Benefitet e konsumimit tė Hurmave Arabe
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Benefitet e konsumimit tė Hurmave Arabe

Hurma Arabie- Njė bombė e vėrtetė vlerash dhe vitaminash pėr trupin tuaj!

Benefitet e konsumimit tė Hurmave Arabe
Benefitet e konsumimit tė Hurmave Arabe
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 08/01/2018 19:49

Hurma ėshtė njė ndėr frutat mė mė shumė vlera ushqyese, qė ju bėn dhe tė humbisni peshė shpejt.

Sipas njė kėrkimi shkencor tė realizuar nga Spitali i Kėrkimit dhe Edukimit Umraniye, ėshtė vėnė re se pacientėt tė cilėt konsumonin 3 hurma e Arabisė njė orė para vakteve ushqimore, konsumonin mė pak ushqim, pėr shkak tė reduktimit tė oreksit dhe ndjesisė sė ngopjes. Nga tė dhėnat, ėshtė vėnė re se pacientėt nė fund tė muajit kishin rėnė 4 kg.

Duke konsumuar hurma arabe, ka tė ngjarė qė tek disa persona tė mos kenė dėshirė pėr tė ngrėnė vaktin. Kjo zgjidhje ėshtė mjaft e mirė dhe rekomandohet, pasi hurma i ka tė gjitha elementėt e nevojshme pėr furnizimin e organizmit, edhe pse konsumohet nė sasi tė pakėt.

Nga ana tjetėr, nuk duhet harruar asnjėherė se hurmat arabe kanė mjaft kalori. Kjo do tė thotė se nuk duhet tė konsumoni mė shumė se 9 kokrra hurma arabe nė ditė. Tejkalimi i kėsaj norme mund tė bėjė efektin e kundėrt. Pėrveē kėsaj, hurma arabe ėshtė njė produkt me vlera shumė tė mėdha ushqyese.

Ajo pėrmban vitamina A, vitamina B1, vitamina B6, vitamina C, vitamina D, hekur, magnez, sodium, kalcium, zink, squfur, klor, etj. Megjithėse pėrmban mjaft karbohidrate (nė 100 gr hurma arabe gjenden 60 gr karbohidrate), ajo nuk pėrbėn faktor risku pėr diabetikėt, pėr shkak se pėrmban vetėm fruktoz.

Edhe pse ka yndyra nė pėrbėrjen e vet, hurma arabe nuk pėrmban aspak kolesterol. Pėr shkak tė pėrbėrjes sė saj, hurma arabe parandalon sėmundjet e mėlēisė, tonifikon muskujt, eliminon parazitėt, lufton sėmundjet e tiroideve, forcon sistemin nervor, pastron veshkat dhe kanalet urinare, gjallėron aktivitetin e trurit, etj.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
lE7;>

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.