Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Parimet qė mund tė mėsoni nga Netflix pėr tė krijuar kulturėn e kompanisė tuaj

Pothuajse ēdo kompani teknologjike e suksesshme ka njė kulturė tė fortė, njė artikulim tė vėrtetė se si punojnė sė bashku punonjėsit.

Parimet qė mund tė mėsoni nga Netflix pėr tė krijuar kulturėn e kompanisė tuaj
Parimet qė mund tė mėsoni nga Netflix pėr tė krijuar kulturėn e kompanisė tuaj
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/11/2017 18:31

Ėshtė pothuajse e pamundur qė njė kompani tė ketė sukses pa njė kulturė tė tillė. Por kjo nuk do tė thotė se ata kanė njė kulturė tė mirė. Thjesht pyesni Reed Hastings.

Para se tė drejtonte Netflix nė dominimin global, ai bashkė-themeloi njė kompani software-ike qė u rrit nga garazhi nė IPO, por nė fund nuk mundi tė zhvillohej. Si drejtor i software-it Pure, Reed kishte ndėrtuar njė organizatė pėr tė cilėn nuk dėshironte tė punonte. Shitja e organizatės ishte njė lehtėsim dhe ai premtoi se do tė ishte shumė mė i kujdesshėm pėr kulturėn nė kompaninė e tij tė ardhshme.

Nė podcastin e Masters of Scale, Reed u bashkua pėr tė folur pėr mėnyrėn se si e formoi kulturėn nė Netflix dhe pėrse ai besonte se kjo ishte forca kryesore qė e lejoi atė tė zhvendosej nga marrja me qera e DVD-ve tė filmave nė ofruesin kryesor tė televizionit nė internet, duke llogaritur mbi 1/3 e tė gjithė trafikut tė internetit nė SHBA.

Kultura e ndjekur nga kompania Netflix i sheh punonjėsit dhe veten jo si njė familje, por si njė skuadėr futbolli, e cila po jep njė performancė tė lartė. Kėtė nuk mund ta vejė re kushdo dhe pikėrisht kėtu qėndron ēelėsi. Nėse ju mund ta mbroni kulturėn tuaj tė organizatės dhe ta mbani atė larg tė tjerėve duke patur grupe tė diversifikuar punonjėsish do tė keni njė formulė magjike.

Pėrveē kėsaj, rregulli kryesor qė kompania ndjek ėshtė qė ēdo punonjės e pyet veten se ēfarė ėshtė mė e mira pėr kompaninė kur merr njė vendim, pa patur njė rregullore tė shkruar qė duhet ta ndjekė. Pėr shembull, Netflix nuk ka njė kohė tė pėrcaktuar se kur punonjėsit mund tė marrin pushimet, pasi kompania i lejon ata t'i marrin ato nė periudhėn qė ata duan, duke mbajtur njė lidhje tė fortė dhe tė qėndrueshme me kompaninė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
&I5J$

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė