Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si po ndryshon biznesi global i shitjeve online?

Amazon dhe firmat e tjera duan qė njerėzit tė shkėmbejnė pak privatėsi dhe siguri nė kėmbim tė lehtėsive qė ofrojnė blerjet online.

Si po ndryshon biznesi global i shitjeve online?
Si po ndryshon biznesi global i shitjeve online?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/01/2018 00:32

Pas qėndrimit tė tij nė shtėpi gjatė njė pasditeje, nė pritje tė njė seti dezinfektuesish tualeti me ulje, i cili kurrė nuk erdhi, Valentin Romanov, njė menaxher i IT nė Stokholm, instaloi njė sistem tė veēantė nė hyrjen e apartamentit ė tij. Kur askush nuk ėshtė nė shtėpi, shpėrndarėsit e hapin derėn dhe fusin pakot brenda. Katėr muaj mė vonė, Romanov i dyfishoi shpenzimet e tij pėr blerje tė ndryshme nė internet dhe gjithashtu shprehet se nuk mund ta imagjinojė jetėn pa pakot qė i arrijnė nė shtėpi, shkruan The Economist.

Situata e mėsipėrme, ėshtė idealja jo vetėm pėr kompanitė e shpėrndarjes por edhe pėr shitėsit online, pėrfshirė edhe Amazonin, qė po krijojnė partneritete me prodhuesit e kėtyre sistemeve tė veēanta tė hapjes dhe mbylljes sė apartamenteve, gjė kjo e cila po ndikon fuqishėm nė kapėrcimin e njė pengesė tė madhe pėr tregtinė online.

Dėrgesat konvencionale dėshtojnė aq shpesh sa qė njė pako dėrgohet nė njė shtėpi mesatarisht 1.5 herė nė rajonin nordik, thotė Kenneth Verlage, kreu i zhvillimit tė biznesit nė PostNord, njė prej gjigantėve logjistikė qė vepron nė Danimarkė, Finlandė, Norvegji dhe Suedi.

Kjo ėshtė njė mėnyrė joefikase tejet e shtrenjtė, thotė mė tej Z. Verlage, e cila ėshtė pėrkeqėsuar shumė nga fakti qė marrėsve shpeshherė i ėshtė dashur tė presin pėr njė dėrgesė tė dėshtuar, e cila nuk i ka shkuar kurrė nė destinacion. Disa korrierė i lėnė pakot nė prag tė dyerve tė hyrjes, por njė gjė e tillė shndėrrohet nė burim vjedhjesh.

Nga 1 000 Amerikanė tė anketuar kėtė vit nga Shorr, njė firmė paketimi, gati njė e treta e tyre kanė qenė viktima tė "vjedhjeve nė prag tė shtėpisė", siē dihet kjo.

Ndėrsa dy tė pestat e tė anketuarve i shmangin blerjet e caktuara online vetėm nga frika se mos i ndodhte njė gjė e tillė.

Njė numėr firmash tani operojnė nė shitjen e sistemeve wireless tė bllokimit tė shtėpive, tė cilat mund tė hapen nga njė staf i caktuar korrierės me anė tė njė kodi tė caktuar apo tė njė aplikacioni smartphone, gjithmonė pasi pronari i shtėpisė ka lėshuar njė autorizim tė pėrkohshėm para se tė largohet nga shtėpia.

Dėrgesat filmohen me njė kamerė tė brendshme sigurie e cila ėshtė e lidhur me sistemin e bllokimit tė shtėpisė.

Mė pas videot e shkurtra tė regjistruara i dėrgohen kompanive pėrkatėse dhe sipas kėndvėshtrimit tė Z. Romanov ato pėrfundojnė suksesshėm, edhe pse nė njė mėnyrė komike, ku ēdo korrier pasi ėshtė larguar, sigurohet qė dera e shtėpisė ėshtė mbyllur.

Nė nėntor tė kėtij viti, Amazon filloi ofrimin e shėrbimit tė dėrgesės sė pakove brenda nė shtėpi nė 37 qytete amerikane. Njė ēmim mestar i sistemit tė veēantė tė bllokimit (tė kyējes) sė apartamentit sė bashku me kamerėn e instaluar kushton 199 dollarė, Por ashtu siē veprojnė edhe firmat e tjera, edhe Amazon e ka shumė tė kufizuar numrin e pėrdoruesve.

Drejtuesi i August Home, njė prodhues nė San Franciscos pėr sistemet e veēanta tė hapjes dhe mbylljes sė shtėpive, thotė se tashmė qindra mijėra korrierė, shėtitėsit e qenve, pastrues dhe mysafirė tė Airbnb, pėrdorin aplikacionin e tij, pėr tė hyrė nė shtėpitė e tė tjerėve pa ēelės.

Ofertat po rriten dita ditės.

Nė 2018, kompania, August Home, do tė jetė e pranishme me sistemet e saj edhe nė Australi dhe Britani, ndėrsa PostNord do tė fillojė shpėrndarjen e kėtyre sistemeve tė veēanta edhe nė katėr vende tė tjera nordike. Kompania Walmart dhe Sears e kanė provuar atė. Pesė firma logjistike dhe dy zinxhirė tė supermarketeve suedeze po fillojnė tė pėrdorin sistemet e veēanta tė mbylljes dhe tė hapjes sė shtėpisė nga Glue, njė firmė me seli nė Stokholm, pėr dėrgesat nė shtėpi.

Por padyshim qė ekzistojnė edhe skeptikėt, tė cilėt shprehen se kėto pėrpjekje nuk do tė shkojnė shumė larg sepse shumė konsumatorė do tė kenė frikė pėr vjedhjet e mundshme qė mund tė ndodhin.

Rhino Security Labs, njė kompani kompjuterike e sistemeve tė sigurisė me bazė nė Seattle, pretendon se ka hakėruar dhe mbyllur videon nė njė prej kamerave dhe sistemeve tė veēanta tė bllokimit tė shtėpive tė Amazon.

Gjithashtu, dėrgesat brenda nė shtėpi nuk pėrputhen me alarmet e hajdutėve. Po sikur macja apo qeni juaj nė momentin qė lihet dėrgesa tė dalin jashtė shtėpie?

Edhe pse kėto konsiderohen disa prej pyetje mė tė vėshtira, kompanitė e tregtisė elektronike shprehen se i janė pėrgjigjur edhe pyetjeve mė tė vėshtira se kjo.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Kd2`e

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė