Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Disa gjėra pėr Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg ėshtė njė nga CEO-t mė tė njohur nė botė dhe ajo ēfarė ka arritur nė moshėn 32-vjeēare ėshtė marramėndėse.

Disa gjėra pėr Mark Zuckerberg
Disa gjėra pėr Mark Zuckerberg
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 07/11/2017 20:03

Me shumė se njė miliardė pėrdorues ndodhen nė Facebook ēdo muaj dhe ai ka dhuruar miliarda dollarė pėr kėrkime mjekėsore pėrmes "Iniciativės sė Zuckerberg Chan". Ėshtė e rėndėsishme tė kujtojmė se ai ėshtė ende njė qenie njerėzore me sjellje tė ēuditėshme, ashtu si gjithė tė tjerėt.

Lexoni disa fakte tė papritura rreth themeluesit tė Facebook:

1. Ai gati sa nuk punoi pėr Microsoft

Kur ai ishte nė shkollė tė mesme krijoi njė aplikacion tė quajtur Synapse Media Player, njė MP3 qė gjurmon kėngėn e preferuar tė pėrdoruesit dhe e bėri playlistėn bazuar nė zgjedhjet e tyre, nė thelb njė Spotify apo Pandora tė hershme.

Microsoft kėrkoi tė marrė kompaninė dhe themeluesit e saj, por nė vend qė tė punonte pėr gjigantin Seattle Tech, Zuckerberg dhe bashkė-krijuesi Adam D'Angelo, mori njė patentė pėr teknologjinė dhe shkoi nė kolegj.

2. Ai u bė njė shpikės nė shkollėn e mesme

Kur Zuckerberg ishte 12 vjeē, ai krijoi njė program tė mesazheve tė momentit qė quhet ZuckNet kėshtu qė babai i tij dentist mund ta merrte vesh kur pacientėt e tij tė arrinin.

3. Ai ka shije tė papritura pėr kulturėn POP

Njė nga librat e tij tė preferuar ėshtė "The Aeneid" dhe njė nga shfaqjet e tij televizive tė preferuar ėshtė "The West Wing", e cila ishte krijuar nga Aaron Sorkin, njeriu i cili ka shkruar edhe filmin e bazuar nė krijimin e Facebook-ut, "The Social Network".

4. Ai njihet dhe si person qė kursen

Edhe pse sot ai ka njė banesė tė bukur qė ėshtė mundėsuar nga njė shėrbėtor robot AI me zėrin e Morgan Freeman, nė njė intervistė pėr The New Yorker nė vitin 2010, ai tha se e ka kėtė nė tė gjitha banesat e tij nė Craigslist.

5. Ngjyra e syve tė tij ėshtė arsyeja pas skemės sė ngjyrave tė Facebook-ut

Logoja e Facebook-ut ėshtė blu pėr shkak se Zuckerberg ka verbėri nga ngjyrat e kuqe dhe jeshile.

6. Ai nuk ka qėnė gjithmonė njė programues i nivelit tė lartė

Nė fillim ai ka mėsuar tė kodojė nga njė libėr C ++.

7. Ai ėshtė shumė gjuhė folės.

Ai ka qenė gjithmonė i interesuar pėr gjuhėt e lashta si gjuhėt latine dhe ai mund tė flasi gjuhėn Mandarin.

8. Ai refuzoi shumė oferta pėr tė shitur Facebook-un

Shumė kompani me emėr u interesuan nėse ai donte ta shiste si: Newscorp, MySpace, Viacom, Yahoo, NBC, Microsoft (pėrsėri) dhe Google, por Zuckerberg e mbajti kompaninė.

9. Takimi i parė me gruan e tij ishte pak i pafat

Ndėrsa Zuckerberg dhe gruaja e tij Dr. Priscilla Chan, tė cilėt janė tani prindėr dhe filantropistė tė mėdhenj, ata u takuan pėr herė tė parė nė njė radhė pėr nė banjo nė njė festė vėllazėrore nė Harvard.

10. Ai ėshtė njė admirues i Steve Jobs

Stili i lidershipit tė themeluesit tė Apple e frymėzoi atė pėr mesazhin e vendosur nė kartvizitėn e tij tė parė: "I'm CEO, bitch."

11. Ai ėshtė nė Twitter

Por ēuditerisht nuk ėshtė shumė aktiv aty. Gjithsesj ka cituar 19 herė qė nė 2009.

12.Ai mund tė qeshė me veten e tij

Zuckerberg njihet si njė person i ēuditshėm, por ai shkruajti njė postim mirenjohės pėr Andy Samberg nė imitimin e tij nė Saturday Night Live.

13. Ai ėshtė tifoz i palestrės

Pėr vitin 2016, Zuckerberg ka vendosur tė vrapojė 365 milje gjatė vitit. Ai e arriti qėllimin e tij nė gjysmė tė rrugės kėtė verė.

14. Ai shikon Albert Einstein dhe Pablo Picasso

Ai ka thėnien e Ajnshtajnit, "Bėjini gjėrat sa mė tė thjeshta tė jetė e mundur, por jo aq tė thjeshta," dhe thėnien e Pikasos "Tė gjithė fėmijėt janė artistė. Problemi ėshtė se si tė mbeten artistė, edhe kur ata tė rriten", si tė preferuarat e tij nė Facebook.

15. Qeni i tij ėshtė gjithashtu shumė i famshėm

Qeni Hungarez i Zuckerbergut, ka faqen e tij nė Facebook dhe ka mė shumė se 2 milionė pėlqime. Vajza e tij ėshtė gjithashtu njė fanse- ai ka thėnė se fjala e parė e Max-it ishte qen.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
!NRK#

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė