Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Thėniet mė frymėzuese tė sipėrmarrėsit inovator Bill Gates

Miliarder, inovator, filantrop, Bill Gates ka veshur shumė kapele dhe ka frymėzuar shumė njerėz.

Thėniet mė frymėzuese tė sipėrmarrėsit inovator Bill Gates
Thėniet mė frymėzuese tė sipėrmarrėsit inovator Bill Gates
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/11/2017 15:13

Pasi themeloi Microsoft nė 1975, Gates hapi rrugėn drejt revolucionit tė kompjuterit personal.

Gates transformoi teknologjinė komplekse tė kompjuterėve nė vitet 1970 nė diēka qė ishte e arritshme pėr konsumatorėt e zakonshėm, njė mision qė ai e kishte patur qė herėt.

Nė moshė tė re Gates tregoi njė interes tė zjarrtė pėr kompjuterat, duke shpenzuar shumė kohė nė laboratorin e kompjuterave nė shkollėn e mesme. Nė moshėn 13 vjeēare ai krijoi njė program bazik qė i lejonte pėrdoruesit tė luanin lojėn tic-tac-toe.

Ai bashkėpunoi herėt, qė nė moshėn 15 vjeēare me bashkėfinancuesin e Microsoft Paul Allen, pas krijimit tė Traf-O-Data, njė program monitorimi i trafikut qė i siguroi atij 20 000 dollarėt e parė.

Gjithmonė njė student i shkėlqyer, Gates mori 1590 pikė nga 1600 tė mundshme nė testin e SAT, dhe u regjistrua nė Harvard, gjė e cila i gėzoi pamasė prindėrit e tij qė e inkurajuan atė tė vazhdonte studimet nė degėn e drejtėsisė.

Megjithatė dy vjet mė vonė Gates hoqi dorė, dhe zgjodhi tė krijonte njė partneritet biznesi me Allen nė New Mexico. Kėshtu u formua Micro-Soft i riemėruar mė pas si Microsoft.

"Gjeniu pas kompjuterėve" siē e njohim atė sot, renditet vazhdimisht nė top-listėn e njerėzve mė tė pasur nė botė, njė miliarder i ēertifikuar i cili njihet dhe si bamirės. Ndėrsa ka shkruar libra mjaft tė shitur anėmbanė botės si "Rruga pėrpara", Fondacioni Bill dhe Melinda Gates ka dhuruar miliarda dollar pėr tė luftuar sėmundjet infektive, dhe pėr tė rritur cilėsinė e jetės nė shumė vende tė varfra.

Ai ka nisur njė nismė sė bashku me gruan e tij dhe Warren Buffett, duke i kėrkuar njerėzve tė pasur tė dhurojnė sė paku gjysmėn e pasurisė sė tyre.

Kėto janė 9 shprehje tė Bill Gates, rreth suksesit, inovacionit dhe ēfarė do tė vijė mė vonė:

1.Pėr suksesin

"Suksesi ėshtė njė mėsues i keq. Ai i josh njerėzit e menēur nė mendimin se nuk mund tė humbasin".

2.Pėr inovacionin

"Pėrparimet mė tė mėdha tė njerėzimit nuk janė zbulimet e saj, por mėnyra se si kėto zbulime aplikohen nė mėnyrė qė tė zvogėlojnė pabarazinė".

3. Pėr ndryshimin

"Barriera pėr tė ndryshuar ėshtė njė gjė qė nuk kėrkon pak vėmendje, ajo ėshtė shumė komplekse".

4.Pėr tė mėsuarit

"Klientėt tuaj tė pakėnaqur janė burimi mė i mirė nga ku mund tė mėsoni".

5.Pėr marrjen e vendimeve

"Mos merr dy herė tė njėjtin vendim".

6.Pėr fuqizimin

"Unė kam njė grup njerėzish kurajoz, tė cilėve i them se ēfarė ėshtė e mirė dhe ēfarė jo. Kjo ėshtė mėnyra se si mund tė drejtoni njė ndėrmarrje tė madhe, duke marrė njerėzit mė tė mirė tė cilėt duan tė vazhdojnė tė bėjnė punėn e tyre".

7.Pėr kėmbėnguljen

"Gjeni tė tjerė qė ndajnė tė njėjtat interesa me ju, shihini barrierat dhe gjeni mėnyra pėr t'i kapėrcyer ato".

8.Pėr vendosjen e qėllimeve

"Nė shkencė, mrekullitė po ndodhin gjatė gjithė kohės".

9.Pėr progresin

"Inovacioni ėshtė njė nxitės i vėrtetė i progresit".


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
. O*T

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė