Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Vendet me numrin mė tė madh tė miliarderėve nė botė

Numri i presjeve nė buxhetin tuaj ėshtė njė simbol i statusit dhe Amerikanėt janė ata qė mund tė mburren mė shumė pėr kėtė pjesė.

Vendet me numrin mė tė madh tė miliarderėve nė botė
Vendet me numrin mė tė madh tė miliarderėve nė botė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/11/2017 21:20

Sipas raportit tė ri nga Banka UBS nė Zvicėr, Amerika ėshtė shtėpia e shumicės sė miliarderėve.

Dhe pas saj vjen menjėherė Kina dhe India.

¾ e miliarderėve mė tė rinj tė botės qė nga viti 2006 janė nga Kina dhe India.

Sot, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės zotėrojnė pasurinė mė tė madhe nga miliarderėt e saj. njė total prej 563 miliarderėsh Amrikanė, zotėrojnė nė total 2,8 trilionė dollarė.

Vendet me numrin mė tė lartė tė miliarderėve:

14. Singapor: 21 miliarderė

13. Spanjė: 25 miliarderė

12. Turqi: 29 miliarderė

11. Japoni: 33 miliarderė

10. Zvicėr: 35 miliarderė

9. Franca: 39 miliarderė

8. Itali: 42 miliarderė

7. Mbretėri e Bashkuar: 55 miliarderė

6. Hong Kong: 69 miliarderė

5. Rusi: 96 miliarderė

4. India: 100 miliarderė

3. Gjermani: 117 miliarderė

2. Kina: 318 miliarderė

1. SHBA: 563 miliarderė

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
/T-c

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė