Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ku e ka bitcion vlerėn mė tė madhe?

Sipas raportimeve tė agjencisė sė lajmeve Reuters, Bitcoin para investuesve botėrorė trajtohet si lojė spekuluese.

Ku e ka bitcion vlerėn mė tė madhe?
Ku e ka bitcion vlerėn mė tė madhe?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/11/2017 15:12

Por, nė Harare, Zimbabve, njė numėr i madh njerėzish ēdo ditė shkojnė nė banka me shpresė se do tė vijnė te paratė e tyre tė kursyera.

Valuta vendore po shėnon pothuajse humbje tė pėrditshme tė vlerės, ndėrkohė qė inflacioni vazhdon tė shėnojė rritje.

Pėr kėtė arsye, njė pjesė e banorėve tė kėtij shteti afrikan kanė vendosur tė konvertojnė valutėn lokale nė bitcoin, ndėrsa pjesa tjetėr e parave investohet pėr edukim jashtė vendit.

Ndėrkohė qė bitcoin shėnon rritje tė re rekordi prej 7 888 dollarėsh Amerikanė, nė Harare pėr njė bitcoin kėrkohen madje 13 900 dollarė.

Derisa sistemi financiar nė Zimbabve ėshtė nė prag tė kolapsit, gjendja e vėshtirė e situatės sė banorėve lokalė detyron qė tė konvertojnė paratė nė valutėn digjitale, vlera e sė cilės po shėnon ngritje tė pandėrprerė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Q?k P

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė