Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund ti mbijetojnė bizneset pakėsimit tė reklamave nė televizion?

Nė njė epokė ku konsumi i mediave ndryshon gjithmonė, reklamuesit duhet tė gjejnė mėnyra kreative pėr tė qenė gjithmonė para konsumatorit.

Si mund ti mbijetojnė bizneset pakėsimit tė reklamave nė televizion?
Si mund ti mbijetojnė bizneset pakėsimit tė reklamave nė televizion?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/01/2018 16:00

Televizioni ka qenė graili i shenjtė i reklamave pėr dekada tė tėra. Por me DVR, pajisje elektronike qė regjistron video nė format dixhital nė njė disk, USB flash drive, kartė memorieje SD, ose pajisje tė tjera, qė u lejon shikuesve tė anashkalojnė reklamat e mediave tė tjera duke vjedhur vėmendjen e shikuesve gjatė reklamave qė nuk anashkalohen, ėshtė bėrė shumė e vėshtirė pėr reklamuesit qė tė arrijnė audiencėn e tyre nė TV.

Kėtė vit, industria e reklamave televizive ėshtė nė rėnie qė nga recesioni i vitit 2009. Nė atė kohė, rėnia mund tė shpjegohej nga gjendja ekonomike. Por rėnia e kėtij viti nuk ka kėtė justifikim. Njerėzit thjesht nuk shikojnė reklama nė nivelin qė ata i shikonin dikur.

Njė studim i kohėve tė fundit sugjeron qė pėrdorimi i Facebook-ut tė rritet gjatė reklamave. Studimi, i cili shqyrtoi aktivitetin e Facebook tė 537 tė anketuarve para, gjatė dhe pas sezonit tė njė shfaqjeje tė madhe televizive, zbuloi atė qė tashmė e dinit: Njerėzit kontrollojnė telefonat e tyre gjatė reklamave. Por ajo qė mund tė jetė e habitshme ėshtė qė kėta tė anketuar shpenzojnė mė shumė kohė nė Facebook gjatė reklamave sesa ata shikonin para dhe pas programit.

Por ka ende shpresė pėr biznesin e reklamave televizive. Pėr sa kohė qė ekzistojnė sportet, lajmet dhe politika live, do tė jetė edhe njė audiencė qė nuk mund tė anashkalojė reklamat gjatė njė pushimi komercial. Edhe nėse audienca nuk ėshtė e fokusuar nė ekranin televiziv gjatė pushimit, ka ende mėnyra pėr reklamuesit qė tė qėndrojnė para shikuesit.

Studimi sugjeron qartė qė nėse markat duan tė sigurojnė qė reklamat e tyre po shihen nga shikuesit e televizorit, ata duhet tė gjejnė njė mėnyrė pėr tė sinkronizuar reklamat e tyre televizive me mediat dixhitale dhe sociale. Jo vetėm kjo do tė rriste gjasat qė reklamat tė shihen nga shikuesi, por hap mundėsi qė kėto reklama tė bėhen shumė mė interesante dhe interaktive sesa reklamat tradicionale televizive.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
kk*0]

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė