Benefitet e konsumimit tė Boronicave
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Benefitet e konsumimit tė Boronicave

Lėngu i boronicės zhvillon funksionet kognitive tė trurit dhe pėrmirėson qarkullimin e gjakut nė tru, sipas njė studimi tė realizuar nga Universiteti Exeter...

Benefitet e konsumimit tė Boronicave
Benefitet e konsumimit tė Boronicave
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/12/2017 20:47

Studimi i realizuar nga Universiteti Exeter dhe i publikuar nė faqen e internetit tė universitetit ka vėnė nė dukje se individėt e shėndoshė tė moshės 65-77 vjeē, qė konsumojnė rregullisht lėng tė boronicės, kanė pasur zhvillim nė funksionet kognitive tė trurit, ndėrkohė qė te individėt nė fjalė ka pasur edhe pėrmirėsim tė qarkullimit tė gjakut nė tru dhe aktivitetit tė trurit.

Nga 26 persona tė shėndoshė, qė i janė nėnshruar eksperimentit, 12 personave u ėshtė dhėnė ēdo ditė pėr 12 javė radhazi 30 ml lėng i koncentruar boronice, i siguruar nga 260 gram frutė, ndėrsa 14 tė tjerė kanė marrė placebo.

Studimi ka pėrjashtuar tė gjithė ata, qė kanė thėnė se kanė konsumuar mė shumė se pesė racione fruta dhe perime nė ditė, teksa tė gjithė pjesėmarrėsve u ėshtė thėnė tė vazhdojnė me dietėn e tyre normale gjatė studimit.

Para dhe pas periudhės 12-javore, pjesėmarrėsit u janė nėnshtruar njė sėrė testeve kognitive, ndėrsa me skaner MR ėshtė monitoruar funksioni i trurit tė tyre dhe ėshtė matur qarkullimi i gjakut nė tru.

Nė krahasim me grupin, qė kishte marrė placebo, konsumatorėt e boronicė kanė treguar rritje tė ndishme nė aktivitetin e trurit nė zonat, qė i janė nėnshtruar testit. Po ashtu te kėta persona ėshtė vėrejtur pėrmirėsim nė aktivitetin e trurit dhe qarkullimin e gjakut nė tru.

Dr. Joanna Bowtell, shefe e Departamentit tė Shkencave Sportive dhe Shėndetėsore nė Universitetin Exeter, ka thėnė se "funksionet tona kognitive priren tė zvogėlohen derisa ne plakemi, por hulumtimet e mėparshme kanė treguar se kėto funksione tė trurit te individėt e shėndoshė tė moshuar mund tė ruhen mė mirė me dieta tė pasura me ushqime me bazė bimore".

Boronica, e cila ėshtė e pasur me pėrbėrėsin e quajtur flavonoid, qė gjendet te frutat dhe perimet me ngjyrė tė errėt, njihet si antioksidant dhe antiinflamator. Studimet e mėparshme kanė treguar se dietat e pasura me fruta dhe perime zvogėlojnė rrezikun nga sėmundja e lajthitjes.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
@]0Ui

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė