Benefitet e shumta tė konsumimit tė Maresė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Benefitet e shumta tė konsumimit tė Maresė

Mareja rritet e egėr nė natyrė sidomos nė rajonin e Mesdheut. Mareja nuk bėn asnjė pėrjashtim nė kėtė rast.

Benefitet e shumta tė konsumimit tė Maresė
Benefitet e shumta tė konsumimit tė Maresė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 21/12/2017 22:03

Emri botanik i maresė ėshtė Arbutus Unedo dhe Perspekti po ju sjell nė vėmendje kėtė frut unik. Bima e maresė e cila ka ngjashmėri me boronicat e kuqe, shpesh pėrdoret pėr zbukurim. Kjo bimė formon atė qė njihet si "pema e dredhėzės". Frutat qė ajo ēel janė tė formave dhe ngjyrave tė ndryshme. Shumė prej bimėve ēelin lule tė bardha dhe gjethe tė shndritshme me gjemba.

Fruti i maresė ka pėrmasat e dredhėzės ndaj kėtu ka lindur edhe pseudonimi "pema e dredhėzės."

Shija e saj ėshtė unike dhe freskuese, ndonėse pak tė thartė. Nė rajonin e Mesdheut kokrrat e egra Arbutus janė mbledhur dhe vlerėsuar prej kohėsh. Nė kėto vende, mareja konsiderohet si njė pemė frutash me shumė potencial.

Mareja ėshtė pjesė e trashėgimisė shqiptare ndonėse kėto bimė nuk janė kultivuar pėr pėrdorim komercial. Nga njėra zonė e vendit nė tjetrėn, emri ndryshon nga mare' nė koēimare, por shija mbetet e njėjta. Mareja rritet e egėr nė natyrė. Mbledhja e kėtyre frutave ėshtė njė aktivitet i rėndėsishėm pėr njerėzit qė jetojnė pranė zonave ku rritet ajo.

Marenė mund ta gjeni nė tregun e fshatarėve. Njerėzit qė e konsumojnė marenė e vlerėsojnė atė jashtėzakonisht shumė. Njė nga specialitetet mė tė ēmuara Shqipėtarė ėshtė rakia e maresė. Por ajo pėrdoret edhe pėr reēel, marmaladė dhe gliko. Shija e tyre nuk ka tė krahasuar.

Fruti i maresė ėshtė i ngrėnshėm kur ėshtė mbipjekur. Mbipjekja e shkakton fermentimin e frutit, dhe kjo e bėn atė tė prodhojė sasi tė vogla alkoli. Prej kėtej vjen legjenda qė nėse e tepron me tė ngrėnit e maresė, atėherė mund tė dehesh sikur ke pirė alkool. Fruti ka vlera ushqimore dhe ėshtė i mbushur me vitamina dhe minerale. Mareja pėrmban sasi tė mėdha farash.

Secila prej tyre pėrmban nga njė mineral qė shėrben pėr rritjen e bimės ndėrkohė qė tuli i maresė pėrmban sasi tė mėdha tė vitaminės C dhe sheqerna komplekse. Mareja ėshtė njė burim i mirė vitamine C dhe fibra. Ajo ėshtė e pasur me sheqerna dhe kalium.

Ajo mund tė arrijė deri nė 10 metra. Zakonisht kjo shkurre e madhe mund tė prodhojė disa lloje frutash nė tė njėjtėn kohė. Nėse shkurrja lejohet tė rritet nė njė pemė tė mirėfilltė, lėvorja e saj ka njė substancė qė njihet si taninė, qė pėrdoret pėr nxirjen e lėkurės. Gjethet kanė gjetur pėrdorim nė mjekėsinė popullore pėr efektet kundėr infesioneve urinare.

Ato janė antiseptike dhe pėrdoren pėr gargare pėr tė kuruar fytin, ulēerėn e gojės, por edhe pėr tė shėruar tė ēarat nė lėkurė dhe plagėt.

Druri i maresė vlerėsohet shumė nė prodhimin e qymyrit tė drurit qė digjet ngadalė. Prodhimi i njė pije alkolike me marenė ėshtė njė proēedurė shumė e thjeshtė. Pėrdoret majaja pėr tė zbutur frutin. Ai copėtohet, shtrydhet dhe shtypet dhe mbahet nė njė enė tė madhe tė mbuluar. Mė pas lėngu i frutit distilohet duke prodhuar njė raki tė njė cilėsie tė shkėlqyer me njė sasi alkoli prej 40-50 pėrqind.

Mareja ėshtė njė burim i mirė vitamine C dhe fibra. Ajo ėshtė e pasur me sheqerna dhe kalium. Ajo ka sasi tė vogla yndyrnash dhe natrium, por ėshtė e pasur me kalcium. Kėto vlera sė bashku me faktin qė fruti gjendet me shumicė nė tė gjithė mesdheun, do tė thotė qė kėto kokrra mund tė bėhen njė burim i pasur vlerash shėndetėsore qė gjen pėrdorime tė shumta.

Mareja ka sasi tė mėdha antioksidantėsh, acid galik, taninė, vitaminė C, vitaminė E dhe karotenoidė qė sugjerojnė se mareja ėshtė njė ushqim qė promovon fort shėndetin e mirė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
#IV=B

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.