Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Doni tė keni sukses nė jetė? Ja disa porosi nga Bill Gates

Bill Gates, tani njeriu mė i pasur i planetit, filloi tė programonte kompjutera kur ai ishte vetėm 13 vjeē.

Doni tė keni sukses nė jetė? Ja disa porosi nga Bill Gates
Doni tė keni sukses nė jetė? Ja disa porosi nga Bill Gates
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/12/2017 14:00

Bill Gates themeloi Microsoft-in me shokun e tij tė fėmijėrisė, Paul Allen, nė vitin 1975, pasi braktisi Harvardin.

Sė bashku me miq tė tjerė miliarderė, Gates ėshtė zotuar se do tė lėrė tė paktėn gjysmėn e pasurisė sė tij pėr bamirėsi pas vdekjes.

Ja disa nga rregullat qė ai na porosit t'i kemi parasysh nėse duam tė kemi njė jetė tė suksesshme:

Jeta nuk ėshtė e drejtė, duhet tė mėsoheni me tė.

Bota nuk do tė kujdeset pėr vlerėsimin tuaj personal. Bota pret qė ju tė bėni diēka, pėrpara se tė ndjeheni mirė me veten.

Ju nuk do tė fitoni sapo tė mbaroni shkollėn, menjėherė pėr punėn qė bėni, 60 000 dollarė nė vit.

Ju nuk do tė bėheni as menjėherė, sa tė mbaroni shkollėn, zėvendėspresident i firmės me telefon nė makinėn tuaj. Ju do t'i fitoni me shumė mundim tė dyja.

Nėse mendoni se mėsuesi juaj apo prindi janė tė ashpėr, prisni deri sa tė keni njė shef nė punė.

Tė paguheni mė pak sa ju takon, nuk ėshtė nė dinjitetin tuaj, gjyshėrit tuaj pėrdornin fjalėn "mundėsi" nė vend tė pagesės mė pak se tė takon.

Nėse gaboni apo futeni nė telashe, nuk ėshtė faji i prindėrve tuaj, kėshtu qė mos u ankoni pėr gabimet, por mėsoni prej tyre.

Para se tė kishit lindur, prindėrit tuaj nuk kanė qenė kaq tė mėrzitshėm sa janė tani. Ata u bėnė tė tillė nga pagesa e faturave tuaja, pastrimi i rrobave, si dhe duke ju dėgjuar kur thoni aq shpesh se sa "cool" dhe tė zotėt jeni.

Shkolla juaj mund t'ju ketė bėrė fitues apo humbės nė shumė gjėra, por jeta, akoma jo. Nė disa shkolla i kanė hequr fare notat qė sanksionojnė dėshtimin, duke ju dhėnė shanset deri sa ju tė merrni notėn kaluese. Por mos harroni, kjo qė ndodh nė shkollė nuk ka as ngjashmėrinė mė tė vogėl me jetėn reale, qė do tė thotė se shanset nuk tė jepen shumė herė nė jetė!

Jeta nuk ėshtė e ndarė nė semestra. Ju nuk i ndalni dot stinėt e vitit dhe vetėm shumė pak prej punėdhėnėsve tuaj janė tė interesuar t'ju ndihmojnė pėr tė gjetur vetveten. Prandaj gjejeni vetveten se kush jeni nė kohėn e duhur.

Televizioni nuk ėshtė jeta e vėrtetė. Nė jetėn reale njerėzit nuk kanė kohė tė rrinė gjatė nėpėr kafene dhe restorante sepse duhet tė shkojnė nė punė.

Silluni mirė me "budallenjtė", sepse shanset janė qė ju tė punoni pėr njėrin prej tyre.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
g(JE1

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė