Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Dėshiron tė nisėsh njė biznes inovator? Bėji vetes kėto pyetje!

Shumė njerėz kanė ide tė shumta dhe tė mėdha, por problemi kryesor dhe qė i ndan idetė nga realiteti ėshtė ekzekutimi i kėtyre ideve.

Dėshiron tė nisėsh njė biznes inovator? Bėji vetes kėto pyetje!
Dėshiron tė nisėsh njė biznes inovator? Bėji vetes kėto pyetje!
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/12/2017 23:37

Shumė njerėz kanė ide tė shumta dhe tė mėdha, por problemi kryesor dhe qė i ndan idetė nga realiteti ėshtė ekzekutimi i kėtyre ideve. Shumica e njerėzve nuk dinė si ti vėnė kėto ide nė zbatim.

Nėse je i ri nė kėtė fushė, bėji vetes kėto pyetje para se tė hidhesh nė veprim:

Cili ėshtė problemi qė unė dua tė zgjidh?

Tė gjitha startup-et e suksesshme japin njė zgjidhje pėr problemet qė njerėzit kanė. Njerėzit duhet tė kenė njė "dhimbje", dhe ti duhet tė japėsh "ilaēin". Kjo "dhimbje" duhet tė jetė e mjaftueshme pėr njerėzit qė tė paguajnė pėr shėrbimin apo produktin tėnd. Formula ėshtė: "dhimbje" e madhe e pėrdoruesit + pėrpjekje mesatare nga njerėzit = ndoshta sukses! Problemi ėshtė se shumica e njerėzve nuk e dinė dobinė e produktit apo shėrbimit tėnd.

Cilat janė disa shėrbime tė dobishme pėr njerėzit?

Uber, Expedia, Facebook, Google, etj.

Cilat janė disa shėrbime jo tė dobishme pėr njerėzit?

Kodet QR.

Po ideja jote, ku qėndron?

Sa i madh ėshtė tregu im?

Kjo ėshtė njė nga pyetjet qė anashkalohet mė shpesh. Kur flitet pėr shėrbimin/produktin tėnd, ėshtė ai vetėm pėr Shqipėrinė/Kosovėn? Pėr tė gjithė rajonin e Ballkanit? Apo s'ka rėndėsi vendi? Do tė jenė pėrfitimet nga njerėzit e thjeshtė? Apo nga bizneset? Studioni tregun tuaj mjaft mirė para se tė vazhdoni.

Kush ėshtė konkurrenti im kryesor dhe sa pėrpara ėshtė ai?

Mos dėgjo njerėzit qė thonė: "Ėshtė e kotė, sepse kompania X ofron tė njėjtėn gjė." Ti je njė sipėrmarrės ose tė paktėn aspiron tė bėhesh. Po tė dėgjonte Mark Zuckerberg kėshillat e njerėzve, nuk do tė kishim sot Facebook, pasi nė atė kohė ekzistonte MySpace. Pyet veten, ėshtė produkti i tyre i mjaftueshėm? Ėshtė produkti jot mė i mirė? A ofron ai diēka mė shumė? Mark Zuckerberg e dinte qė shėrbimi i tij kishte diēka mė shumė se tė tjerėt dhe ja ku ėshtė sot Facebook.

Si do ta reklamoj produktin? Sa e vėshtirė do tė jetė?

Nėse ti je i pari nė tregun pėrkatės, atėherė ti je me fat. Por nėse ti je i dyti apo i dhjeti, atėherė duhet tė fokusohesh nė ndėrtimin e njė produkti qė ėshtė mė i zhvilluar se tė tjerėt po nė tė njėjtin treg.

Nėse produkti tuaj ka njė konkurrent shumė tė fortė, siē kishte Facebook MySpace-in nė vitin 2005, atėherė ti duhet tė ofrosh diēka shumė mė tė madhe pėr klientin.

Por ndonjėherė nevojitet edhe reklamimi si nė media sociale, radio, apo edhe nė kanale televizive. Por ky lloj reklamimi mund tė jetė i kushtueshėm, kėshtu qė vėzhgo dhe zgjidh formėn mė ekonomike tė reklamimit. Do tė ishte shpenzim i kotė nėse do tė investonit dhe nuk do tė kishit rritje.

Nė fund tė duhen fonde, por sa dhe si do t'i sigurosh ato?

Ekzistojnė tri arsye pse ju do tė keni nevojė pėr fonde. E para ėshtė qė tė paguani faturat mujore tė startup-it tuaj nė mėnyrė qė tė mund tė vazhdoni tė rriteni. E dyta ėshtė tė paguani faturat tuaja personale mujore. E treta ėshtė tė konkurroni nė tregun e duhur. Kapitali ėshtė i nevojshėm pėr tė ēuar pėrpara njė ide, por koha dhe vendi i duhur janė objektivat kryesorė pėr mbledhjen e fondeve.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Q6aa(

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.