr tė funksionuar nė kėtė OS, ose eksperienca e tij apo cikli i testimit nuk ka qėnė i mjaftueshėm pėr pajisje me ekran tė madh."

Thjesht duke ndjekur praktikat e industrisė.

Ėshtė e kuptueshme qė Cortana nuk do tė jetė i disponueshėm globalisht kur Windows 10 tė hidhet nė treg, tha Miller. "Google dhe Apple kanė bėrė tė njėjtėn gjė nė tė shkuarėn, por tė lokalizosh njė asistent inteligjent nuk ėshtė e lehtė," shpjegoi ai. "Unė pres qė Windows 10 do tė arrijė nė vende tė tjera gjatė muajve dhe viteve tė ardhshėm." Windows10 "do tė punojė nė njė brez tė kositur shumė tė rėndėsishėm me sistemet ekzistuese," theksoi Miller. Ndėrkohė qė pajisjet ekzistuese hardware mund tė mos jenė tė afta tė shfrytėzojnė karakteristika tė reja tė sistemit OS, "Ky ėshtė zakonisht rasti kur njė sistem i ri OS del nė treg."

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
f jHH

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė