Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Njihuni me drejtuesit e teknologjisė qė ndryshuan botėn

Nė botė ekziston njė ashtuquajtur "klub elite", ku bėjnė pjesė rreth 28 miliarderė nė botė, qė i kanė siguruar vetė tė ardhurat e jo tė trashėguara, tė cilėt janė ende mes tė 20-ave dhe tė 30-ave.

Drejtuesit e teknologjisė qė ndryshuan botėn Mark Zuckerberg
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 01/10/2015 15:07

Shumica e tyre, konkretisht 21, i kanė siguruar tė ardhurat prej teknologjisė, ndėrsa 15 prej tyre sapo janė futur edhe nė listen e 100 mė tė pasurve tė teknologjisė.

Mė i riu mes tė kėtyre tė 100-tėve, e njėkohėsisht edhe miliarderi mė i ri nė botė, ėshtė 25-vjeēari bashkėthemelues i Snapchat, Evan Spiegel, i cili krijoi aplikacionin me foto qė zhduken kur ishte ende student nė Stanford. E sigurisht, tė qenit kaq shumė i pasur dhe me famė, e ka ndihmuar atė tė ketė njė lidhje me modelen dhe aktoren Miranda Kerr.

Ndėrsa bashkėthemeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg, ėshtė mė i pasuri ndėr tė rinjtė. 31-vjeēari, i cili sapo ka njoftuar se do tė bėhet edhe baba, ka njė pasuriprej 41 miliardė dollarėsh, ndėrkohė qė 14 teknologėt e tjerė nėn tė 40-ave kanė sė bashku njė pasuri prej 59 miliardė dollarėsh.

Zuckerberg ishte vetėm 2 vite mė i ri sesa Spiegel aktualisht, kur arriti shifrėn e 1 miliardėshit nė moshėn 23-vjeēare. Ai gjithashtu tė kujton fillimet e numrit 1 tė teknologjisė nė botė, Bill Gates, pasi ashtu si themeluesi i Microsoftit, edheZuckerberg ėshtė larguar nga Harvardi pėr tė hedhur hapat e parė tė zhvillimeve teknologjike dhe historisė qė e ndoqi mė pas.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
"_#H"

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė