Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė siguroheni qė biznesi juaj do tė ecė edhe pa ju?

Planifikimi i vazhdimėsisė mund tė jetė i frikshėm, madje edhe dėshpėrues pėr disa. Pas tė gjithash, planifikimi qė dikush tjetėr tė marrė pėrsipėr kompaninė para se tė largoheni nuk ėshtė gjėja mė emocionuese.

Si tė siguroheni qė biznesi juaj do tė ecė edhe pa ju?
Si tė siguroheni qė biznesi juaj do tė ecė edhe pa ju?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/02/2018 21:42

Nėse po planifikoni tė tėrhiqeni nė ndonjė pikė, ose nėse po shpresoni tė largoheni nga roli aktiv nė biznesin ditor tė kompanisė tuaj, atėherė nėse keni dikė tė gatshėm i cili pret ta marrė pėrsipėr ėshtė e rėndėsishme pėr suksesin e vazhdueshėm tė kompanisė.

Unė isha 21 vjeēar kur mora vendimin tė tėrhiqesha herėt, ndoshta njė ambicie e lartė. Pas tė gjithash; nė atė kohė, vetėm sa kisha themeluar kompaninė time, Renters Warehouse, dhe kisha mė pak se njė vit tė pėrvojės nė operime pas meje. Por ishte njė ėndėrr e imja, kėshtu qė vendosa ta realizoj atė.

Njėra prej gjėrave qė e kuptova ishte se njė kompani nuk duhet tė varet nga njė person pėr tė mbijetuar. Kėshtu qė fillova tė ndėrtoj dhe tė rris kompaninė time, tė gjitha duke u siguruar se nuk po varej nga unė.

Qėllimi im ishte tė largohesha kur t'i mbushja 27 vite. Pėr tė bėrė kėtė, kisha nevojė pėr njė plan, 7 milion dollarė pas taksave dhe njė pasardhės tė marrė rolin tim nė kompani.

Nė shumė mėnyra, posedimi i njė strategjie tė largimit nė mendje nga fillimi mė mbrojti nga shumė sherre. Isha nė gjendje tė ndėrtoja kompaninė time mbi idenė se nė fund do tė drejtohej nga dikush tjetėr. Pasardhėsi im ishte nė gjendje tė pėrshtatej lehtė pasi kompania asnjėherė nuk u dizajnua tė varej nga unė.

Mori punė, por ky ndryshim ishte shumė i vlefshėm. Jam krenar tė them se qė nga tėrheqja ime, Renters Warehouse vazhdon tė rritet dhe tė lulėzojė.

Planifikimi i vazhdimėsisė shpesh merr vite pėr t'u bėrė, kėshtu qė ėshtė e rėndėsishme tė filloni mė herėt. Kėtu janė disa gjėra tė cilat mė kanė ndihmuar tė pėrgatitem pėr njė largim tė suksesshėm.

Ndėrtoni njė themel tė ngurtė

Ēelėsi i njė tranzicioni tė suksesshėm ėshtė tė filloni tė ndėrtoni njė themel tė ngurtė qė nga fillimi. Mos dizajnoni kompaninė tuaj tė varur nga ju, merrni kėtė qasje, dhe kompania juaj do tė pėrfundojė keq nga momenti qė largoheni nga dera. Provoni tė punoni drejt zbatimit tė sistemeve tė qarta tė cilat dikush tjetėr do tė jetė nė gjendje qė t'i ndjekė lehtė. Nė kėtė mėnyrė, kur largoheni, kompania juaj mund tė funksionojė mirė nė mungesėn tuaj.

Vendosni data tė synimit

Para se tė kėrkoni pasardhės potencialė, ėshtė e rėndėsishme tė keni njė datė synimi. Pas tė gjithash, kjo ėshtė e drejtė, ėshtė e vėshtirė tė mbani njė kandidat potencial pa njė kohė tė caktuar. Vendosja e qėllimeve tė qarta ju jep mundėsinė tė ndani gjėrat nė hapa tė menaxhuar dhe iu jep mundėsinė tė keni njė plan mė efikas.

