Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

CEO i Amazon tregon teknikėn pėr tė patur mbledhje efektive

Mbledhjet shpesh herė janė humbje kohe, tė cilat nuk tė ēojnė askund.

CEO i Amazon tregon teknikėn pėr tė patur mbledhje efektive
CEO i Amazon tregon teknikėn pėr tė patur mbledhje efektive
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/11/2017 23:13

Ka shumė arsye pse kjo ndodh, por shumė herė ajo vjen pėr shkak tė mungesės sė pėrgatitjes. Ju mund tė dėrgoni njė axhendė mė parė, ju mund tė siguroni tė gjitha burimet qė ekipi juaj ka nevojė pėr njė takim produktiv, por kjo nuk do tė bėjė ndonjė tė mirė nėse njerėzit nuk marrin kohė pėr tė rishikuar dhe menduar pėr gjėrat pėrpara.

Tani ne e dimė sa e mrekullueshme ėshtė ideja qė njerėzit tuaj tė pėrgatiten mirė para ēdo takimi, por le tė bėhemi realistė: Shumė herė, kjo thjesht nuk do tė ndodhė.

Dhe kjo ėshtė ajo qė e bėn taktikėn e mėposhtme aq tė dobishme.

Njė taktikė nga Bezos: Filloni me heshtje

Mėsova pėr kėtė taktikė nga themeluesi dhe CEO i Amazon, Jeff Bezos, nė njė intervistė qė ai kishte dhėnė disa vjet mė parė.

Mė pėlqen ta quaj: fillimi i heshtur.

Si funksionon?

Nė procesverbalin e hapjes sė takimeve, pėrpara se tė fillojė ndonjė diskutim, Bezos dhe ekipi i tij i drejtuesve tė lartė lexojnė memorandume tė shtypura nė heshtje totale. Shkrimet kanė qenė tė njohura pėr tė arritur deri nė gjashtė faqe dhe heshtja mund tė zgjasė deri nė 30 minuta. Gjatė kėsaj kohe tė pranishmit lexojnė me vėmendje dhe shkruajnė shėnime nė fletė.

Por mė e rėndėsishmja, ata mendojnė.

"Pėr punonjėsit e rinj, kjo ėshtė njė pėrvojė e ēuditshme," thotė Bezos. "Ata thjesht nuk janė mėsuar tė ulen nė heshtje nė njė dhomė dhe tė bėjnė orėn e studimit me njė mori drejtuesish."

Bezos thotė se ky ushtrim ka njė qėllim tė mrekullueshėm: Ai siguron vėmendje tė pandarė nga ana e tė gjithė tė pranishmėve. Pėrveē kėsaj, ndihmon nė pėrgatitjen mė tė mirė tė atyre qė udhėheqin diskutimet, pėr shkak tė aftėsisė dhe mendimit tė fokusuar qė nevojitet pėr t'i bashkuar kėto memorandume sė bashku.

Nėse keni frikė se fillimi i njė takimi me njė periudhė tė gjatė heshtjeje do tė jetė kundėr produktive, unė mund t'ju siguroj se nuk ėshtė. Unė e kam pėrdorur kėtė metodė nė takimet e mia dhe nė fakt kursen kohė.

Por mė e mira nga tė gjitha, fillimi i heshtur u jep njerėzve tuaj atė qė ata kanė nevojė mė sė shumti pėr tė bėrė punėn e tyre mė mirė:

Kohėn.

Shumica prej nesh e dinė se tė menduarit e fokusuar dhe reflektimi i zgjatur mund tė ēojnė nė zbulime tė thella. Problemi ėshtė se thjesht nuk e marrin kohėn pėr kėtė ushtrim tė vlefshėm.

Por ky investim i vogėl pėr disa minuta mund tė prodhojė dividente tė mėdha, nė formėn e diskutimit mė kuptimplotė dhe bashkėpunimit tė frymėzuar. Ajo mund t'i transformojė takimet nga njė e keqe e dhimbshme dhe e domosdoshme nė njė shkėmbim mė tė hapur, tė kėnaqshėm dhe produktiv, vendi ku lindin ide tė mėdha apo tė rafinuara.

Dėshironi ta ofroni kėtė nė ekipin apo organizatėn tuaj?

Atėherė mendoni t'u jepni disa prej takimeve tuaja tė ardhshme njė nisje tė heshtur.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
11-1b

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.