Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Warren Buffett kėshillon ēdo sipėrmarrės

Tek diplomimi i programit "10 000 Small Businesses" i Goldman Sachs, Warren Buffett mbajti njė fjalim ku ai shprehu 3 kėshillat e tij mė tė rėndėsishme pėr ēdo sipėrmarrės.

Warren Buffett kėshillon ēdo sipėrmarrės
Warren Buffett kėshillon ēdo sipėrmarrės
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 19/11/2017 19:12

1. Punėsoni gra

Buffett theksoi se gjatė gjithė historisė sė Amerikės, gratė nuk kanė pasur tė njėjtat mundėsi si burrat, gjė e cila e ka limituar shfrytėzimin total tė potencialit tė shtetit.

Duke u rritur, Buffett tha qė ishte vazhdimisht i shqetėsuar nga pabarazia e grave dhe burrave. Buffett ka 2 motra, tė dyja po aq inteligjente sa ai, por ndryshe nga ai, njerėzit prisnin qė ato tė martoheshin tė reja dhe tė gjenin njė burrė tė mirė.

6 vite pasi zbuloi kėtė fenomen tė padrejtė, nė vitin 2003 Warren Buffett po fliste me gruan e tij pėr tė vendosur se kė do tė punėsonte pėr njė vend ekzekutiv. Ajo sugjeroi njė grua, Charlotte Guyman. Ai pranoi menjėherė.

Buffett pranoi se ai nuk e kishte marrė shumė parasysh Guyman mė parė, kryesisht sepse ajo ishte njė grua. Por ai theksoi sesa i rėndėsishėm ėshtė diversiteti nė perspektivėn e liderėve.

"Tani kemi 6 gra CEO nė 6 kompani mjaft tė mėdha. Nga pjesa tjetėr e drejtuesve, 60% janė gra," tha CEO i Berkshire Hathaway.

2. Kėnaqni klientėt tuaj

"Nėse ka diēka pėr tė mbajtur mend, ėshtė qė tė kėnaqni klientėt tuaj," tha Buffett. "Kjo duhet shkruar nė pasqyrėn e tė gjithė sipėrmarrėsve, qė ta lexojnė ēdo ditė kur ēohen nė mėngjes dhe mos ta harrojnė kurrė."

Ai theksoi se ēmimi i produktit nuk ka aq shumė rėndėsi sa shėrbimi kur ky produkt shitet.

"Nėse trajtoheni mirė dhe nėse jeni vėrtetė tė impresionuar nga shėrbimi, ju do tė riktheheni tek ajo kompani," tha ai. "Gjithashtu duhet tė trajtoni mirė njerėzit qė bashkėpunojnė me ju, sepse ata do tė transmetojnė tė njėjtėn sjellje tek klienti."

3. Bėni qejf

"Unė jam 85 vjeē dhe ēdo ditė shkoj nė punė duke kėrcyer," thotė Buffett. Ēdo herė qė Buffett takohet me studentė kolegji, ai e pėrmend kėtė kėshillė, e cila reflekton drejtpėrdrejt jetėn shumė me fat tė tij.

"Thjesht u them, gjeni pasionin tuaj, gjeni njė punė qė do ta bėnit edhe nėse s'keni nevojė tė punoni, qė ēdo ditė tė jetė qejf."

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
C\NR*

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.