Identifikoni rolet kyēe

Identifikoni rolet kyēe nė kompani tė cilat duhet tė mbushen. Nuk do tė jetė vetėm "pozita juaj". Varėsisht se sa ėshtė rritur kompania juaj, ju duhet tė mendoni se sa role tė ndryshme keni nė biznes. Nėse po merrni pasardhėsin tuaj nga brenda sikur unė, ju duhet tė mbushni edhe pozitėn e tyre gjithashtu.

Definoni kompetencat e kėrkuara pėr kėto role

Vendosni se ēfarė aftėsish kėrkohen pėr tė mbushur rolet tė cilat i keni identifikuar. Sapo tė vendosni kėto, ju mund tė filloni tė vlerėsoni njerėzit bazuar nė kėto kritere. Unė besoj fuqishėm se talentet mė tė mira janė brenda, por sigurisht, kjo varet nga vendi prej tė cilit duhet t'i merrni.

Planifikoni tė ardhmen

Kur kėrkoni njė talent ose njė pasardhės, ėshtė njė ide e mirė tė mendoni pėr tė ardhmen. Mos mendoni vetėm ku ėshtė kompania juaj pėr momentin, por pyesni veten si do tė jetė mė vonė. Cili talent mund ta dėrgojė kompaninė pėrpara? Pasardhėsi juaj ideal mund tė jetė dikush me aftėsi tėrėsisht tė tjera.

Pėrgatisni ekipin tuaj

Unė besoj se ėshtė e rėndėsishme tė keni punonjės dhe menaxhment tė cilėt investojnė nė vizionin tuaj afat-gjatė. Posedimi i njė ekipi mbėshtetės mund ta bėjė tranzicionin shumė mė tė lehtė pėr tė gjithė. Qė pasardhėsi juaj tė shkėlqejė, ekipi juaj duhet tė nė dispozicion dhe ta mbėshtesė atė plotėsisht.

Trajnoni dhe fuqizoni pasardhėsin tuaj

Pėrderisa ju mund tė ndjeni keqardhje pėr faktin se nuk keni njė kandidat tė pėrshtatshėm pėr ta lėnė nė vendin tuaj, fakti ėshtė se nuk ka ndonjė pasardhės "tė gatshėm". Edhe kandidati mė i mirė do tė kėrkojė trajnim.

Testi mė i mirė ėshtė t'i jepni pasardhėsit potencial disa nga pėrgjegjėsitė tuaja. Unė kėrkova tė fuqizoj shumė ekzekutivė kyē nė kompaninė time. Iu dhashė atyre qasje tė plotė ndaj librave dhe i thirra ata nė vendime tė rėndėsishme. Nga fillimi, ata ishin tė pėrfshirė nė gjithēka nga marka nė vendimet e punėsimit.

Zbatoni matjet

Nė fund, nėse po planifikoni tė mbani disa matje tė pėrfshirjes pasi tė largoheni, ėshtė e rėndėsishme tė zbatoni njė sistem i cili do tė gjurmojė se sa mirė po menaxhon pasardhėsi juaj kompaninė. Unė pėrdor njė sistem i cili pėrdor metrika madhore pėr tė gjurmuar shėndetin e kompanisė. Kėto metrika pėrfshijnė rritjen muaj pas muaji, pėrqindjen e kėnaqėsisė sė konsumatorėve, njėsitė mesatare nėn menaxhim pėr punonjės, llogaritė e reja dhe llogaritė e anuluara.

Kėta numra mbajnė njerėzit tė pėrgjegjshėm, matin suksesin dhe ju japin paqe tė mendjes kur shikoni numrat nė baza javore ose mujore. Si njė Kryeshef Ekzekutiv i tėrhequr, kjo mė jep mundėsinė tė shoh operimet ditore tė kompanisė por edhe mė jep mundėsinė tė ndėrhyj nėse shoh njė problem.

Mbani nė mend se ka tė bėjė mė pak me planin dhe mė shumė me rezultatin. Ēdo plan i vazhdimėsisė do tė jetė ndryshe dhe do tė dizajnohet nė bazė tė nevojave tė kompanisė tuaj. Planet mė tė mira duhet tė ndryshojnė nė bazė tė kėrkesave sė kompanisė tuaj.

Brenton G. Hayden, CEO i Renters Warehouse
Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
aW.Q

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.