Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Bizneset qė ju shndėrrojnė nė milionerė

Mė poshtė do ju rendisim disa prej bizneseve mė tė suksesshme qė ju mund tė bėheni shumė shpejt milionerė.

Bizneset qė ju shndėrrojnė nė milionerė
Bizneset qė ju shndėrrojnė nė milionerė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/11/2017 18:01

Bizneset sportive

Sportet ofrojnė mundėsi tė fitimeve tė mėdha nė tėrė regjionet e botės, duke u bėrė kėshtu biznese tėrheqėse dhe fitimprurėse jo vetėm pėr sportistėt tė tė dy gjinive, por edhe pėr promovuesit, menaxherėt, pronarėt e ekipeve, agjencive tė basteve, si dhe tė gjithė tė tjerėve tė pėrfshirė nė kėtė industri. Pra, sportet mbesin ndėr bizneset qė ua ofrojnė mundėsinė tė bėheni milionerė, pa marrė parasysh a luani, apo jo.

Bizneset e energjisė sė pėrtėritshme

Edhe pse karburantet fosile vazhdojnė qė ta paraqesin pjesėn kryesore nė biznesin e energjisė, pėrdorimi i energjisė sė pėrtėritshme ėshtė duke u rritur aq shpejt, saqė sė shpejti pritet t'ua kalojė karburanteve fosile pėr nga dominimi. Energjia e pastėr dhe e pėrtėritshme janė e ardhmja e botės dhe disa sipėrmarrės kanė filluar qė tė korrin fitime tė mėdha, duke investuar nė kėtė fushė.

Bizneset e komunikimit

Ka shumė tė ngjarė qė, tė gjithė ata qė i njihni, e qė kanė mė shumė se 15 vjet, posedojnė njė celular. Paramendoni sa e tmerrshme do tė ishte sikur tė gjendeshit nė njė vend pa valė telefonike, qoftė edhe pėr vetėm pak ditė. Kjo vartėsi nga celularėt hapė njė treg tepėr tė madh pėr biznesin e komunikimit, meqė tė gjithė kanė nevojė pėr tė komunikuar. Kompanitė e komunikimit mund tė fitojnė pak nga njė konsumator i vetėm, por nga tė gjithė ata konsumator, gjithsej, ata marrin fitime miliardėshe.

Bizneset e transportit

Transporti luan njė rol me rėndėsi nė ēdo ekonomi, meqė ajo ua mundė- son njerėzve, mallrave dhe shėrbimeve qė tė shkojnė deri te destinacioni i dėshiruar dhe e lehtėson tregtinė. Transporti ėshtė pjesė e gati ēdo procesi tė biznesit, duke e bėrė atė tepėr tė rėndėsishėm pėr ekonominė dhe aktualizimin e biznesit dhe tregtisė. Edhe pse mund tė bėheni i pasur duke investuar nė ēdo formė tė transportit, pjesa mė e madhe e njerėzve investojnė nė transportin ajror, duke e konsideruar atė burim tė sigurt tė tė ardhurave.

Bizneset bujqėsore

Njė vend mund tė mbijetojė pa disa nga bizneset kryesore tė kėsaj liste, por asnjė vend nuk mund tė mbijetojė pa bujqėsi. Bujqėsia ėshtė burim i ushqimit pėr njė vend dhe, meqė qė tė gjithė hamė, tė paktėn, njė shujtė nė ditė, bujqėsia ėshtė njė biznes me njė treg tė sigurt, pa marrė parasysh nga jeni. Investimet nė bujqėsi mund t'ju bėjnė milioner, sidomos nėse pėrdorni mjetet dhe pajisjet moderne.

Burimet natyrore dhe bizneset e minierave

Me gjasė keni vėrejtur se, vendet qė eksploatojnė mineralet e tyre dhe pasuritė e tjera natyrore, janė ose tepėr tė pasura, apo vazhdimisht nė luftė. Arsyeja kryesore pėr kėtė ėshtė se mineralet janė tepėr tė ēmueshme dhe se kėrkesa pėr to ėshtė shumė mė e madhe sesa oferta, duke bėrė ekstraktimin e xeheve dhe pasurive natyrore njė biznes tepėr fitimprurės. Edhe pse ky biznes kėrkon investime tė mėdha, ato nė fund e shpaguajnė vetveten.

Bizneset e kujdesit shėndetėsor

Industria e kujdesit shėndetėsor ėshtė njėri ndėr sektorėt me rritjen mė tė madhe nė ekonomi, meqė tė gjithė njerėzit pėrkujdesen dhe dėshirojnė qė ta kenė njė shėndet sa mė tė mirė. Bizneset nė kujdesin shėndetėsor pėrfshijnė spitalet, organizatat e ruajtjes sė shėndetit, firmat bioteknologjike, etj. Pėrpos pėr shėrim, njerėzit kėrkojnė ndihmė nga kėto biznese edhe pėr humbje nė peshė, pėr pėrmirėsimin e pamjes sė tyre, apo edhe pėr tė jetuar mė gjatė.

Bizneset e prodhimtarisė

Shumė njerėz hezitojnė qė tė fillojnė ndonjė biznes prodhues, meqė mendojnė se duhet tė bėjnė investime tė mėdha. Por, pa marrė parasysh faktin se, po, nevojitet njė kapital fillestar, fitimet qė sjellin kėto biznese me tė vėrtetė pronarėt e tyre i bėjnė milionerė, apo edhe miliarderė. Bizneset e prodhimtarisė pėrdorin njė kombinim tė lėndėve tė para, pėr tė dalė me produkte finale, tė cilat mė pas i shesin me atė ēmim qė duan.

Bizneset e ndėrtimtarisė dhe patundshmėrisė

Kėto biznese janė fitimprurėse, meqė edhe kėtu, kėrkesa ėshtė shumė mė e madhe sesa oferta. Edhe pse disa njerėz mund tė thonė se kėto biznesejanė vetėm pėr tė pasurit, shumė njerėz kanė kaluar nga tė qenit mesatar pėr nga pasuria, nė milioner, apo edhe miliarder, falė kėtyre bizneseve.

Bizneset e akomodimit dhe shėrbimeve ushqimore

Tė gjithė e dimė se, nevojat kryesore tė ēdo njeriu, janė ushqimi, strehimi, si dhe veshmbathja, edhe pse kjo listė ėshtė duke u zgjeruar, duke pėrfshirė ngadalė edhe teknologjinė. Njė mėnyrė pėr t'u bėrė milioner, ėshtė duke filluar njė biznes i cili plotėson nevojat kryesore njerėzore, gjė qė ėshtė arsyeja pse bizneset hoteliere dhe tė restoranteve kanė fitime aq tė mėdha.

Bizneset e argėtimit dhe rekreacionit

Bizneset e rekreacionit dhe argėtimit ua plotėsojnė njerėzve dėshirėn dhe nevojėn qė tė pushojnė nga obligimet e pėrditshme dhe tė argėtohen. Rrallėherė njerėzit ankohen rreth kostos tė cilėn duhet ta paguajnė pėr njė argėtim kualitativ dhe pėr njė rekreacion, gjė qė ndikon qė shumė njerėz qė merren me kėto biznese, tė bėhen milionerė, apo edhe miliarderė.

Edukimi

Dhurata mė e mirė qė njė prind mund t'ia japė fėmijės sė tij, ėshtė edukimi, meqė edukimi i hap edhe ato dyer, tė cilat pėrndryshe do tė ishin tė mbyllura pėr ne. Njė shembull i mirė i milionerėve nė kėtė biznes, janė ligjėruesit dhe profesorėt nė universitete dhe kolegje, por ata mė tė pasurit janė pronarėt e shkollave private dhe universiteteve e kolegjeve private.

Bizneset e teknologjisė

Kanė kaluar ditėt kur mendonim se teknologjia ishte e ardhmja, meqė pa marrė parasysh a duam ta pranojmė, apo jo, teknologjia ėshtė e tanishmja. Zor se mundet ndokush nga ne qė tė kalojė disa orė nė ditė, pa ndėrvepruar me teknologji, sidomos me atė tė llojit tė komunikimit. Markat e njohura tė teknologjisė sė komunikimit, si Google, Apple, Microsoft dhe Amazon, apo ato mė pak tė njohurat, ofrojnė dėshmi se kėtu lindin dhe formohen milionerėt dhe miliarderėt.

Shitjet me shumicė dhe bizneset e modės

Gjėja e parė qė njerėzit bėjnė kur ta marrin rrogėn, ėshtė qė tė blejnė gjėra. Derisa ne blejmė nė dyqanet tona tė preferuara, ato pėrfitojnė duke e blerė mallin e tyre me shumicė. Njerėzit tė cilėt kuptojnė se sa e rėndėsishme ėshtė shitja e mallrave, bėjnė miliona, tė cilėt ne tė tjerėt mundemi vetėm t'i ėndėrrojmė. Nė kėtė mėnyrė fiton pjesėn mė tė madhe tė parave industria e modės, ku tė gjithė ata qė janė tė pėrfshirė midis prodhuesit dhe konsumatorit korrin fitime marramendėse.

Bizneset e shėrbimeve financiare

A dėshironi ta dini njė mėnyrė tė sigurt qė tė bėheni milioner, apo edhe miliarder? Hapeni njė bankė. Bizneset e shėrbimeve financiare nuk ka dyshim se janė lidere kur flitet pėr "prodhimin" e milionerėve, apo edhe miliarderėve. Bizneset tė cilat ofrojnė shėrbime financiare janė bankat, brokerat, kompanitė e financave tė konsumatorėve, kompanitė e kartelave tė kredive, etj.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
N&2;Q

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė