Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gabimet e zakonshme qė duhen shmangur nė biznes

Nė ditėt e sotme kur teknologjia po ecėn me ritme tė shpejta dhe tė gjithė konkurojnė pėr tė sjell risi, lind dėshira pėr tė patur njė produkt i cili mė vonė mund tė kthehet nė biznes.

Gabimet e zakonshme qė duhen shmangur nė biznes
Gabimet e zakonshme qė duhen shmangur nė biznes
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/11/2017 13:02

Tė shumtė janė startup-et apo sipėrmarrėsit e rinj qė po luftojnė pėr tė qėnė nė majė.

Megjithatė suksesi i vėrtetė nuk blihet dhe nuk arrihet me njė kapsitje tė syve. Ėshtė njė udhėtim i vėshtirė dhe shpesh shoqėrohet me gabime qė lindin gjatė rrugės.

Kėto janė gabimet qė bėjnė shpesh sipėrmarrėsit e rinj:

Tė ndihesh superior

A e keni dėgjuar shprehjen, "Krenaria vjen para rėnies"? Epo, ja qė e mėsuat tani.

Kur njerėzit fillojnė tė ndihen tė paarritshėm, ata nuk arrijnė tė shohin gjėrat e vogla qė e bėjnė njė biznes tė funksionojė. Prandaj shumica dėshtojnė.

Merrni shembull nga Jeffrey Hayzlett. Kur ishte Shefi i marketingut tė Kodak ai i pastronte vet tapetet. Kjo ėshtė njė mėnyrė pėr tė shmangur hipnozėn e pėrsosmėrisė.

Tė festosh pėrpara fitores

Nė biznes, gjėrat lėvizin shumė shpejt. Prandaj disa njerėz fillojnė tė gėzohen para kohe.

Pėr shembull, kompania Kineze e smartphone-ėve Xiaomi shiti 72 milionė smartphone nė vitin 2015. Ata menduan se arritėn majėn prandaj filluan festimet. Por entuziasmi nuk zgjati shumė. Nė vitin pasardhės ata humbėn 20% tė aksioneve globale nė tregun e smartphone-ėve sepse nuk kishin asnjė mundėsi pėr zgjerimin e tregut tė tyre nė Kinė.

Edhe kur je i suksesshėm, gjithmonė tregohu i gatshėm pėr sfidat e ardhshme. Terreni i ri gjithmonė sjell sfida tė reja. Shiko pėrpara, jo mbrapa.

Asnjėherė mos u dorėzo

Emrat mė tė mėdhenj qė njihni sot, nuk janė bėrė tė suksesshėm brenda natės. Ėshtė thelbėsore qė tė mos dorėzoheni edhe atėherė kur ndiheni tė pafuqishėm.

Jeff Bezos, themeluesi i Amazon, ėshtė njė shembull i mirė. Jeff nuk nxorri asnjė fitim nga Amazon nė nėntė vitet e para. Imagjinoni sikur ai tė ishte dorėzuar. Ai asnjėherė nuk do tė ishte bėrė njė nga njerėzit mė tė suksesshėm nė botė. Nėse biznesi juaj nuk po bėn para tani nuk do tė thotė qė nuk do tė bėj mė vonė.

Asnjėherė mos u dorėzo.

Tė nėnvlerėsosh gjatėsinė e udhėtimit

Ky ėshtė mėsimi mė i rėndėsishėm. Shumė kompani kanė bėrė njė rrugė tė gjatė pėr tė arritur suksesin qė kanė sot. Pėr shembull: FedEx, Amazon dhe Microsoft.

ESPN ėshtė njė shembull tjetėr. Ata filluan nė vitin 1978. Ata u pėrballėn me njė periushė shumė tė vėshtirė pėrpara se tė fillonin tė mblidhnin fitime nė mes tė viteve 1980. Sot ata janė njė nga kanalet mė tė mėdhenj sportive nė botė.

Nėse do tė jesh i suksesshėm duhet tė durosh, rruga ėshtė e gjatė.

Kėto janė katėr gabimet qė shumica e sipėrmarrėsve tė rinj bėjnė. Kuptojini ato dhe nxirrini jashtė sistemit tuaj qė tė jeni i sigurt nė rrugėn tuaj drejt suksesit si njė pronar biznesi.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
NFb0A

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė