Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ti pėrballoni me sukses konkurentėt kopjues?

Konkurrenca zakonisht konsiderohet si njė gjė pozitive pėr njė industri. Ju detyron tė vazhdoni tė pėrmirėsoheni dhe t'u jepni konsumatorėve tuaj mė shumė mundėsi.

Si ti pėrballoni me sukses konkurentėt kopjues?
Si ti pėrballoni me sukses konkurentėt kopjues?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/12/2017 17:51

Ēfarė ndodh kur konkurrenca fillon tė kopjojė pikėrisht atė qė po bėni?

A keni ndonjė plan rreth pėrballjes me kopjuesit? Suksesi juaj do tė vendoset se si reagoni ndaj kėsaj.

Kėrcėnimi i kopjuesve

Imitimi ėshtė forma mė e sinqertė e lajkave, siē thotė thėnia e vjetėr. Por, pėrderisa mund tė jetė e vėrtetė nė zona tė veēanta tė jetės, ėshtė e sigurtė se ndodh nė botėn e biznesit. I gjithė ai imitim do tė thotė se dikush po provon tė mbėshtetet nė njė ide ose njė fushė nė tė cilėn keni kaluar muaj ose vite pėr ta ndėrtuar.

Kopjuesit janė njerėzit tė cilėt qėndrojnė mėnjanė dhe presin qė tė tjerėt tė gjejnė suksesin. Sapo tė nuhasin suksesin, ata provojnė ta kopjojnė atė. Pėrderisa kopjuesit janė rrallė tė suksesshėm, ata mund tė marrin disa nga pėrfitimet tuaja. Dhe kėtė duhet ta dini qė tė vazhdoni pėrpara.

Si tė mbroni markėn tuaj?

Ndoshta ju duket e vėshtirė ta besoni se ka njerėz tė cilėt kopjojnė biznesin e dikujt dhe quajnė veten ndėrmarrės. Mirėpo, fatkeqėsisht, kur paraja ėshtė e pėrfshirė, njerėzit mbėshteten nė ēfarėdo gjėje. Pėrderisa nuk mund tė bėni asgjė pėr kėtė, ju mund tė mbroni markėn tuaj nė kėto mėnyra:

Mbroni idenė tuaj ligjėrisht.

Sa mė shumė mbrojtje ligjore qė mund tė merrni pėr biznesin dhe produktet tuaja, aq mė mirė do tė jetė. Patentat, duke pėrfshirė patentat e pėrkohshme, janė tė nevojshme. Ju gjithashtu duhet tė pėrdorni marrėveshje tė fshehta kur diskutoni detajet e produktit tuaj me njerėzit (duke pėrfshirė punonjėsit).

Njė simbol gjithashtu mund tė ofrojė mbrojtje. Nėse njė ēėshtje ligjore del nė tė ardhmen, simboli juaj i regjistruar mund tė shėrbejė si provė konkrete e njė ideje. Gjithashtu ofron njė vulė kohe se kur ėshtė publikuar ideja juaj.

Bėni diēka tėrėsisht unike

Mbrojtja ligjore ėshtė e mirė, por ka mėnyra tjera pėrveē patentės. Disa njerėz do tė ekspozojnė ngjajshmėri, pėrderisa disa tė tjerė do ta keqpėrdorin atė dhe do ju sfidojnė qė tė hyni nė njė ēėshtje tė shtrenjtė ligjore. Kėshtu qė, ajo qė ėshtė mė e mirė se njė patentė ėshtė njė ide tėrėsisht unike e cila nuk mund tė kopjohet.

Ndėrmarrėsja lituaneze Ausra Bankauskaite na ofron shembullin e pėrsosur. Ajo dizajnon stoli tė cilat janė pėrmendur nė Vogue dhe nė tjera publikime tė mėdha tė dizajnit, por gjėja e veēantė pėr stolitė e saj ėshtė se ato janė unike. Ajo dizajnon gjėrat nga pjesėt e recikluara tė makinės dhe pėrmbajnė benzinė, antifriz, vaj tė frenave dhe tė makinave. Nuk ka mėnyrė tė lehtė pėr ta kopjuar atė.

Pėrballuni dhe sfidoni kopjuesit.

Kur shihni qė njė kopjues po shfaqet, pėrballuni me atė person ose kompani menjėherė dhe direkt. Mos vraponi tek avokati juaj, i cili mund tė marrė tre javė pėr t'u pėrgjigjur. Thėrrisni kompaninė e kopjuesit dhe flisni me personin pėrgjegjės. Tregojuni se,

a) ju nuk e vlerėsoni kopjimin e produktit tuaj

b) do tė ndiqni ēfarėdo ēėshtje ligjore qė t'i largoni ata.

Kjo nuk do i bėjė tė largohen gjtihmonė, por do t'a dinė se me kė janė ngatėrruar.

Ofroni shėrbim superior.

Produktet kopjohen lehtė. Mjeti juaj i vogėl plastik mund tė prodhohet me tė njėjtėn cilėsi dhe precizitet nė njė tjetėr fabrikė. Por njė gjė nuk kopjohet: cilėsia e shėrbimit ndaj konsumatorit. Ofroni shėrbim superior pėr konsumatorėt tuaj dhe ata do vazhdojnė tė ju besojnė.

Ndėrtoni besnikėri ndaj markės.

A do tė ishte mirė nėse nuk do kishit nevojė tė brengoseshit pėr kopjuesit? Me fjalė tė tjera, ēfarė nėse kopjuesit ende ekzistojnė, por nuk janė njė rrezik pėr ju? Kjo ėshtė e mundur, por ju duhet tė investoni nė diēka tė quajtur besnikėri ndaj markės.

Kur punoni shumė pėr tė krijuar besnikėri ndaj markės gjatė viteve, konsumatorėt nuk do largohen kur tė shohin njė alternativė mė tė lirė nga njė kopjues. Ata do tė marrin tė gjtihė faktorėt parasysh, dhe shumica do tė qėndrojnė me markėn tuaj.

Fokusohuni nė biznesin tuaj.

Nuk ėshtė konkurrenca ajo qė vret shumicėn e bizneseve, ėshtė paaftėsia e disa udhėheqėsve tė bllokojnė tė gjithė zhurmėn e jashtme. Pėrderisa ju duhet tė pėrballeni dhe t'i sfidoni kopjuesit, mos i lejoni tė hyjnė nė kokėn tuaj. Nė ndonjė pikė, ju duhet tė harroni se ēfarė po ndodh rreth jush dhe tė filloni tė fokusoheni nė biznesin dhe produktet tuaja.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
j_IJ7

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė