Ushqimet qė pėrmirėsojnė shėndetin mendor
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ushqimet qė pėrmirėsojnė shėndetin mendor

Ndodh qė pėr shkak tė angazhimeve tė pėrditshme, ta lini nė hije kujdesin ndaj vetes. Kryesisht pėr shėndetin tuaj mendor.

Ushqimet qė pėrmirėsojnė shėndetin mendor
Ushqimet qė pėrmirėsojnė shėndetin mendor
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 21/12/2017 14:48

Studimet e fundit kanė sugjeruar se mishi, frutat dhe perimet kanė potencial pėr tė rritur disponimin dhe shėndetin mendor.

Por cilat janė mė tė mirat? Sipas hulumtimit tė ri, efektet e ushqimeve specifike nė mirėqenien psikologjike varen shumė nga mosha e njė personi.

Studiuesit nga Universiteti Shtetėror i Nju Jorkut nė Binghamton kanė zbuluar se ushqime tė caktuara ndikojnė nė disponimin dhe mirėqenien mendore tė tė rriturve tė rinj ndryshe nga ato tė tė rriturve mė tė moshuar dhe anasjelltas.

Nė vitet e fundit, studiuesit kanė vėrtetuar se ajo qė hamė mund tė ketė njė ndikim tė rėndėsishėm nė shėndetin tonė mendor.

Njė studim i raportuar nga "Medical News Today mė parė kėtė vit, pėr shembull, sugjeroi qė rritja e konsumit tė frutave dhe perimeve mund tė pėrmirėsojė mirėqenien psikologjike nė vetėm 2 javė, ndėrsa hulumtimet e tjera kanė sugjeruar njė lidhje midis futjes sė mishit tė kuq dhe rrezik.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
S>BA5

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė