Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Warren Buffett ju tregon si tė bėni milionin e parė

Pėrdorni kėto kėshilla tė Warren Buffett qė tė mund tė realizoni ėndrrėn e tė qėnit milioner.

Warren Buffett ju tregon si tė bėni milionin e parė
Warren Buffett ju tregon si tė bėni milionin e parė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 19/11/2017 11:49, Ndryshuar: 19/11/2017 18:58

Nėse jeni duke kėrkuar pėr kėshilla financimi ose jeni duke u pėrpjekur pėr madhėshtinė financiare Warren Buffett mund tė jetė modeli i pėrsosur pėr t'u ndjekur. I njohur pėr kompaninė e tij Berkshire Hathaway, Bufet zotėron njė shumė neto prej 80.7 miliardė dollarėsh sipas Forbes, por i quajturi ndryshe Orakulli i Omaha-s nuk lindi me njė lugė argjendi.

Deri nė moshėn 30 vjeēare arriti tė bėnte 1 milionė dollarė. Nėse kėrkoni kėshilla tė mira pėr tė bėrė investime ose se si tė bėni njė milionė dollar, ai ėshtė modeli qė duhet ndjekur. Nėse ndiqni kėto kėshilla nga Buffet, ju do tė jeni nė rrugėn e duhur pėr tė bėrė milionin e parė.

Nė pamje tė parė, ndėrtimi i njė vlere neto prej $1 milion mund tė duket i paarritshėm, por ėshtė mė realiste se sa mendoni. Nė fakt, ju nuk keni nevojė as pėr njė biletė fituese llotarie, as pėr tė ardhura qė ju japin garanci tė madhe qė tė mund tė arrini kėtė shumė.

Tė ardhurat tuaja vjetore sigurisht luajnė njė rol, por nė tė vėrtetė mėnyra se si i shpėrndani paratė tuaja ka mė shumė rėndėsi se tė ardhurat tuaja.

Kur bėhet njė planifikim siē duhet, kur ekziston njė etikė pune e fortė, zakonet e shpenzimeve tė pėrgjegjshme dhe investimi i suksesshėm mund tė rrisin shanset tuaja pėr tė arritur shifrėn 1 milionė dhe pėr tė shkuar mė tej.

Arritja e kėtij qėllimi do t'ju kėrkojė tė bėni disa sakrifica, por ndjenja e sigurisė financiare ėshtė pa ēmim. Nėse doni seriozisht tė bėheni milionerė, ėshtė koha tė filloni tė bėni disa lėvizje tė mėdha.

Ndiqni rrugėn e Warren Buffett pėrmes kėtyre kėshillave:

1. Zhvillo si fillim njė mentalitet sipėrmarrės

Si i ri Buffett kishte aftėsinė pėr tė menduar jashtė kornizave dhe pėr tė gjetur mėnyra kreative se si tė bėnte para. Ai kishte njė punė ku i duhej tė shpėrndante gazeta dhe kishte njė biznes tė pinball machine.

Kėshtu qė mėsoni nga Buffett, nėse doni tė bėheni milionerė qėndroni nė biznes derisa tė jeni tė vjetėr. Kėrkoni pėr mėnyra pėr tė fituar mė shumė para dhe sapo tė keni fituar, krijoni njė plan kursimi dhe filloni tė investoni.

Sipas Joshua Wilson, njė partneri nė Fort Worth, Texas me bazė nė Worth Pointe, ata qė investojnė herėt kanė tendencė tė ruajnė mė shumė, ata qė investojnė herėt priren tė jenė mė tė ndėrgjegjshėm dhe nė fusha tė tjera. Kanė aftėsinė tė kuptojnė se ku mund tė bėjnė investime tė menēura.

2. Ri-investoni fitimet tuaja

Nėse fitoni para nga njė investim, riinvestojini ato, mos i shpenzoni pėr gjėra tė kota. Ndėrsa ishtė adoleshent Buffett sė bashku me njė mikun e tij blenė njė makinė flipper-i pėr vetėm 25 dollarė. Fitimet e tyre i riinvestuan dhe arritėn tė kenė 8 tė tilla. Kur partneriteti i tyre u shkėput Buffett investoi nė biznese tė tjera.

Neil Napier, CEO dhe themelues i KV Social, njė kompani qė ofron zgjidhje tė marketingut tė mediave sociale kėshillon:

"Ēdo muaj ruani 10-25 % tė fitimeve tuaja dhe investojini nė biznese tė tjera. Sepse dhe nėse ndodh qė njė biznes tė mos funksionojė mė ju do tė keni tė tjerėt".

3. Shmangni borxhet e panevojshme

Ju mund ta njihni shprehjen: "Ju duhet tė shpenzoni para pėr tė fituar para". Krijimi i njė kompanie kėrkon njė kapital tė caktuar, pėr kėtė arsye disa persona futen nė borxh pėrmes kredive pėr tė bėrė investimet e nevojshme. Warren Buffett kėshillon qė tė shmangni kreditė.

"Nėse jeni i zgjuar, do tė bėni shumė para pa marrė hua," vazhdoi Buffett. "Unė kurrė nė jetėn time nuk kam marrė hua njė sasi tė konsiderueshme parash".

4. Nėse duhet tė merrni patjetėr hua, merrni sa mė pak, me njė normė tė ulėt interesi

Nėse po pėrpiqeni tė bėni miliona dollarė dhe ju duhet tė huazoni, merrni hua vetėm atė qė ju nevojitet nė njė normė tė ulėt interesi fikse. Pastaj, paguani borxhin sa mė shpejt qė tė mundeni.

5. Jeto thjesht

Pyesni veten se si tė bėni miliona si Buffett? Pėrveēse tė ndiqni strategjitė e tij tė investimit mos harroni tė bėni tuajėn dhe stilin e tij tė jetesės. Pėrgjithėsisht njerėzit sa mė shumė fitojnė aq mė shumė shpenzojnė. Ata bėjnė pjesė tė stilit tė tyre tė jetesės makina mė tė mira, shtėpi luksose tė mėdha dhe pushime nė vėnde tė shtrenjta. Por Buffett ka njė qasje tėrėsisht tjetėr.

Pavarėsisht miliardave ai bėn njė jetė tė thjeshtė dhe modeste. Ai jeton nė Omaha, Nebraska, nė njė shtėpi tė thjeshtė tė blerė pėr 31 500$, dhe nė 2016 mori vetėm njė rrogė bazė prej 100 000$ si kryetar dhe shef ekzekutiv i Berkshire Hathaway.

Sa mė shumė shpenzoni aq mė shumė kohė do t'ju duhet tė mblidhni shumėn prej 1 milion dollarėsh. Nėse jetoni thjesht dhe minimizoni shpenzimet, ka mė shumė mundėsi pėr tė kursyer, investuar dhe fituar. Ju kėshillohet tė ndiqni stilin e jetesės sė Buffett.

6. Asnjėherė mos ndaloni sė mėsuari

Nuk keni nevojė pėr njė diplomė pėr tė bėrė miliona, por sipas Daniel Nyiri, CEO dhe themelues i kompanisė pėr trajnim personal 4U Fitness, ju duhet tė ushqeni mėndjen tuaj. Kjo gjė mund tė ju ndihmojė tė kuptoni se si funksionojnė investimet dhe biznese tė ndryshme. Buffet mund tė jetė njė gjeni investimesh, por kjo nuk e pengon atė tė lexojė dhe tė ndėrtojė mbi atė qė di.

"Buffet thotė se lexon tė paktėn katėr orė nė ditė", tha Nyiri. "Nėse doni tė jeni milioner duhet tė jeni mė tė mirėt nė diēka, dhe mėnyra e vetme pėr tė ecur pėrpara ėshtė tė ushqyeni mėndjen". Me siguri njė person i thjeshtė nuk e ka kėtė kohė pėr tė lexuar, por ju mundet qė tė mėsoni sa mė shumė tė jetė e mundur pėrmes pjesėmarrjes nė konferenca apo seminare, si dhe tė bėni kurse online.

7. Rrethojeni veten me njerėz qė ju motivojnė

Buffett inkurajon qė ta rrethoni veten me njerėz qė janė mė tė mirė se ju.

"Zgjidh ata bashkėpuntorė sjellja e tė cilėve ėshtė mė e mirė se e juaja, kjo do tė ju ndihmojė qė dhe ju tė ndiqni atė rrugė". Njerėzit qė ju rrethojnė mund tė ju motivojnė pėr mirė ose pėr keq.

Qė tė mund tė bėni gjėra tė mėdha duhet tė ndiqni si shembuj njerėz tė suksesshėm. Kjo ėshtė arsyeja pse Buffett ndan miqėsi me njerėz nga fusha e biznesit, siē ėshtė miqėsia 25 vjeēare me Bill Gates.

Ēėshtja ėshtė e thjeshtė: Pėr tė bėrė shumė para duhet t'i zgjidhni bashkėpunėtorėt tuaj me menēuri. Kjo nuk do tė thotė qė tė prishni marrėdhėniet me miqtė tuaj aktual, por siē sqaroi Nyiri, ju nuk mund tė bėheni milionerė nėse qėndroni me njerėz qė vetėm justifikohen ose qė ju thonė se ju nuk mund ta bėni atė.

8. Mos i neglizhoni mundėsitė

Pėr tė krijuar milionin e parė mund tė ju duhet tė pėrballeni me shumė rreziqe dhe tė dilni jashtė zonės tuaj tė rehatisė, gjė e cila kėrkon vetėbesim. Frika dhe dyshimi tek vetja nė kėtė rrugė mund tė jenė njė pengesė. Mundėsitė e mira nuk ju trokasin ēdo ditė. Lėvizjet e mira tė Buffett janė njė dėshmi se ai di t'i shfrytėzojė mundėsitė. Ndėrsa fliste me studentėt e Universitetit tė Georgia-s ai i dha atyre kėtė kėshillė: "Kapni mundėsitė e mėdha nė jetė".

"Ne nuk bėjmė shumė gjėra nė jetė, por kur zgjedhim tė bėjmė diēka tė madhe dhe tė mirė, ne duhet ta bėjmė atė"- tha Buffett. "Edhe nėse pėrpiqeni paksa pėr ta kapur atė, ėshtė njėlloj sikur tė mos keni bėrė asgjė. Ju duhet ta kapni atė patjetėr kur ajo vjen, sepse ju nuk do tė keni 500 mundėsi tė mėdha".

9. Bėni bilancin

Mes qasjes sė tij tė investimeve, filozofive tė biznesit dhe stilit tė thjeshtė tė jetesės , "Orakulli i Ohamas" siē njihet dhe ndryshe, ėshtė njė model i rėndėsishėm financiar. Pas sė gjithave, investimet e Buffett kanė shtuar miliarda nė vlerėn e tij neto.

Ai jo vetėm di si tė fitojė para, por di dhe si tė kursejė para. Ju nuk duhet tė imitoni ēdo lėvizje tė tij, por nėse pėrfshini disa nga strategjitė e tij, ju mund tė zbuloni njė rrugė drejt lirisė financiare.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
TGQcW

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė