Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Facebook ėshtė gati tė marrė epėrsinė mbi YouTube pėr videot online.

Qėkur videot online u shpikėn, YouTube ishte faqja mė e mirė nė internet pėr shpėrndarjen e videove.

Facebook gara me Youtube pėr videot online
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 28/07/2015 18:01

YouTube ėshtė blerė nė vitin 2006 nga Google dhe ka mė shumė se njė billion pėrdorues ēdo muaj. Ėshtė faqja e internetit ku shkojnė tė gjithė kompanitė dhe individėt qė duan tė ngarkojnė njė video. Ėshtė bėrė njė tendencė tani qė videot nė YouTube tė shihen nga tė gjithė, dhe kjo ėshtė ėndrra e ēdokujt qė ngarkon njė tė tillė.

Por YouTube ka hasur nė njė konkurues tė fuqishėm kohėt e fundit, Facebook. Ky gjigand i medias sociale dhe ka bėrė tė tijat, njė numėr tė madh tė ndėrmarrjeve dhe video ėshtė synimi i tij me i fundit. Kohėt e fundit ju mund tė keni vėnė re nė faqen tuaj kryesore tė Facebook disa video qė fillojnė tė luhen automatikisht, dhe kjo ndodh sepse Facebook ka filluar tė theksojė videot native tė Facebook duke i krahasuar me lidhjet nė YouTube. Facebook gjithashtu ka filluar tė pyesė faqet e markave tė mėdha nėse ata duan tė ngarkojnė video nė Facebook direkt, dhe jo ashtu siē ndodh nė YouTube, dhe kjo do ti ndihmojė ata tė forcojnė ndikimin e tyre nė shpėrndarjen e pėrmbajtjes sė videove.

Kjo ka ndikuar dramatikisht nė luftėn midis dy kompanive. Facebook zotėron nė njė pjesė mjaft tė madhe tė internetit. Me 1.44 bilion pėrdorues nė muaj qė nuk janė aktivė rregullisht nė Facebook, YouTube ka parė njė rėnie nė rritjen e saj, ndėrsa Facebook ka parė njė pėrmirėsim nė produktin e tij video.

Lajmi vitin e shkuar e ka reflektuar kėtė gjithsesi. Facebook e tejkaloi YouTube nė Tetor pėr herė tė parė nė lidhje me shikimet e videove tė vendosura nė desktop. Ky ėshtė njė ndryshim i madh qė i detyroi shumė kompani qė tė rimendojnė strategjitė e tyre. Njė studim i kohėve tė fundit gjithashtu tregoi qė drejtuesit e reklamave nė Shtetet e Bashkuara preferojnė reklamat nė Facebook 5.5% mė shumė krahasuar me YouTube dhe tė cilėt pranuan qė vitin e ardhshem do tė pėrdorin Facebook nė vend tė YouTube.

Por YouTube nuk ėshtė poshtė dhe nuk ėshtė pėrjashtuar nga njė bast i vėshtirė. 81% e drejtuesve tė reklamave akoma preferojnė YouTube pėr vitin e ardhshėm. Gara mund tė jetė e frikshme por nuk ėshtė diēka e mirė si pėrfundim. Gjithsesi, videot nė Facebook tė paktėn do tė sigurojnė qė tė kemi 2 mundėsi me kosto tė vogla pėr tė reklamuar ato qė ne duam, dhe gjithashtu do tė ndihmojė nė zgjerimin e reklamimit nėpėrmjet videove.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
X`!1(

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.