Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė ngjyre duhet tė pėrdorni nė marketing? Si mund tė pėrēoni mesazhin e duhur?

Ekspertėt e marketingut dhe dizajnerėt grafikė e kanė ditur prej kohėsh qė ngjyrat luajnė njė rol kryesor nė suksesin e njė fushate marketingu.

Ēfarė ngjyre duhet tė pėrdorni nė marketing? Si mund tė pėrēoni mesazhin e duhur?
Ēfarė ngjyre duhet tė pėrdorni nė marketing? Si mund tė pėrēoni mesazhin e duhur?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 16/12/2017 17:24

Ngjyra tė ndryshme krijojnė ndjesi tė ndryshme tek konsumatorėt, duke i dhėnė personalitet njė marke dhe duke ndikuar tek shitjet.

Mė poshtė Perspekti liston 10 ngjyrat qė rrisin shitjet dhe emocionet specifike qė krijon secila ngjyrė.

E kuqe

E kuqja ėshtė ngjyra e fuqisė. Tėrheq vėmendjen e njerėzve dhe e mban atė. Ja pėrse e kuqja ėshtė ngjyra mė e pėrdorshme nė marketing. Pėrdoreni, por vetėm mos e teproni!

Blu

Nė rastet kur doni tė dukeni tė besueshėm dhe tė hijshėm, ngjyra blu ėshtė e duhura pėr t'u pėrdorur. Kombinimi i saj me ngjyra tė tjera qė shkojnė, jep rezultate akoma mė tė mira.

Rozė

Kėrkoni vėmendjen e femrave tė reja? Nė kėtė rast nuk gabohet asnjėherė nėse pėrdoret ngjyra rozė apo ajo pink. Ėshtė ngjyrė gazmore, e llastuar dhe tėrėsisht femėrore.

E verdhė

E verdha ėshtė njė ngjyrė e fuqishme, por ėshtė gjithashtu mė e rrezikshmja. Pėrdoreni atė pėr tė tėrhequr vėmendjen e audiencės dhe bėjini tė ditur qė ju jeni tė sigurt pėr aftėsitė tuaja.

E gjelbėr

Ngjyra e gjelbėr ėshtė e gjithanshme. Ėshtė e ngrohtė, mikpritėse, duke i dhuruar konsumatorėve njė ndjesi tė mirė. Sė dyti, ėshtė njė simbol i shėndetit, mjedisit dhe dashamirėsisė. Sė fundmi, ajo ėshtė ngjyra e parave, kėshtu qė krijon mendime rreth pasurisė.

Vjollcė

Vjollca ėshtė ngjyrė mbretėrore, gjė qė do tė thotė se kur ajo pėrdoret i jep elegancė dhe prestigj materialeve tė marketingut.

E artė

Ngjyra e artė tregon gjithashtu elegancė dhe prestigj, por ka edhe elementė fuqie qė ngjyra vjollcė nuk i ka. Nė kombinim me vjollcėn ose tė gjelbrėn, e arta kthehet nė njė ngjyrė shumė tė fuqishme qė simbolizon pasuri dhe pastėrti.

Portokalli

Portokallia ėshtė energji. Ka forcė tėrheqjeje tė jashtėzakonshme, ėshtė e lezetshme dhe e freskėt. Ajo i bėn konsumatorėt tė ndjehen se po blejnė nga njė kompani qė dallon nga tė tjerat.

Kafe

Ngjyra kafe e tokės, njihet si njė ngjyrė e rehatshme, gjė qė pėrēon siguri dhe relaksim tek konsumatorėt.

E zezė

E zeza ėshtė njė tjetėr ngjyrė shumė e gjithanshme. Mund tė jetė moderne apo tradicionale, emocionuese ose relaksuese. E pėrdorur si njė ngjyrė kontrasti me njė ngjyrė tjetėr, e zeza shton dramė tek ēdo lloj ndjenje qė doni tė pėrēoni tek konsumatorėt.

Cilat ngjyra preferoni ju pėr marketing?

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
(>H-V

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė