Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Sipėrmarrėsit miliarderė qė nuk shpenzojnė

Siē thotė dhe njė shprehje: "Nuk ėshtė rroga ajo qė tė bėn tė pasur, janė zakonet e tė shpenzuarit".

Sipėrmarrėsit miliarderė qė nuk shpenzojnė
Sipėrmarrėsit miliarderė qė nuk shpenzojnė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/11/2017 00:42

Shumė nga njerėzit e pasur nė botė kanė zakone kursimi qė i kanė ndihmuar nė rrugėn e tyre drejt suksesit.

Praktikoni disa nga kėto zakone nė jetėn tuaj dhe ndoshta tė ardhurat tuaja do tė rriten.

1. Mark Zuckerberg zotėron njė makinė me vlerė 30 000$

Edhe pse ėshtė nė gjendje tė blejė njė Ferrari ēdo ditė tė muajit, themeluesi i Facebook pėrdor njė Volkswagon GTI manuale, e cila kushton vetėm 30 000 $. Truke tė tjera kursimi: Ai ėshtė martuar me tė dashurėn e tij prej njė kohe tė gjatė Priscilla Chan nė oborrin e shtėpisė dhe tė dy janė parė duke ngrėnė McDonalds gjatė muajit tė tyre tė mjaltit nė vitin 2012. Shtėpia nė tė cilėn ai po qėndron momentalisht nė Palo Alto kushton 7 milionė dollarė.

2. Warren Buffett ende banon nė tė njėjtėn shtėpi qė bleu pėr 31,500$ nė vitin 1958

I njohur si "Orakulli i Omaha", kryetari dhe CEO i Berkshire Hathaway, Warren Buffett ėshtė njė nga njerėzit mė tė pasur nė planet. Por ai vazhdon tė jetoj nė shtėpinė e tij me 5 dhoma gjumi nė Omaha. Ai e pėrshkruan kėtė blerje si "investimi i tretė mė i mirė qė ka bėrė ndonjėherė". Njė shtėpi e ngjashme me pesė dhoma gjumi, po nė tė njėjtėn lagje u shit nė vitin 2015 pėr njė ēmim, tė barabartė me mbi 2.5 milionė dollarė sot.

3. Bill Gates mban njė orė 10$

Harrojeni Rolex-in. Ora nė dorėn e Bill Gates kushton vetėm 10$. Ndoshta kjo zgjedhje e Gates lidhet me faktin se atij i pėlqen tė lajė pjatat ēdo natė pas darkės. Dikush t'i blejė njė lavastovilje Billit!

4. Amancio Ortega, themeluesi i konglomeratit tė veshjeve spanjolle Inditex, drekon me punonjėsit nė mensėn e Zara-ės

Manjati i Zara ende jeton i pėrulur. Ortega jo vetėm qė jeton nė njė apartament modest me gruan tij, por ai gjithashtu preferon ta pijė kafen nė lokalet e vogla tė lagjes nė qytetin La Coruna, Spanjė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
/EhN<

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.